Videti znaci verovati.Tako i mi bodi-bilderi cesto slusamo o raznim preparatima sa navodnim cudotvornim dejstvom ali ostajemo neubedjeni sve dok ne vidimo dokaz.Ovo nepoverenje je sasvim razumljivo ako se samo setimo svih onih preparata oko kojih se dizala velika prasina i isprepletale fantasticne price,da bi nakon toga neslavno odlazili u zaborav.Takvih primera ima mnogo-dibenkozid, ferulatna kiselina, Smilax, inozin, holin, inozitol...
Nazalost takvi slucajevi su umnogome doprineli da citava oblast nutricione suplementacije-ukljucujuci tu i one zaista vredne i efikasne preparate nezasluzeno dodje pod udar sumnji i osporavanja. Najizrazeniji primer su dobri stari proteinski napici. Stotine hiljada bodi bildera i sportista sirom sveta uverilo se u efikasnost ovih formulacija za izgradnju misica i ubrzanje oporavka.No, i pored toga,jos uvek cete naci ponekog „strucnjaka“ koji ce vam reci da proteinske preparate ne treba da uzimate jer su navodno neefikasni a ima i nesrecnika koji ce vam reci da su cak i stetni po zdravlje...sta je istina? Objektivan odgovor na ovo i slicna pitanja necete naci u dnevnoj stampi niti na televiziji.Verovati mozete jedino kompetentnim izvorima koji redovno prate najnovija istrazivanje i dostignuca u oblasti sportske ishrane i treninga.
Ovom prilikom necemo govoriti o tome kako je adekvatan unos proteina i karbo-hidrata presudno vazan za obezbedjivanje pozitivnog nitrogenom bilansa i sprecavanje katabolizma(to sada vec i vrapci na grani znaju),vec cemo otici nekoliko koraka dalje i pogledati kako pravovremena i pravilna upotreba hranljivih proteinskih napitaka u kombinaciji sa treningom sa opterecenjem dovodi do prirodnog lucenja anabolickih hormona,od kojih najdirektnije zavise procesi sinteze misicnog tkiva,oporavka itd. PRVA OD MNOGO STUDIJA Post-trenazna karbohidratno- proteinska ishrana smatra se,uz kreatin-monohidrat,najvaznijim dostignucem sportske ishrane do sada.
Uradjen je velik broj naucnih studija koje su ovo potvrdile, a ovom prilikom cemo pogledati kako je sve zapravo pocelo.Sledi opis prve naucne studije koja je demonstrirala vaznost post-trenaznog unosa proteina i karbohidrata za atlete. Ovu vrhunski vaznu studiju sproveo je dr John Ivy sa Univerziteta Teksas u Ostinu,a objavljena je u prestiznom casopisu Journal of Applied Physiology. Studija je obuhvatila devetoricu ispitanika.Svaki je imao bodi-bilderski staz od dve godine,a nijedan nije koristio anabolicke steroide.Ispitanicima su davana cetiri razlicita preparata sacinjena od : 1) 1,5g karbohidrata(CHO) na jedan kg telesne tezine, 2) 1,4 g proteina(PRO) na jedan kg telesne tezine, 3) 1g CHO i 0,4g PRO na jedan kg telesne tezine, 4) kontrolni(placebo) suplement koji je sadrzao samo vodu.Kao izvor CHO korisceni su dekstroza i maltodekstroza,a kao izvor PRO uzeti su protein mleka (milk) i protein surutke (whey).
Pre pocetka eksperimenta za svakog upitanika odredjena je tezina jednog maksimalnog ponavljanja( 1MP-najveca tezina sa kojim vezbac moze da uradi jedno ponavljanje u pravilnoj formi) u svakoj od predvidjenih vezbi.Trening se nakon zagrevanja sastojao od osam bazicnih vezbi u po dve serije:nozni potisak,nozni pregib,nozna ekstenzija,benc pres,ravno razvlacenje,lat-vucenje,jednorucno veslanje u pretklonu i rameni potisak dvorucnim tegom ispred glave.Broj ponavljanja bio je od 8-10 a tezine su iznosile 75% od 1MP u svakoj vezbi.Ispitanicima je davan uvek po jedan od cetiri preparata i to odmah posle treninga i ponovo dva sata posle treninga....
Nastavak teksta, procitajte
ovde