Jun 28, 2024, 02:37:04 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.244 poruka u 18.758 tema - 20.949 članova - Poslednji član: dvm
X3MShop banner

Autor Tema: Problem oko kombinovanja ishrane  (Pročitano 6535 puta)

Van mreže Bojan92

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 107
Problem oko kombinovanja ishrane
« poslato: Novembar 07, 2015, 10:24:27 posle podne »
Pozdrav svima ,
Imam jedan problem oko pravilnog kombinovanja ishrane , tacnije odredjenih vrsta namirnica.
Treniram aktivno  od marta ove godine i posvetio sam se maksimalno oko toga - teretane , ishrane i fitness-a uopste.
Dosta vremena sam proveo u istrazivanju i citanju oko pravilne i zdrave ishrane i skoro sam procitao  oko kombinovanja namirnica.
Npr. procitao sam da recimo proteini i ugljeni hidrati ne idu zajedno , a ja npr. jedem ovas + belanca i jogurt ili ovas + belo meso ili npr. posle treninga belo meso + integralni pirinac ili kuvani krompir + dosta salate.
Sad me to buni dosta jer sam mislio da se proteini i ugljeni hidrati kombinuju zajedno narocito posle treninga , a sad sam procitao da to ne treba da se radi , jer jedno drugo "ponistava" i sprecava dalju razgradnju namirnica onako kako bi trebalo.
Pa ako neko moze malo strucnije da mi objasni oko toga.
Hvala unapred !

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.118
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #1 poslato: Novembar 07, 2015, 10:37:49 posle podne »
Pozdrav druze..To da proteini i hidrati ne mogu u jednom obroku mi lici na neke 'poznate' dijete..Slobodno kombinuj proteine i uh u obrocima npr. kao sto si naveo ovsene + belanca itd.Jel te ne rmzi samo da kazes gde si to procitao, bas me zanima?Pozz, sve najbolje..

Van mreže Bojan92

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 107
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #2 poslato: Novembar 07, 2015, 10:54:15 posle podne »
Kucao sam samo na google nesto oko kombinovanja hrane , ne znam ni zasto mi je to palo na pamet al eto :D i izaslo mi tako par slicnih stranica , uglavnom pisu isto svi . http://www.bard99.com/general_health_sr_07.html  , evo na ovom sajtu sam to procitao :D

Van mreže VOJA.S

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 2.118
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #3 poslato: Novembar 07, 2015, 11:05:51 posle podne »
Ma opusteno drug, samo me zanimalo odakle je text :D ...Rekoh svoje misljenje, drzi se proverenih stvari koje daju rezultate a dace i ostali svoje misljenje..Pozz..:D

Van mreže Цветко

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 928
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #4 poslato: Novembar 08, 2015, 09:21:01 pre podne »
Kreni da citas ovaj forum, temu nutrition i dosta toga ces nauciti. Napisi svoj jelovnik kako izgleda po obrocima, gramazi itd...

Van mreže Bojan92

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 107
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #5 poslato: Novembar 08, 2015, 04:21:02 posle podne »
Pozdrav Cvetko !
U sustini jelovnik mi je manje vise isti svaki dan. Svodi se na par namirnica.
Za dorucak pojedem 5 kuvanih belanaca (jedno do dva zumanca ,ali ne svaki dan zumanca) + kuvani ovas i solju,dve balans jogurta ako imam jogurta u frizideru tog jutra. To je oko 9 sati ujtru.
Za uzinu jedem sveze voce. Oko 12 sati.
Obrok pre treninga je negde oko 2 sata i tada pojedem kuvani ovas + 2 parceta belog mesa.
Cim zavrsim trening popijem dozu whey proteina i dozu dekstroze , zajedno pomesam sa vodom i popijem.
Kada dodjem kuci pojedem kuvani integralni pirinac (kuvani krompir , boranija , grasak ,pasulj ,ako taj dan imam skuvano) + belo meso + salata.
I obrok pred spavanje pojedem sardinu.

