Septembar 23, 2024, 10:18:55 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.310 poruka u 18.764 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout  (Pročitano 11427 puta)

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.550
    • https://www.proteini.si/me/
Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« poslato: Decembar 18, 2006, 01:41:05 pre podne »
Branko Cikatić nedvojbena je legenda hrvatskih borilačkih sportova i prvi veliki borac koji je postigao svjetski uspjeh i slavu. Intervju s Cikatićem bilo bi jednostavno napraviti s ciljem rezimea njegovih uspjeha od kojih je proteklo vremena.
Ima tu mnoštvo svjetskih amaterskih i profesionalnih titula, počevši od davne 1981. kada je u Miami Beachu postao prvak svijeta u full contactu.
Međutim, upravo vremenski odmak daje nam mogućnost da objektivno propitamo mnoge dileme koje su mučile Brankove fanove i da ispitamo neke događaje koji su obavijeni velom tajne. To je cilj ovog intervjua.


Nedavno ste bili gost na K-1. Pretpostavljam da Vas počasno mjesto uvijek čeka u Japanu.
Otišao sam u Japan na poziv organizatora. Bio sam prošle godine, a kao pobjednik prvog K-1 turnira biti ću počasni gost i ubuduće.
U Japanu uživam veliki ugled. «K-1 Legend» turniri održavaju se u čast svih pobjednika, štampaju se brošure i katalozi u s mojom sportskom biografijom i tamo uvijek dobro osjetim, pogotovo na ulici, da oni nikada ne zaboravljaju svoje sportske legende.

Osim počasne lože, imate i obaveza. Držali ste predavanja gospodarstvenicima i seminare japanskim specijalcima.
Iz Gospodarske komore Tokia dobio sam poziv za predavanjem o mom pristupu poslu, a japanskim specijalnim postrojbama koje se bore u Iraku držao sam seminare o fizičkoj pripremi. Moram priznati da sam iznenađen u kakvoj su vrhunskoj kondiciji. Svi su stručnjaci u borilačkim sportovima i dobar dio njih ima završene fakultete na kojima se rade isključivo borilačke vještine. Tamo je sasvim normalno studirati kyokushin karate ili judo i doktorirati na tu temu. Nažalost, kod nas je situacija sasvim drugačija. Sportaši iz te branše poistovjećuju se s nasilnicima, iako nasilnika ima ni više ni manje nego u drugim sportovima i djelatnostima. Svjetla iznimka je doktorat «Strukturalna analiza i model vrhunskih K-1 boraca», dr. Kabo Safeta u kojem se na vrlo ozbiljan i temeljit način analizira fizička prirema K-1 boraca. Pomogao sam mu kao jedan od glavnih predmeta istraživanja. Japanci i Nizozemci zainteresirani su za knjigu.

Podsjetimo se prvoga K1 turnira. Sve tri borbe odradili ste nokautom.
Za turnir nije bilo kvalifikacija nego su 1993. organizatori izabrali 8 najjačih boraca svijeta.
Pobijedio sam predstavnike 3 najjače zemlje s jakom borilačkom tradicijom. Japanca Satakea - svjetskog prvaka u kyokushinkai karateu, Tajlanđanina Chang Pueka - svjetskog prvaka u tajlandskom boksu i Nizozemca Ernesto Hoosta - prvaka svijeta u tajlandskom boksu, kickboxingu i savate boksu.

Kako ste došli na K-1?
U našoj zemlji u to doba K-1 je bio apsolutna nepoznanica. U svijetu se znalo da će to biti turniri najboljih, ali naši mediji koji su ionako ignorirali borilačke rezultate, nisu mu pridavali važnost.
Godinu dana prije održavanja prvog turnira, znao sam da će se K-1 održati i bio sam najavljen kao rezerva. U to doba imao sam borbu protiv «Stand mana» u Australiji i izgubio meč u 12. rundi. Iste godine u Las Vegasu borim se neriješeno protiv Denisa Alexia koji je ustvari bio kandidat za K-1 turnir. Na kraju sam umjesto njega završio u Japanu i pomeo protivnike.

Kao profesionalac imate 98 borbi; 92 pobjede i 5 poraza i 1 neriješeno. Koja borba Vam je ostala u pamćenju?
Definitivno, pobjeda nad Hoostom u finalu K-1. Dobro se sjećam i borbe u Njemačkoj protiv Adriana Thompsona. Na potkoljenici sam izgubio dobar komad kože, a puknuo mi je i bubnjić u uhu pa i danas osjećam posljedice tog meča kad se kupam.

Najviše borbi ste odradili za nizozemsku školu Chakuriki i Toma Harincka.
Godine 1981. u Miamiu sam osvojio titulu amaterskog prvaka svijeta u full contactu. U isto vrijeme Harinck je proglašen najboljim trenerom svijeta pa sam odlučio kod njega nastaviti karijeru. Kako do tada nisam nikada radio koljena i laktove, dobio sam dobre batine u Chakurikiu. Od tada smo nerazdvojni. Tom mi je vjenčani kum i dobri smo prijatelji dan danas.

Zašto je Nizozemska jedna od svjetskih borilačkih sila?
Tamo živi jako puno ljudi iz Tajlanda, Japana, uopće iz Azijskih zemalja. Tajlanđani su donijeli thaiboxing i mnogi su se zagrijali.
Harinck je među prvima otišao u Tajland, gdje je dugo živio i borio se. Iskustvo i znanje donio je u Nizozemsku i pokrenuo trend tog novog borilačkog sporta.
I kod nas je bilo entuzijasta kao Marijan Žižanović i Zoran Rebac (glavni urednik mjesečnika «Budo internacinal» op.a.) koji su proveli dosta vremena u Tajlandu i Japanu te iskustvo prenijeli u Hrvatsku.

Tko je još od naših boraca trenirao u Chakurikiu?
Poslao sam Emila Zoraja, Mirka Filipovića, bio je Rudan, mali Jukić iz Splita. Svi su oni napravili nešto u tom sportu, ali nije to to. Nisu dugo izdržali u Amsterdamu.

Kako funkcionira Hrvatski savez tajlandskog boksa?
Savez je do 2000. godine funkcionirao dobro. S obzirom da je predsjednik saveza g. Ante Gotovina uhapšen stvari su malo stale, ali uskoro ćemo postati član međunarodne federacije za neolimpijske sportove, pa će se stvari pokrenuti. Imamo i odličnu reprezentaciju koja postiže dobre rezultate na natjecanjima.

Čuju se zamjerke da su članovi reprezentacije mahom članovi «Tigra».
Čuje se svašta, ali nisam ja kriv što ostali nisu na nivou da uđu u reprezentaciju. Priznajem da imam stroge kriterije, ali kod mene se trenira ozbiljno. Imamo profesionalne, izučene trenere i kod nas je dvorana puna od jutra do navečer.
Ne bih želio nikoga podcjenjivati, ali moji rezultati govore da sam najkompetentniji za tajlandski boks i svi koji u Hrvatskoj nešto vrijede potekli su iz Tigra. Priznajem još Žižanovića i Rebca, a ostale trenere ne poznajem.

Nedavno je u Zadru bio susret Hrvatska - Thailand. Sprema li se još sličnih priredbi?
Slijedeće godine u proljeće, Zagreb će biti domaćin drugog po redu susreta između reprezentacije Thailanda i Hrvatske. U planu je organizacija i najveće priredbe borilačkih sportova u svijetu «Budo Gala» koja bi se trebala održati krajem slijedeće godine. Chuk Norris i Van Dam obično budu komentatori, ali detalji su još u pregovorima.

Što mislite o rastu popularnosti slobodne borbe ili ultimate fighta? Može li PRIDE progutati K-1 u Japanu?
Ako pratite medije vidjet ćete da je PRIDE u velikim problemima. Imam prevedene tekstove iz japanskih dnevnih listova koji objašnjavaju kriminalnu strukturu i upletenost mafije u organizaciju PRIDE. Tu se spominje i Imai, manager Mirka Filipovića.
Mafija stoji iza PRIDE-a a Imai je jedan od vlasnika i Mirkov manager. Mirku je to poznato iz japanskih medija. Ali Pride sigurno neće zasjeniti K-1.

Koliko ste borbi imali u PRIDE-u?
S PRIDE-om sam imao ugovor na četiri meča. Prvu borbu imao sam 1999. na PRIDE 1 protiv Ralph Whitea kojeg sam nokautirao u 1. rundi. Na webu se zna naći kriva informacija da sam izgubio predajom. U drugoj borbi protivnik je bio Mark Kerr od kojeg sam izgubio diskvalifikacijom zbog držanja za konopce i udaranja laktom u glavu.
U trećoj, namještenoj borbi, dobio sam ponudu od 250,000 $ da izgubim protiv Maurice Smitha, a zauzvrat mi obećaju borbu protiv Ricksona Graciea, što mi je bila želja. Namještenom borbom Cikatić - Smith željeli su «poniziti» K-1.
Četvrta borba je trebala biti protiv Gracie-a, ali je Ken Imai s Orsatom Zovkom i Mirkom Filipovićem organizirao onaj famozni intervju, o kojem ćemo malo kasnije, pa je borba otkazana.

I, kako je prošla borba protiv Smitha?
Izgubio sam.

Jesu Vas isplatili?
Jesu platili su. Ja sam njega bacio, on je ležao na meni, bez udaraca, bez ičega i ja sam tapkao. Sve se može vidjeti na snimci.
Pa to je PRIDE! Evo, novinar najtiražnijih japanskih novina, možemo ga i zvati, može reći da je meč za Cro Copa namješten meč. To su svi mediji pisali tamo.
Bilo je prijetnji ubojstvom i visokim novčanim ciframa Fedorovom manageru a rezultat je taj da se Fedor nije pojavio u ringu. To nisu moje tvrdnje, tako je pisao japanski novinar Endo.

Koga vidite kao nasljednika u ringu?
Japanci me učestalo zovu i pitaju kada ću im poslati nasljednika. Mirka sam im 1996. predstavio na K-1 kao takvog iako nije imao niti jedan profesionalni meč. Na moju riječ Mirko je nastupio u Japanu kao moj nasljednik, a vratio mi je to na vrlo ružan način.
Japanskim novinama dao je intervju u kojem je iznio niz neistina. Da sam organizirao napad na njegovog tadašnjeg trenera, nudio mu borbu na život i smrt u kavezu, da sam uhapšen radi zločinačke organizacije, što su sve neistine. Oblatio me pred japanskom publikom i poslovnim partnerima.
To se sve odigralo 2000. godine u ožujku, netom nakon promjene vlasti. Tu počinju napadi na mene.

Često ste u medijima, ali ne u sportskom kontekstu.
Non stop me netko spominje. Prvo je bio onaj Čabo, pa Špika pa Šafranić, Čelan iz Karate saveza. Svi bi htjeli biti veći od mene. A ja sam postao prvak svijeta kad oni nisu znali gdje je Amerika.
Ima nekih novinara kojima nisam želio platiti «reket» da bi pisali o meni, pa su se udružili zna se s kime i blate me na sve strane.
Uspješan sportaš sam već niz godina. Za nikoga od njih koji me danas napadaju i blate, nije se znalo dok nisu došli kod mene. Svi koji se u Hrvatskoj uzdignu u nekom segmentu, odmah su na udaru.

Mirko je samovoljno otišao iz Tigra?
Mirka sam ja potjerao, jer je radio stvari koje nisu dozvoljene, nisu u skladu s etikom i moralom borilačkih sportova.

Koje su to stvari?
To on dobro zna. Kroz moj klub prošlo je mnogo boraca. Imam svoja pravila i zakone kojih se svi moraju držati.
Pitajte svjetsku klasu boraca kakav je odnos njih i trenera, s kakvim poštovanjem se odnose prema treneru. Oštra i nemilosrdna disciplina, ali to ovaj sport i zahtjeva. Ja takav odnos nastojim držati i u svom klubu, ali malo je onih koji to izdrže.

Ali neki izdrže. Koga biste izdvojili?
U Splitu je Andrijašević dolazio kod mene, i Jukić je bio talent. U Zagrebu je trenirao Emil Zoraj, Ivan Rudan.
Tigrove perjanice trenutno su Srđan Špirk, Ivan Posavec, Mario Valentić, Irena Dolenčić. Ima još nešto mlađih koji će se tek dokazati.

Rudan je nedavno istupio u medijima i optužio Vas za krah karijere.
S Rudanom sam potpisao ugovor na 5 g. Prije 3 godine napravio sam mu ugovor s Japancima koji je istekao u 9 mjesecu ove godine. Prvu borbu imao je u Japanu 2004. godine i izgubio je nokautom nakon 20-tak sekundi. To je vrlo važan podatak s obzirom da su se Japanci obavezali u njegovu promidžbu uložiti 50,000 $.
Drugu borbu odbio je s obrazloženjem da je bolestan. Za treću borbu ponovno nije bio spreman. Kako je stvar za mene bila vrlo neugodna, zabranio sam mu da se bori bilo gdje drugdje. Bio sam odgovoran za njega i vezan ugovorom plaćanja penala u slučaju neizvršavanja obaveza.
Japanci su saznali da je nedavno nastupio u Mađarskoj. Zvali su me i tražili objašnjenje. Uspio sam stvar zataškati pod izgovorom da ne znam ništa o tome. Srećom sam dobar prijatelj s tim menadžerom inače bih imao velikih problema.
Što se mene tiče, Rudan je zadnja 3 mjeseca «slobodan» čovjek. Ugovor s Japancima je istekao. Naš ugovor važeći je još godinu dana, ali što se mene tiče on je slobodan borac. Ja ga apsolutno ne sprječavam da se bori.

Kako je obitelj? Vaša najstarija 20-godišnja kćer je atletičarka.
Imam zgodnu ženu i lijepu djecu. Najstarija kćer je prvakinja Hrvatske na 800 i 1500 m u atletici, a imam i dvoje male djece. Vlasnik sam zaštitarske kuće «Tigar Cikatić», zastupnik njemačke firme za zaštitu okoliša «Lambda». Aktivan sam u savezu i klubu.
To su stvari kojima se bavim, koje me svakodnevno zaokupljaju. Prijetnje i provokacije preko novina mi ne trebaju niti imam vremena za njih.

Iz drugog puta uspjeli su Vas nagovoriti na glumu?
Film Neboder snimio sam zahvaljujući borbi koju sam odradio 1992. u Miamiu protiv Dennisa Alexia, (glumca iz filma «Kickboxer»), a Van Dam je bio komentator. Već sam tada dobio na razmatranje scenario pod radnim nazivom «Tihi ubojica» u kojem sam trebao glumiti glavnu ulogu. S obzirom da sam bio zauzet, ulogu sam odbio.
Nakon K-1 turnira opet su me zvali pa smo snimili «Neboder».

Kako kondicija? