Septembar 21, 2024, 10:46:37 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.285 poruka u 18.764 tema - 20.972 članova - Poslednji član: Michaelamink
X3MShop banner

Autor Tema: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani  (Pročitano 9589 puta)

Van mreže Koala

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« poslato: Februar 25, 2016, 11:09:44 pre podne »
godinama muku mucim sa viskom kilograma, u zadnjih par mjeseci sam se udebljala cak 7 kilograma. vrijeme je da stanem. ne zelim dijete, zelim da promijenim kompletnu ishranu. ali sam itekako zbunjena svim informacijama koje nalazim po netu.
da krenem sa doruckom. kupila sam ovsene pahuljice, pa ih jedem sa jogurtom. da li je to dobar potez? jaja, da li ih mogu prziti na malo ulja, u teflonskoj tavi? zatim, hljeb. ja nemam pojma kako hranu da jedem bez hljeba... da li se smije jesti ijedna vrsta hljeba?
koliko puta dnevno trebam jesti? da li se voce smije jesti ili ne? planiram poceti i sa vjezbanjem, sta da jedem nakon? da li je prije obroka ujutro pozeljno popiti npr zeleni caj sa limunom? eh, kupila sam i avokado, znate li kakav "zdravi recept" za pripremanje istog?

Van mreže SlobodanS

  • Global Moderator
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.928
  • Hammers and nails
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #1 poslato: Februar 25, 2016, 11:16:43 pre podne »
Pozdrav,doborodosla. :)

Pre svega molim te procitaj sledece teme:

http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,25311.0.html
http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,31880.0.html

Ove teme ce ti dati percepciju od cega ishrana treba da se sastoji,koje namirnice su dobre i slicno,pa pokusaj na osnovu toga da sastavis neki jelovnik koji cemo posle zajedno da popravimo i nema frke.. :)


Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.108
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #2 poslato: Februar 25, 2016, 11:23:28 pre podne »
Pozdrav i dobrodosla..:)
Pozitivno je to sto si uvidela da tako vise ne ide i resila da promenis nesto u svojoj ishrani odnosno u svom zivotu..
Sto se tice ishrane moramo da kazemo par reci posto ovako nabacano nam ne znaci nista, odnosno bez ikakvog reda...
Normalno je sto si zbunjena informacijama na internetu jer je isti mesto gde se mogu naci dobre a i lose informacije..
Prvo bih te uputio na citanje teksta u vezi ishrane koji svim pocetnicima predlazem da procitaju a to je naravno ''Osnovi ishrane by Vlada sin''...http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,25311.0.html
Bilo bi dobro da nam kazem godine,visinu, tezinu.
Moj savet je da na pocetku ne ides sa nekim velikim kalorijskim deficitom vec da postepeno uvodis pravu hranu u svoj jelovnik...Ako nije jasno sta je kalorijski deficit, narodski receno, nema potrebe da se na pocetku iscrpljujes dijetama sa niskim unosom ugljenih hidrata itd.itd...

Van mreže Koala

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #3 poslato: Februar 25, 2016, 11:34:55 pre podne »
Procitala sam obje teme ali cu ih malo kasnije detaljnije obraditi jer moram sebi napisati kada da racunam sve te stvari... ovako, imam 23 godine, visoka sam 1.62. Prije godinu dana sam imala 58 kilograma, zatim sam se popela na 62kg, a sada imam oko 68, to sam dobila doslovno u par mjeseci, razlozi su seljenje u drugu drzavu te stres. Ali mogu da kazem da se nikada i nisam hranila zdravo, jer sam bila na maminoj kuhinji. Npr trenutno mi se u frizideru nalaze tuna(ali u konzervi), piletina - fileti, jogurt, sir(ali ne svjezi, jer ga ovdje nikako ne mogu naci), nar, limun, paradajz, kivi, narance, grejp, sampinjoni, masline, med, jaja, mlijeko, salca, te ostatak nezdravih namirnica koje ne planiram jesti haha. Da li je ovo dobar pocetak? Cini mi se da voce nije pametan izbor... i da, avokado.

