Novembar 06, 2024, 04:18:59 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.341 poruka u 18.764 tema - 20.969 članova - Poslednji član: ubita
X3MShop banner

Autor Tema: ŠTA JEDEŠ, TO SI!  (Pročitano 1617 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.348
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
ŠTA JEDEŠ, TO SI!
« poslato: Novembar 01, 2016, 04:18:48 posle podne »
JEDAN OD MOJIH OMILJENIH TEXTOVA!!!

Najbolji bodibilderi sveta sigurno jesu među najpedantnijim barabama na svetu. Ne toliko kada se radi o oblačenju, ali svakako pri izboru najboljih namirnica koje će ih dovesti do cilja koji su stavili ispred sebe.

Ali, šta ako ipak ne iskorišćavate sve sastojke koje ste kroz namirnice uneli? Možete biti veoma precizni oko gramaže makronutrijenata, ali ukoliko kuburite sa metabolizmom, vrlo teško ćete postići nešto konkretno.

Ukoliko možda smatrate da razumevanje metabolizma nije bitno, sigurno treba da pročitate ovaj tekst.

Primetan je uvećan broj vežbača ali i profi bodibildera koji se žale na probleme sa varenjem.

Varenje hrane jeste od suštinske važnosti za svakoga ko vodi računa o svom zdravlju i svakako vam može pomoći da napredujete u teretani.  U ovom tekstu ćete pročitati par korisnih saveta kako da unapredite vaš digestivni sistem i zdravlje uopšte.

VREME PASAŽE

Evo prostog testa kojim ćete proveriti u kakvom stanju je vaš digestivni sistem. Zove se ’’vreme pasaže’’.

1.      Kupite ugljane tablete.

2.      Unesite 5g na prazan stomak. Zabeležite vreme unosa.

3.      Kada idete u kupatilo, obratite pažnju na tamniju stolicu.

4.      Kada se tamna stolacija pojavi, to je vaše vreme pasaže.
Ukoliko je prošlo manje od 12 sati, verovatno da ne iskorišćavate sve nutrijente koje unesete.
Ukoliko je prošlo između 12 i 24, ovo je savršeno vreme pasaže.
Ukoliko je prošlo više od 24h, hrana se predugo zadržava u debelom crevu. Ovo može predstavljati potencijalni problem, jer supstance koje bi trebalo da izađu iz organizma, sada mogu da se vrate u krvotok, a postoji i rizik od zapaljenja debelog creva.

DIGESTIVNI SISTEM POD LUPOM

Sada je vreme da se detaljnije upoznamo sa načinom na koji digestivni sistem funkcioniše. Zamislite jedno vatrogasno crevo, dugo oko 20m, od vaših usta do anusa. E pa to bi bio vaš digestivni sistem. Obložni sloj se obnavlja na svakih 3 do 5 dana.
Osnovna funkcija digestivnog sistema jeste varenje, tj. razlaganje hrane do sitnih delova koje ćelije mogu koristiti za energiju, oporavak, rast itd. Kako hrana prolazi kroz sistem razlaže se na aminokiseline, glukozu, glicerol, zavisno od toga da li konzumirate hidrate, proteine ili masti.

Začkoljicu može predstavljati situacija kada neko ima dobar, kvalitetan plan ishrane, a opet su tu problemi. Jednostavno, bez obzira šta jedete, ukoliko ne možete svariti sve što ste uneli, imaćete problema.

Ovo treba predočiti onim vežbačima koji jedu po sistemu ’’više je bolje’’ unoseći na hiljade kalorija dnevno: vaše telo to ne može ispratiti. Hajde sada da obratimo pažnju na sam proces varenja, od unosa hrane, do njenog napuštanja organizma.

PRVA STANICA: MOZAK

Varenje zapravo počinje u mozgu, metaforički rečeno. Na sam znak predstojeće gozbe, telo se već priprema za varenje, iako hrana još nije uneta.

SLEDEĆA: USTA

Kada unesete hranu u usta, na scenu stupaju pljuvačne žlezde koje nastavljaju proces varenja razlaganjem hidrata do maltoze. Ovo se dešava cepanjem veza između ugljenih hidrata kako bi se stvorili disaharidi i trisaharidi.

JEDNJAK

Nakon što je natopljena pljuvačkom, hrana se spušta niz jednjak. Jednjak prenosi hranu od usta do stomaka, obično u roku od 5 sekundi, ali ovaj period se znatno može produžiti ukoliko hrana nije sažvakana kako treba.
Na kraju, pri završetku jednjaka nalazi se kardia. Njena uloga jeste da sprečava hranu i stomačnu kiselinu da se vrati gore. Ukoliko to nije slučaj ljudi mogu imati tegove sa refluksom ili hiatal hernias.

STOMAK

Na ovoj stanici hrana se meša i razređuje u tečnost, humu.
HCL (hlorovodonična  kiselina) počinje sa razgradnjom proteinskih lanaca na manje delove. HCL i huma su obe veoma kisele – prilične opekotine biste zaradili u dodiru sa HCL. Upravo ova osobina HCL je zaslužna za sterilizaciju hrane, ubijajući nestašne mikrobe, koji su se nekako provukli dovde.

Srećom,  stomak je obložen zaštitnim slojem koji sprečava HCL da ga ošteti. Ukoliko se taj sloj iz nekog razloga istanji ili prekine, nastaće čir. Čir na želucu bukvalno predstavlja rupu koju je HCL izbušila na želudačnom zidu i veoma je bolan.

Stomak takođe sintetiše pepsin koji igra ulogu u razgradnji proteina i lipazu koja isto to radi sa mastima. Iako će veći deo hrane biti apsorbovan kasnije, na ovom mestu voda, neke soli i etil alkohol mogu otići direktno u krvotok.
Hrana se u stomaku obično zadržava 2 do 4 sata, zavisno od sadržine obroka. Kao što znate, vlakna i masti mogu usporiti ovaj proces.


TANKO CREVO

Dužine oko 5m. Primarno mesto varenja hrane. Na zidu tankog creve postoje izrasline slične prstima na rukama koje svojom površinom upijaju hranljive materije iz hrane.  Ove izrasline učestvuju u sintezi enzima koji sprečavaju apsorpciju štetnih sastojaka...

NASTAVAK
teksta,procitajte na nasem BLOGU,klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2012/02/sta-jedes-to-si.html

Van mreže bbc

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 220
Odg: ŠTA JEDEŠ, TO SI!
« Odgovor #1 poslato: Novembar 01, 2016, 10:26:06 posle podne »
Odlican!!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.348
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: ŠTA JEDEŠ, TO SI!
« Odgovor #2 poslato: Novembar 02, 2016, 05:59:31 pre podne »