Ponekad umesto belog mesa nadje se grilovana svinjetina ili kuvana junetina , ali u vecini slucajeva pilece belo meso.
Sto se tize gramaze ne znam tacno u gram jer jedem odokativno. Ali otprilike oko 150 grama kuvanog ovas-a i oko 300 grama belog mesa.

Van mreže JohnnyQuid

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 160
  • petrolhead
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #6 poslato: Novembar 08, 2015, 05:52:10 posle podne »
Pozdrav Cvetko !
U sustini jelovnik mi je manje vise isti svaki dan. Svodi se na par namirnica.
Za dorucak pojedem 5 kuvanih belanaca (jedno do dva zumanca ,ali ne svaki dan zumanca) + kuvani ovas i solju,dve balans jogurta ako imam jogurta u frizideru tog jutra. To je oko 9 sati ujtru.
Za uzinu jedem sveze voce. Oko 12 sati.
Obrok pre treninga je negde oko 2 sata i tada pojedem kuvani ovas + 2 parceta belog mesa.
Cim zavrsim trening popijem dozu whey proteina i dozu dekstroze , zajedno pomesam sa vodom i popijem.
Kada dodjem kuci pojedem kuvani integralni pirinac (kuvani krompir , boranija , grasak ,pasulj ,ako taj dan imam skuvano) + belo meso + salata.
I obrok pred spavanje pojedem sardinu.

Ponekad umesto belog mesa nadje se grilovana svinjetina ili kuvana junetina , ali u vecini slucajeva pilece belo meso.
Sto se tize gramaze ne znam tacno u gram jer jedem odokativno. Ali otprilike oko 150 grama kuvanog ovas-a i oko 300 grama belog mesa.

Cepaj ujutru slobodno cela jaja 4-5 komada, a izbaci tj prebaci ovsene iz prvog obroka kad ti to vec nije obrok pre treninga. Tu kao izvor energije imas masti iz jaja. Pirinac mozes i obicni.

Ostalo manje vise ok po pitanju izbora namirnica, mozda umesto ove sardine neko meso i masti opet (maslinovo, orasasti,..), ALI nisi napisao cilj kao ni kolicine pa se oko toga malo pozabavi (P u svakom slucaju do 2g/kg t.t.). Prati stanje u svakom slucaju da znas sta da menjas bilo da je u pitanju bulk ili dijeta (prvenstveno po pitanju kolicine UH)..


Van mreže Bojan92

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 107
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #7 poslato: Novembar 08, 2015, 07:54:42 posle podne »
Hvala Cvetko na savetu pre svega !
U teretanu sam krenuo u martu ove godine i cilj mi je bio da smrsam ,odnosno da izgubim sto vise masnih naslaga jer sam se do tada naglo ugojio i pocelo je to da mi smeta. Tada sam imao oko 78-80kg i od prvog dana sam primenio ovaj plan ishrane i do maja meseca sam imao oko 70 kg. Od aprila do polovine avgusta sam redovno isao na jutarnje trcanje (HIIT kardio) , a popodne u teretanu. Sada imam oko 66-7 kg. Prilicno sam dobio na definiciji od kada imam se pridrzavam ovog plana i programa ishrane. Prilicno sam zadovoljan svojom definicijom , grudi , biceps , ramena.. itd. Voleo bih da u narednom periodu dobijem jos malo misicne ciste misicne mase , naravno da to bude srazmerno mojoj visini posto sam prilicno nizak .. 170 cm. Tako da mi je primarni cilj definicija , al eto cisto malo vise misicne mase da nabacim u odnosu na sada. Trbusnjaci se polako ocrtavaju , nije to jos ekstra , ali kako je bilo prosle zime i sada kada pogledam nebo i zemlja.
Sto se tice kolicine obroka posle treninga ne znam da l postupam pravilno ali bas se najedem u vecini slucajeva i prejedem, ali posle 2 ,3 sata kao da nista nisam jeo :D Nadam se da nisam smorio ovim maratonskim postom :))

Van mreže JOTA

  • Član
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #8 poslato: Novembar 08, 2015, 10:45:43 posle podne »
Previse komlikujes oko ishrane, sta je sa treningom? To mnogi zanemaruju kao sto sam i ja prije radio.. Nece se misici stvoriti samo od rize, piletine i salate.. Pozdrav i napravi barem 2-3 godine staza u teretani!