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.108
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #4 poslato: Februar 25, 2016, 11:45:31 pre podne »
Procitala sam obje teme ali cu ih malo kasnije detaljnije obraditi jer moram sebi napisati kada da racunam sve te stvari... ovako, imam 23 godine, visoka sam 1.62. Prije godinu dana sam imala 58 kilograma, zatim sam se popela na 62kg, a sada imam oko 68, to sam dobila doslovno u par mjeseci, razlozi su seljenje u drugu drzavu te stres. Ali mogu da kazem da se nikada i nisam hranila zdravo, jer sam bila na maminoj kuhinji. Npr trenutno mi se u frizideru nalaze tuna(ali u konzervi), piletina - fileti, jogurt, sir(ali ne svjezi, jer ga ovdje nikako ne mogu naci), nar, limun, paradajz, kivi, narance, grejp, sampinjoni, masline, med, jaja, mlijeko, salca, te ostatak nezdravih namirnica koje ne planiram jesti haha. Da li je ovo dobar pocetak? Cini mi se da voce nije pametan izbor... i da, avokado.
Ne bi trebalo tebe sad u pocetku ogranicavati na neke ''stroge'' namirnice,sto ne znaci da treba da nastavis tako..
Na primer ne sta bi trebalo da stavis akcenat:
PROTEINE-pilece belo meso,junetina,curetina,moze i neka dobra tuna
UGLJENE HIDRATE- krompir,pirinac,ovsene pahuljice
MASTI-Omega 3,orasasti plodovi kao sto su orasi,lesnici,bademi, brazilski orah itd.itd
Kad pocnes neku konkretnu dijetu na ovome bi trebalo da ti se zasniva ishrana..
Sto se tice voca, mnogi ce reci pa nece me ubiti jedna vocka dnevno, naravno nece ih ubiti jedna vocka dnevno ali se to obicno pretvori u pola kg, kilo bespotrebnih secera...Moj savet je da,ako vec uzimas voce, da biras sto tamnije voce kao su kupine,maline,jagode itd.itd.
Najbolje bi bilo da ti na osnovu jelovnika sa foruma koje mozes pronaci u podforumu ''Nutrition'' sastavis neki dnevni plan ishrane koji bi se sastojao npr. od nekih 4 obroka pa da mi to korigujemo jer ovako samo ''sopstveni rep'' tj. ne mozemo da poentiramo...

Van mreže Koala

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #5 poslato: Februar 25, 2016, 02:15:07 posle podne »
Buduci da ponovo moram u soping...danasnji jelovnik mi izgleda ovako: dorucak ovsene sa jogurtom, rucak palenta sa jogurtom i paradajz, a za veceru planiram tunu, te bjelance sa gljivama i crnim lukom. Takodjer, ne znam sta da pojedem kada ogladnim kasnije, a hocu jer je vecera u 7...

Van mreže Sasa 90

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 128
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #6 poslato: Februar 25, 2016, 02:49:04 posle podne »
Imaš jako malo proteina, a mesa ništa...ubaci neko meso
Uveče možeš neki nemasni sir(ella) i zdrave masti

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.108
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #7 poslato: Februar 25, 2016, 03:25:46 posle podne »
Buduci da ponovo moram u soping...danasnji jelovnik mi izgleda ovako: dorucak ovsene sa jogurtom, rucak palenta sa jogurtom i paradajz, a za veceru planiram tunu, te bjelance sa gljivama i crnim lukom. Takodjer, ne znam sta da pojedem kada ogladnim kasnije, a hocu jer je vecera u 7...
Kao sto rekoh na ovaj nacin necemo nigde stici..U 3 sam pojela ovo, u 5 ovo sta da pojedem sledece?
Procitaj malo nutrition podforum i vidi kako  bi trebalo da izgledaju jelovnici..

