Septembar 23, 2024, 06:28:05 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.310 poruka u 18.764 tema - 20.971 članova - Poslednji član: JeremyTIX
X3MShop banner

Autor Tema: Novi borilački sport - kudo  (Pročitano 14912 puta)

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Novi borilački sport - kudo
« poslato: Mart 19, 2007, 05:57:03 posle podne »
KUDO je relativno nova borilačka veština,  nastao je pre desetak godina u Japanu a otac kudo-a je Japanac Azuma Tajaši.

Pre par godina kudo je stigao i u našu zemlju zahvaljujući nišliji, Draganu Živiću, bivšem bokseru i kik bokseru Radničkog iz Niša. Dragan Živić je nosilac crnog pojasa ovog sporta a zvanje majstora je stekao polaganjem lično kod Azume.

Pravila kudo-a su da nema pravila   Kao i kod ultimat fajta, u kudou je sve dozvoljeno, udarci rukama i nogama, udarci glavom, hvatanja, poluge, bacanja i sl. Medjutim, za razliku od ultimat fajta, kudo je daleko humaniji sport i konkuriše da postane olimpijski. Koriste se kimona i zaštitne kacige karakteristične zbog vizira koji štiti lice tako da se ne dobijaju direktni udarci u glavu. Inače, cena ovakve kacige je oko 200 evra (he-he, sitnica :D)

Borba se sastoji iz tri runde od po tri minuta, a borba u parteru je ograničena na 30 sekundi, tako da je sport dosta dinamičniji od ultimat fajta, ako nakon 30 sekundi u parteru ni jedan borac ne primora protivnika na predaju sudija prekida borbu, borci ustaju i nastavljaju borbu.

Kudo je za kratko vreme postao veoma popularan sport, trenira se u više od 70 zemalja sveta, kod nas postoji klub u Nišu, za sada, mada se očekuje da klubove dobiju još neki gradovi. U planu je stvaranje Kudo saveza Srbije čije će sedište biti u Nišu.

Kudo je veoma težak i zahtevan sport, ko želi da se bavi ovim sportom mora da poznaje boks, kik boks, karate, dzudo, dziudzicu, rvanje, tekvondo i još mnogo drugih borilačkih veština.

Po priznanju samog Takašija, Srbi, Grci i Bugari su u ovom sportu za dve godine napravili fantastične rezultate.



« Poslednja izmena: Mart 21, 2007, 01:39:13 pre podne Gvozden »

Van mreže Dionis

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 346
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #1 poslato: Mart 20, 2007, 11:38:16 pre podne »
daj još neku slikicu.
Đenerale, đenerale
nek' je tvojoj majci hvala
što junaka rodila je
da se srpstvu vrati slava

Van mreže Corey

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.615
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #2 poslato: Mart 20, 2007, 02:13:38 posle podne »
ma daj, kakva su vremena svako ovih dana može da izmisli novi sport ili zanimanje

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #3 poslato: Mart 20, 2007, 09:01:58 posle podne »
Trenutno nemam vise slika, na žalost, ali treba da nabavim snimke nekih borbi pa ću pokušati to da postavim.

ma daj, kakva su vremena svako ovih dana može da izmisli novi sport ili zanimanje

Slažem se, medjutim ne moze svako da privuče pažnju i stekne popularnost. Pocelo se s kik boksom u americi negde sedamdesetih godina kao mesavinom klasičnog boksa, karate-a i  francuskog boksa. Kik boks (tada pod nazivom FULL CONTACT), brzo je stekao veliku popularnost i poceo da se trenira i van granica Amerike. Sada imamo K1 kao 'savrseniju verziju' gde su pravila nesto liberalnija, dok klasican boks vise nije tako popularan kao ranije.

Prednost kudo-a u odnosu na ultimat fajt je u tome sto nema 'izlezavanja' u parteru, parter je ogranicen na 30 sekundi, tako da su borci aktivniji i radi se u kimonu tako da su moguca hvatanja za rukav, nogavicu, kragnu i slično, tako da je možda blizi realnoj situaciji.




Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.550
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #4 poslato: Mart 20, 2007, 11:18:32 posle podne »
U MMA (ultimate fightingu) postoje pravila, pa su tako udarci glavom vec dugo izbaceni i mozete ih vidjeti samo na nekim dilvljim priredbama... takodje od federacije do federacije postoje razlike u pravilima, gdje se regulisu nacini kako se dolazi do pobjede, postoji sudija i za razliku od boksa gdje svako nekoliko neko pogine u UF toga nema.... I koliko se god nekom cinilo MMA mecevi ostavljaju manje poslijedice nego recimo box mecevi.... Nego to je druga i duga prica...