Van mreže Bojan92

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 107
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #9 poslato: Novembar 08, 2015, 11:25:06 posle podne »
Sto se tice treninga , idem 4x nedeljno u teretanu. Radim jednu grupu misica po treningu , eventualno 2 x sedmicno ubacim na kraju treninga vezbe za stomak. Pre sam radio 2 grupe misica po treningu , npr. grudi - biceps , ali mi to ne odgovara jer uvek tu drugu grupu misica losije odradim jer izgubim dosta snage pre toga. Ovako mi vise odgovara jer se posvetim odredjenoj grupi i trudim da sto kvalitetnije odradim ako me razumes. Sto se tice napretka u vezi tezina , to malo sporije ide jbg sta da se radi , bolje i sporije nego da forsiram pa da ne radim kako treba.

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.320
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #10 poslato: Novembar 09, 2015, 06:22:18 pre podne »
Previse komlikujes oko ishrane, sta je sa treningom? To mnogi zanemaruju kao sto sam i ja prije radio.. Nece se misici stvoriti samo od rize, piletine i salate.. Pozdrav i napravi barem 2-3 godine staza u teretani!

trening je 20% uspeha ako i toliko
Naravno,ne mislim da treba treniratai kao baba,vec svaki trening mora da bude full blood,ali u celoj prici sklapanja kokcikca,zauzima 20 %
tako da je momak na dobrom putu,jer kada sklopi mozaik oko ishrane,suplemnetcije itd,upozna svoje telo kako na sta reguje-uspeh mora da dodje

Van mreže dacy570

  • Član
  • *
  • Poruke: 13
    • facebook
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #11 poslato: Novembar 20, 2015, 12:12:31 posle podne »
Ima smisla to sto Bojan prica. Proteini i UH idu zajedno samo sto se aktiviraju razliciti enzimi za njihovu razgradnju i vare se na razlicitim mestima. Npr. voce se vari u crevima, jer se tamo nalaze "njegovi" enzimi, zato se jede pre obroka da ne bi moralo da ceka da dodje do creva dok se hrana u zelucu ne svari. :) Uglavnom, da ne duzim. To da se ne mesa hrana samo zato sto moze da oduzi varenje.
Fakultet->biohemija-> 10  ;D

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.320
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #12 poslato: Novembar 20, 2015, 03:26:25 posle podne »
Ima smisla to sto Bojan prica. Proteini i UH idu zajedno samo sto se aktiviraju razliciti enzimi za njihovu razgradnju i vare se na razlicitim mestima. Npr. voce se vari u crevima, jer se tamo nalaze "njegovi" enzimi, zato se jede pre obroka da ne bi moralo da ceka da dodje do creva dok se hrana u zelucu ne svari. :) Uglavnom, da ne duzim. To da se ne mesa hrana samo zato sto moze da oduzi varenje.
Fakultet->biohemija-> 10  ;D

a knjige za ucenje 1958-1962 god

Van mreže mareee

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 481
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #13 poslato: Novembar 20, 2015, 07:37:19 posle podne »
Čitaju ljudi hrono ishranu. Može čokolada u 5 posle podne onda... Nikako pirinač i meso u jednom obroku
.. Sad bez zezanja, svi ljudi ovde koji vode računa postižu rezultate, a mešaju hidrate i proteine. Zapitajte se da li vam je onda ispravna literatura?

Van mreže dacy570

  • Član
  • *
  • Poruke: 13
    • facebook
Odg: Problem oko kombinovanja ishrane
« Odgovor #14 poslato: Novembar 20, 2015, 10:32:52 posle podne »
Rekoh samo varenje duze traje kada se kombinuju proteini sa koncentrisanim hidratima. I logicno je da ce se pre svariti meso i neka salata nego meso i krompir... Ja se izvinjavam sto nisam iskusna nego ucim iz ne odgovarajuce literature  ;)