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #8 poslato: Februar 25, 2016, 04:02:42 posle podne »
Buduci da ponovo moram u soping...danasnji jelovnik mi izgleda ovako: dorucak ovsene sa jogurtom, rucak palenta sa jogurtom i paradajz, a za veceru planiram tunu, te bjelance sa gljivama i crnim lukom. Takodjer, ne znam sta da pojedem kada ogladnim kasnije, a hocu jer je vecera u 7...

gomile bezpotrebnih UH,laktoze iz jogurta i za kraj veceri korketan obrok,jedan jedini u danu
na ovaj nacin
dolazicti ces samo u sutaciju da iz dana u dana stezes kais po pitanju jelovnika sto ce dovesti do usporavnja i onako sporog metablzima i onda ces jedan dan da puknes i prekines sve,ali na zalost neces se vrtiti na prvobitno stanje vec na pogrosna posto je BMR u odredjenom % usporen i onda...

Van mreže Koala

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #9 poslato: Februar 25, 2016, 04:11:15 posle podne »
Stvar je u tome ato sam postavila konkretna pitanja na koja mi niko nije dao konkretan odgovor. Tipa "da li je ovo dobar pocetak", odgovor "jeste, ubaci vise mesa, izbaci voce, navecer jedi kombinaciju proteina a ujutro se mozes fokusirati na ugljikohidrate. Na teflonku mozes staviti malo ulja(ili ne mozes), nakon i prije vjezbanja jedi proteine, zadnji obrok neka ti bude 5 sati prije spavanja". To je konkretan odogovr, jer pocetnik iscitavanjem tema ne moze znati odgovor na sve, a i cemu onda otvaranje nove teme ako odgovor na pitanje moras traziti iscitavanjem svih tema (gdje se takodjer moze naci dvije stotine razlicitih misljenja) a ja sam licno saznala jedino koliko kalorija dnevno treba da unosim te procenat uh, proteina i masti.  A sasi i pedji hvala na konkretnom odgovoru. Ali eto i tu nedoumice, jogurt je zdrav - nije zdrav, bespotreban je, jedi ovsene za dorucak-nemoj ih jesti, to su bespotrebni uh... i to te dovede do toga da na kraju nemas pojma sta jesti, osim jaja i piletine.

Van mreže Sasa 90

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 128
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #10 poslato: Februar 25, 2016, 04:27:11 posle podne »
Na konkretna pitanja moraš sama da nadješ konkretan tačan odgovor, koji ćeš naći na osnovu edukacije i PROBE na sebi...dali me razumeš šta hocu da ti kažem?
Niko ovde ti neće reći jedi tačno 237gr piletine 3x dnevno već će ti dati osnovne smernica....

najbolja dijeta je ona koja daje rezultat very simple ;)

tako da citaj edukuj se i probaj na sebi dali radi ili ne.

na forumu imaš jako puno planova ishrane ispisanih pa pogledaj pozabavi se da si bar jedan detaljniji plan dobro proučiila bilo bi ti jasno da tvoj nije dobar....

pozabavi se pojmovima BMR TDEE i, procentualnim unosom makronutrijenata jer su oni osnova svake ishrane... i sastavi plan ishrane sa gramažama i planiranim dnevnim unosom(okviran) koga ćeš se u većoj meri pridržavati pa ga okači ovde...

Van mreže Перун

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 222
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #11 poslato: Februar 25, 2016, 04:37:00 posle podne »
Polakoo, niko nista lose nije mislio nego ono...kad napises brda slicnih odgovora mislis da ce ljudi da procitaju i izvuku najbitnije. Ne kazem za tebe, nego generalno.

Jogurt nije dobar zato sto ima previse laktoze a i ne bas nesto kvalitetnih proteina, postoje mnogo bolji izbori od jogurta (sir sa sto nizim procentom masti!).
Ako toliko volis jogurt, pa uzmi 1-2 solje nedeljno.
Sto se tice ovsenih pahuljica za dorucak tu je podeljeno misljenje, ja mislim da uh nisu potrebni u prvom obroku iz mnogo razloga pa bih ti predlozio da pojedes npr. 4 cela jaja i dodas mozda jos neki orah uz to.
Umesto hleba jedi pirinac, krompir i brzo ces se navici da jedes bez hleba. Zadnji obrok treba da bude oko pola sata-sat pre spavanja. Salata (licno kupus preferiram) uz svaki obrok.

