Septembar 29, 2024, 12:17:32 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.292 poruka u 18.761 tema - 20.971 članova - Poslednji član: Jamesbland
X3MShop banner

Autor Tema: MIŠIĆNA MASA - VRHUNSKE IDEJE  (Pročitano 1064 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
MIŠIĆNA MASA - VRHUNSKE IDEJE
« poslato: Januar 05, 2018, 05:03:51 posle podne »
Vec se vise od 10 godina bavim dizanjem tegova,za to vreme nastupao sam kao junior u nacionalnim bojama,kao bodibilder na drzavnim takmicenjima,model,licni trener,trener snage i kondicije i savetnik za nutricionistiku.Nedavno sam stekao doktorat iz nutricionistike i poznavanja vezbanja.Zbog mnogih iskustava mogu se smatrati i veteranom,ali ako se bolje zamislim vise se osecam starim.Kako u nekim kulturama cene starije zbog stecenog iskustva i mudrosti,ajmo sad,onako iz stosa zamisliti da i nase drustvo to ceni pa da vidimo sta sam sve naucio za ovih 14godina.


1. Svima je potrebno vise proteina!


Dobro ste culi!Mada mozda preterujem,onima sa bolesnim bubrezima ne treba vise.Mozda i onima koji kasikom iz kutije jedu ukusne praskive(nemojte reci da sam ja jedini koji to radi)!Ali oni sportisti koji bi hteli biti misicavi i bezmasni al su zaglavili na 2g po kilogramu telesne tezine sada moraju krenuti u povecanje!


Sta nije u redu sa tom univerzalnom kolicinom od 2g/kg?Toliko se prica o tome pa sam pogledao u bazu podataka naucnih istrazivanja vezano za to i uverio se u nesto drugo.Ako gledamo samo potrebnu kolicinu proteina oni koji redovno treniraju sa tegovima treba da teorijski unesu samo 0,8g/kgbelancevina(mozda je i manja kolicina dovoljna).Znam na sta mislite,moj mentor doktorske disertacije bio je legendarni dr Lemon, koji podrzava vrednost od samo 1,2-1,6g/kg ali to se odnosi samo na one koji tek krecu sa tegovima.Dakle,odakle tih 2g?Neko je to izmislio iz cista mira,eto odakle.


Kako sam to vec u ranijim clancima analizirao,velika je razlika izmedju zadovoljenja osnovne potrebe i optimizacije.Kao dizac tegova nadam se da je vas cilj nesto drugo,a ne da sprecite mogucu smrt od podhranjenosti proteinima.Verujem da se i vi trudite da unosom odgovarajuce kolicine proteina optimizirate svoj telesni sastav.


S obzirom da unos vise proteina donosi sa sobom bezbroj dobrih promena za telesni sistem-povecanje bezmasne mase tela i smanjenje masnih naslaga-logicno je,radi pronalazenja optimalne vrednosti malo eksperimentisati brojkama.A to se ne odnosi samo na populaciju dizaca tegova:kad bi i neaktivni ljudi zamenuli losa jela,tada bi konstrukcija njihovih tela bila puno bolja,bas kao i profil rizika za bolesti srca i krvnih zila.Jednom recju prihvati ovaj svet i povecaj unos proteina!


2. Zelis postati velik?Treniraj s tezim tegovima...s puno tezim!

Ova lekcija je bila osnovna u mom razvojnom putu i tokom vezbanja mojih klijenata.Moj je moto:“Ako se dvoumis onda povecaj tezinu tega!“



Nasi misici su planirani za dizanje teskih tereta.Ako bas neko pita zasto dizem tegove vec vise od 15godina,moj odgovor je sledeci:“Zato sto sam sposoban za to!“Dakle,mase telo je tako sastavljeno da je sposobno dizati teske predmete.Jeste znali da je svaka cetvrtina centimetra preseka misica sposobna generalizovati 3-4kg tenzije?Jeste znali da ima ljudi koji su sa svojih 75kg sposobni podici 290kg i napraviti cucnjeve sa 350kg?Dakle,u cemu je problem s tobom?Sto vise koji je meni vrag?


Cesto kada moji klijenti govore o ciljevima vezanim za telesni sastav,tada ih najpre pokusam uputiti na brojke ucinka vezbanja/snage.Ako se na primer covek visok 175cm i tezak 73kg, koji ima 12% telesnih masti,Nada da ce uz 12% telesnih masti postati covek od 90kg,tada ga odmah pitam,koliko mora,po njegovom misljenju,postati jak da bi taj cilj ostvario.Tisina...i dalje tisina... jer cuti.



Kada spomenem da momci te visine i tezine rade bench-press sa 130kg i da podizu 200kg i sa njima rade i cucnjeve,tada cujem kao odgovor samo zvuk slusalice koja im ispada iz ruku.Ako zelis postati veci tada moras poceti sa slaganjem novih diskova!I to jos danas!


3.Tanjusni se moraju bogato hraniti


 I ovo sam iskusio na vlastitoj kozi jer sam i ja sam svojevremeno bio dosta mrsav decko.To se naravno,ne odnosi na svakoga.Oni koji zele povecati svoju masu ali su tipicno ektomorfi,tanki i definisani,moraju da se jako tvrdo hrane.



Jednom davno bio je jedan decko koji se zvao John.Nakon dve godine vezbanja taj mali covek od 173cm je postigao samo sramotnih 68kg uz 10% telesnih masti.Dve godine se borio da postigne svoj cilj,bench-press s tegovima jednakim njegovoj tezini ali bez uspeha.Proklinjuci sve moguce bogove i shvatajuci da je napravio sve za uspeh,John je bio spreman odustati od svega i preci na neki sport kod kog je izdrzljivost najvaznija.Ali upravo kada je zeleo svoj pojas za dizanje tegova da zameni „strech“ pantalonama biciklista,posrecilo mu se.Jedan njegov prijatelj je tokom leta otisao na pripreme za ragbi i vratio se sa 7kg viska.Prekljinjao ga je da oda tajnu ali nije bilo odgovora.Njegov prijatelj je rekao samo toliko,da nema tajne,jednostavno su ih navikli da dnevno pojedu 5-6 velikih obroka hrane.Johnny je ljutito odgovorio da on vec duze vreme tako radi........


NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU, klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2012/06/doktorovih-top-10-ideja.html