Septembar 28, 2024, 12:21:19 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.292 poruka u 18.761 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: KAKO RASTU SKELETNI MIŠIĆI  (Pročitano 1083 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
KAKO RASTU SKELETNI MIŠIĆI
« poslato: Februar 08, 2016, 06:40:38 posle podne »
Pre pedeset godina fiziologija mišićnog rasta bila je za nas misterija. Veoma zastupljena zabluda među sportistima i trenerima bila je da treniranje pretvara telesnu masnoću u mišićno tkivo. Istraživači tada nisu imali dovoljno znanja, niti opreme, da shvate mehanizme mišićnog rasta. Tokom šesdesetih i sedamdesetih to se malo promenilo, prvenstveno zahvaljujući pronalasku i usavršavanju konstrukcije elektronskog mikroskopa, zatim tehnika mišićne biopsije i radioaktivnih supstanci kojima se mogu pratiti promene unutar mišićnih tkiva.

 Danas znamo da uvećanje fizičke snage i rasta podrazumeva specifičan način treniranja koji angažuje različite gene i mehanizme u našem telu kojima pomažemo ili stvaranje novih mišićnih vlakana, ili uvećanje prečnika (zadebljavanje) postojećih, a takođe uspevamo da bolje “utreniramo” i naš centralni nervni sistem kako bismo ojačali neuromuskularnu vezu, a samim tim i efikasnost našeg fizičkog treninga.

Danas nam je jasno kako mišići rastu, a imamo i sve veći broj efektivnih trenažnih metoda i protokola kojima možemo ostvarivati naše ciljeve, a uz manji rizik povređivanja, odnosno drugih štetnih posledica po naše zdravlje.

Kako telo izgrađuje mišićno tkivo
Oko 20% mišićnog tkiva čine proteini, najveći deo ostatka otpada na vodu. Mišićno tkivo sastoji se od individualnih mišićnih ćelija koje su povezane u mišićna vlakna. Mišićna vlakna sadrže podjedinice, koje se nazivaju miofibrili, a koje se dalje mogu podeliti na miofilamente (aktin i miostatin), koji se prepliću kako bi stvarali mišićne kontrakcije. Jedan od ciljeva fizičkog treninga sa opterećenjem mora se odnositi na uvećanje prečnika mišićnih vlakana, prvenstveno uvećanjem broja miofibrila, što se označava i kao mišićna hipertrofija. Velika većina studija danas nam pokazuje da trenažne metode koje su nam za sada poznate najviše utiču na uvećanje prečnika vlakana, ne na njihov broj.....

NASTAVAK teksta,procitajte na nasem BLOGU,klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2016/02/kako-rastu-skeletni-misici.html