Pazi, sve ovo sto sam ti ja napisao imas na forumu pa odvoji malo slobodnog vremena i kreni da citas polako, razumem da ti se sve sad pomesalo u glavi. :)
Probaj da sastavis jelovnik i napises ovde po obrocima i lako cemo korigovati.
« Poslednja izmena: Februar 25, 2016, 04:42:14 posle podne Перун »

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.108
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #12 poslato: Februar 25, 2016, 04:44:46 posle podne »
Pokusacu  da ti priblizim materiju u nekoliko recenica da ne budes uskracena za informacije ali svakako ces morati malo da procitas forum..Par reci o ishrani uopste..
Postoje 3 makronutrijenta na kojima bi trebalo da se zasniva tvoja ishrana ukoliko zelis da skines masne naslage, izgradis telo koje ti zelis itd.itd..
1. PROTEINI- pilece belo meso,junetina,curetina,riba (oslic,losos)
2.UGLJENI HIDRATI-krompir (kuvani a ne przeni),pirinac,ovsene pahuljice
3. MASTI-Omega 3, orasasti plodovi kao sto su orasi,bademi,lesnici
Posto si se do skoro hranila kako ne treba odnosno ishrana ti se zasnivala na losoj hrani svako poboljsanje u ishrani ce ti odredjeno vreme donositi rezultate.Kao sto rekoh nije potrebno na pocetku da unosis malo hrane odnosno neunosenjem ugljenih hidrata ces napraviti samo stetu,uostalom Pedja ti je objasnio kako ce doci do usporavanja metabolizma..
Proteini imaju gradivnu funkciju dok uh i masti predstavljaju energente za energiju.Oni koje zele da smanje masne naslage treba da se fokusiraju na unos uh odnosno manipulaciju istih..Evo recimo kako bih ja organizovao tvoju i shranu i trening..
Prvih par nedelja ne bih isao u previsok kalorijski deficit,precistio bih ishranu tako da u ishrani budu prisutni dobri izvori od sva tri makronutrijenta...Ugljene hidrate bi unosila oko aktivnosti odnosno oko nekog vida treninga dok bi ostatak dana bio baziran na proteinima i mastima.Sto se tice treninga za pocetak bih radila kruzne treninga gde bi akcenat bio na pravilnom izvodjenju pokreta.Pojedine vezbe bi se radile bez opterecenja a u cilju ucenja pravilnog izvodjenja pokreta kao sto su recimo cucanj itd.itd..Postepeno bih uvodio cardio aktivnost..
Nema potrebe za JOGURTOM!!!
Koristi maslinovo ulje!!!...
Nadam se da su ti stvari malo jasnije...

Van mreže SlobodanS

  • Global Moderator
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.928
  • Hammers and nails
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #13 poslato: Februar 25, 2016, 09:46:37 posle podne »
Stvar je u tome ato sam postavila konkretna pitanja na koja mi niko nije dao konkretan odgovor.

Na sve su ti momci dali vise nego konkretan odgovor,a ja cu samo na ovaj quote da se nadovezem.

Ono sto moras da shvatis,jeste da moras SAMA da UCIS,i da dodjes do zakljucaka,konkretne ishrane koju cemo mi samo da NADOPUNIMO I ISPRAVIMO ako je potrebno.

Najjednostavnije je da ti posaljes sliku forme,visinu,tezinu i da ti se NAPRAVI jelovnik,plan treninga,suplemenata i super,ali postoji problem,to zadovoljstvo se PLACA...

E sad,stvarno mislim da nije problem procitati par strana teksta sto ce biti i vise nego dovoljno za skupljanje osnovnog znanja o nutrijentima i samoj ishrani itditd..

E sad koliko si ti voljna da ucis zarad svog cilja ja stvarno ne znam,ali ako sve ovo radis preko one stvari takvi ce i rezultati da budu.. :)

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.108
Odg: pitanja pocetnika o zdravoj prehrani
« Odgovor #14 poslato: Februar 25, 2016, 10:10:19 posle podne »
Ovde svako moze dobiti savet ali uz to mora malo da se cita,kao sto Sloba rece...
Strpljenja ima i previse tako da samo volja i sve resavamo..;)