Februar 05, 2025, 11:53:00 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.482 poruka u 18.772 tema - 20.981 članova - Poslednji član: Bernardkic
X3MShop banner

Autor Tema: Kardio je mit?  (Pročitano 164 puta)

Van mreže sogli

  • Član
  • *
  • Poruke: 2
Kardio je mit?
« poslato: Februar 03, 2025, 12:26:48 pre podne »
Sve češće nailazim na priču da kardio nije potreban ako se trening snage radi kako treba. Oduvek smo učeni da je kardio ključan za zdravlje srca i mršavljenje, ali izgleda da novija istraživanja govore drugačije.
https://pure.solent.ac.uk/ws/files/10205206/JEPonlineJUNE2012_Steele.pdf
na primer ovo istrazivanje koje na kraju kaze:
Trening snage (RT) do otkaza može izazvati slične fiziološke adaptacije kao aerobni trening, poboljšavajući kardiovaskularnu (KV) kondiciju. Ograničene studije koje direktno porede RT i kardio ne pokazuju značajne razlike u njihovim efektima na KV zdravlje. Ključni faktor u KV adaptacijama je intenzitet vežbanja, a ne sam tip treninga. Većina promena se dešava na mišićnom i vaskularnom nivou, uključujući povećanu mitohondrijsku funkciju, prelazak mišićnih vlakana ka izdržljivijem tipu IIa i povećanu kapilarizaciju. Tradicionalna podela na RT i kardio verovatno je zastarela, te bi buduća istraživanja trebalo da preispitaju ulogu RT-a u poboljšanju KV zdravlja.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.686
Odg: Kardio je mit?
« Odgovor #1 poslato: Februar 03, 2025, 08:20:41 pre podne »
Tu sada moramo biti jako oprezni u definisanju kog aspekta kardia ocekujemo benefit. Skidanje kila ili zdravlja kardiovaskularnog sistema.

Ako je ovo prvo imas odavno dokazane studije da odredjeni oblici aerobnih aktivnosti trose vise kalorija nego anaerobne. To su dugacka trcanja, duge voznje bicikla, plivanje i slicno. Zasto? Pa izmedju ostalog sto te aktivnosti mozes sprovoditi u kontinuitetu mnogo duze vremena nego dizanje tega. Ti ne mozes raditi u takvom modu (vremenski) dizanje tega. Mozda i mozes ali to nije onda efektivna tezina za hipertrofiju, morao bi takodje da izaberes neku vezbu tipa cucanj ili nesto sto aktivira makar 50 % muskulature tela itd itd, sto ce opet da bude neka vrsta kardia, kako bi mogla da se izvodi u tom vremenskom domenu.

E sada kada smo razjasnili sta vise trosi kalorija, tj na koji nacin se vise moze potrositi kalorija (jos smo u aspektu mrsavljena), treba da napomenemo jos jednu stvar. Misici su adaptibilni, tj prilagodjavaju se otporu kojem ih izlazes.
Zato ti nisi video nabildovanog maratonca, kao sto nisi video i mrsavog dizaca tegova. Vise misica, vise mogucnosti da se sagori kalorija. Manje misica - obrnuto. To ti je taj deo price koju si sam spomenuo oko mitohondrija i kapaciteta za trosenje kcal. Zapravo sto vise imas, pazi sada UTRENIRANIH MISICA, ti imas brzi bazalni metabolizam. Takodje treba tu uzeti u jednacinu i VO2 max, jer plucna sposobnost da dostavlja kiseonik igra kljucnu ulogu u procesima ATP-a koje se odvijaju u mitohondrijama.

Idemo dalje, sada kada su nam jasni fizioloski procesi , pokusacu zdrastveni aspekt da spojim sa time sta to znaci u praksi. Da ne pravim jos jedan odeljak. Znaci zdrava logika ti sama nalaze da ti da bi postigao cilj zdravog tela i tela koje moze da  sagoreva efektivno kalorije bez suvisnih depoa, ti moras imati po mogucstvu i misicnu masu, celje bogate mitohondrijama, dobru kapilarnost ali i solidan VO2 max, kako bi se sve kockice poslozile.

Kako to u praksi postici? Elem ono sto te studije ne spominju i filozofiji treniranja je da u samom treningu bilo areobnom ili anaerobnom uvek imas odnos (ratio) zamor/efektivnost treninga. On je mnogo znacajniji kod davanja signala za hipertrofiju, negoli kod kardia, gde zapravo zelimo da probijamo taj zamor i da stizemo do njegovog maksimuma.

Znaci ti mozes spojiti i jedno i drugo u jednom treningu sa tegovima, to su ti kruzni treninzi, sa manjim ili bez pauzama, dok puls svira visoko. Drop setovi, superserije ili cak nesto tipa krosfit i dobices zeljeni rezultat. Ali postavlja se pitanje da li je takav pristup za tebe? Ako recimo zelis da radis ozbiljno na hipertofiji (pod uslovom da nisi na hormonskim sredstvima), a treba ti ta misicna masa, neces moci da das efektivan signal ukoliko je onaj ratio negativan, tj imas veci zamor. Probaj nemoguce je, performansa opada. Ne dize se ista kilaza isti repsi kada si svez i posle kardia npr. Isto to vazi i za kruzni trening. Mozda mozes da izuguras prvu rundu sa nekim RIR 1, pa ajde da kazemo i RIR 2, RIR 0 nemoguce da udje u drugi krug. Jednostavno sistemski zamor to ne dozvoljava.
Tako ako ti treba indeks snage. Ti moras razdvojiti te dve komponente. Odvojeno kardio, odvojeno anaerobni deo treninga.
E sada da li mozes da RT samo izvodis, sto je nekako tvoje kljucno pitanje, u ciljevima koje si nabrojao. Mozes, ako imas dobar KV. Da li ti sada imas dovoljno dobar KV , u praksi se to gleda ovako:
Ako ti treba previse vremena da se "odmoris" od cucnja izmedju serija, buraz, radi kardio, trebace ti. Kao sto si i sam rekao zapravo ta tradicionalna podela , tj razdvajanje je pogresno. Treba ti i jedno i drugo :)
Takodje ako mi je kardio dobar, ja mogu da neko vreme radim i kruzni trening, time cu odrzavati vo2, nesto malo stimulisati hipertrofije, makar toliko da ne gubim mis. masu i eto ga.
SVAKI TRENING IMA SVOJE MESTO, PITANJE JE SAMO KADA I KOD KOGA? NE POSTOJI UNIVERZALAN, ALI POSTOJI IZRAZITO ZNACAJAN INDIVIDUALAN PRISTUP.

« Poslednja izmena: Februar 03, 2025, 08:32:23 pre podne Pirat »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.373
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kardio je mit?
« Odgovor #2 poslato: Februar 03, 2025, 04:36:53 posle podne »
Citat
Sve češće nailazim na priču da kardio nije potreban

.....kao i sto mozes da naidjes na gomilu budalstina na netu- na zalost