Novembar 28, 2024, 03:53:44 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.387 poruka u 18.767 tema - 20.980 članova - Poslednji član: mc1212
X3MShop banner

Autor Tema: POVEĆAJTE MASU, poznavajuci TIPOVE MIŠIĆNIH VLAKANA  (Pročitano 1548 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.358
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
POVEĆAJTE MASU, poznavajuci TIPOVE MIŠIĆNIH VLAKANA
« poslato: Decembar 29, 2016, 04:12:07 posle podne »
-Mišićna vlakna tipa I  smatraju se vlaknima za izdržljivost, nisu u prvom planu kada je izgradnja mišića u pitanju, ali mogu i potrebno je stimulisati ih zarad hipertrofije.

-Vi i većina bodibildera na svetu imate isti raspored i količinu mišićnih vlakana. Razlika je u tome što oni itekakao znaju da stimulišu svoja vlakna tipa I.

-postoje tehnike koje mogu stimulisati ova vlakna i otvoriti veće šanse za rast.

Svako ko se malo bolje upusti u ovu priču verovatno zna da kako biste uvećali obime prvenstveno je potrebno da stimulišete mišićna vlakna tipa II. Ova vlakna imaju najveći potencijal za rast i najčešće ih dovodimo u vezu sa ogromnim, mišićavim ljudima. Ali, itekako postoji i prostor za napredovanje vlakana tip I.

Danas naučnici tvrde da postoji nekoliko tipova mišićnih vlakana, ali najčešće ih grupišu u tri grupe: tip I, tip IIa, tip IIb.

Dalja diferencijacija vlakana ide po sledećim kriterijumima:

-nervna aktivnost. Veličina nervnih tela, odnosno jačina stimulacije potrebne za kontrakciju.

-metabolički procesi. Da li vlakna energiju potrebnu za kontrakciju stvaraju u aerobnim (oksidativna, koriste kiseonik većim delom) ili u anaerobnim (glikolitska, što će reći da im kiseonik nije potreban).

-gustina kapilara. Koliko kapilara snabdeva vlakno krvlju.

-prisustvo mitohondrija. Broj mitohondrija u vlaknu (deo ćelije odgovoran za sintezu energije).

Vlakna IIb: krupni momci

Ovo su vlakna za koja najčešće kažemo da je potrebno da se stimulišu, kako bismo maksimizovali naš potencijal za rast i snagu. Nervi kod ovih vlakana su krupni i zahtevaju jaku stimulaciju, kako bi došlo do kontrakcije. U praksi to znači da je potrebno da dižete nešto prilično teško, ili prilično velikom brzinom, kako biste ih aktiviralil.

Ova vlakna mogu stvoriti veliku količinu sile, ali usled male gustine kapilara i činjenice da  energiju dobijaju u anaerobnim uslovima, brzo se umaraju.

Vlakna IIa: agilni i brzi momci

Otprilike su istih karakteristika kao i prethodni tip vlakana, samo što je prisustvo kapilara kod ovih znatno gušće i rade u aerobnim uslovima, što će reći da se znatno sporije umaraju.

Tip IIb može da se konvertuje u tip Iia kroz težinski trening i povećanje aerobnog kapaciteta vežbača. Njihova adaptacija na trenign dolazi kroz uvećanu gustinu kapilara i mitohondrija, pa samim tim mogu da rade duže. Dodatno, mogu stvoriti veliku količinu sile potrebne za rad i imaju dobar potencijal kada je hipertrofija u pitanju.

Suprotno, ukoliko bi fizička aktivnost prestala ova vlakna bi se ponovo  vratila na staro, tj. na tip IIb, što se opet može uzeti kao primer adaptacije.

Vlakna tipa I: spori momci

Ova vlakna su takođe otporna na umor, ali ne mogu da generišu količinu sile kao tip II. Lako se mogu nadražiti, što znači da nije potrebna jaka stimulacija za njihovo aktiviranje. Odlikuje ih odlična prokrvljenost i prisustvo mitohondrija, što im omogućava da šljakaju duže vremena.

Ova vlakna se često dovode u vezu sa mršavim ljudima koji akcenat stavljaju na izdržljivost, ali ne mora da znači tako. Iako se sporo umaraju, itekako mogu hipertrofirati.

Iako nisu popularna, jer nisu velika i jaka kao tip II, ipak su značajna...


NASTAVAK teksta,procitajte na nasem BLOGU,klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2013/06/tipovi-misicnih-vlakana-i-njihov-znacaj.html