Smatram borbu u parteru vrlo zanimljivom i svakako taj dio meca mi nije neinteresantan kao nekima koji bi da gledaju samo stand - up, znaci ne radi se o "izlezavanju"  vec borci pokazuju svoje vjestine na parteru... 
Samim tim sto je u kudou limitirano vrijeme na parteru od 30 sekundi stavljaju se u nepovoljan polozaj oni borci cija je jaca strana bas parter...

Takodje ne znam kako je kudo realniji ako se koristi zastitna oprema koju si naveo... dobro ti mozda praktikujes tu vjetinu, o kojoj ja zaista ne znam nista, ali rekao bih da neke stvari nisi dobro interpretirao...

Vjerujem da je MMA ono najblize pravom stanju, tj onome sto bi se desilo u nekoj relanoj situaciji, i siguran sa da najjaci covjek na svijetu u ovom trenutku sigurno nije prvak u kudo-u, boxu, judou ili neki kung fu majstor vec covjek koji se zove Fedor, s tim ne zelim da potcijenim bilo koju od navedenih disciplina vec cvrsto vjerujem da je MMA to sto daje pravi uvid cija je vjestina najbolja, u pravilima koja postoje, a pri tom su u ravnopravnom polozaju i parterasi i stand up borci...

Znaci svaka cast kudo-u sigurno je intersantno i zdravo trenirati taj sport, ali takodje se zna gdje svoju vjestinu pokazuju najjaci ljudi, a to je MMA.
« Poslednja izmena: Mart 20, 2007, 11:22:43 posle podne Vladar »
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #5 poslato: Mart 21, 2007, 01:36:14 pre podne »
U pravu si, mozda se nisam najbolje izrazio, nisam mislio prednost u smislu da je kudo po necemu bolji od ultimat fajta, nisam ni pozvan da o tome sudim, ali po onome sto sam mogao da primetim ima prednost sto se tice dinamicnosti borbe.

Kad sam rekao da je blizi realnoj situaciji mislio sam zbog toga sto se borbe rade u kimonu pa su moguca hvatanja za delove odece sto je kod ultimat fajta redak slucaj, gotovo da se ne dogadja. e, sad, sto se ogranicenja partera na 30 sekundi tice, slazem se, to uistinu utice na dinamicnost ali moze da bude na stetu dobrim rvacima i borcima u parteru.


 Nije mi bila namera da favorizujem kudo u odnosu na bilo koji drugi sport vec da informisem i obavestim, da li je i sta bolje u to necu da ulazim. Licno, meni kudo lici na neku japansku verziju ultimat fajta. Takav sam ja utisak stekao iz onoga sto sam video. Ovo je sport najblizi ultimat fajtu, a da nije ultimat fajt. Pominjes MMA (mixed martial arts), ne znam da li se taj termin koristi iskljucivo za ultimat fajt, ako ne onda je i ovo MMA jer je spoj vise borilackih vestina.  Mislim da su se neki momci koji sada rade kudo pre bavili ultimat fajtom, nisam 100% siguran.


Inace, ne bavim se kudo-om, video sam neke borbe i prisustvovao na par treninga.


U svakom slucaju, ovo je kod nas nesto novo, kakva ce sudbina ovog sporta biti u buducnosti ostaje da se vidi.

Ljudi koji su plasirali ovaj sport kod nas imaju volje i zelje da istraju i ja im zelim srecu. Ovo je moj mali doprinos da se ljudi upoznaju i informisu.
« Poslednja izmena: Mart 21, 2007, 01:41:51 pre podne Gvozden »

Van mreže kick

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #6 poslato: Mart 21, 2007, 03:20:16 pre podne »
Ma, Ziva je zakon. :) Ne znam ga licno, ali cula sam puno toga o njemu. Kazu da je odlican trener i jos bolji borac.  :)
« Poslednja izmena: Mart 23, 2007, 06:51:35 posle podne kick »

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #7 poslato: Mart 22, 2007, 12:14:36 pre podne »
evo nekih slicica


Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #8 poslato: Mart 22, 2007, 12:19:26 pre podne »
  
1

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #9 poslato: Mart 22, 2007, 12:23:22 pre podne »
1

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #10 poslato: Mart 22, 2007, 12:26:46 pre podne »

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #11 poslato: Mart 22, 2007, 12:30:16 pre podne »
.

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #12 poslato: Mart 22, 2007, 12:33:18 pre podne »
.

Van mreže Gvozden

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 57
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #13 poslato: Mart 22, 2007, 01:22:27 pre podne »
'

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.550
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: Novi borilački sport - kudo
« Odgovor #14 poslato: Mart 22, 2007, 06:27:36 posle podne »
Odlicne fotke, zanimljivo!!!
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me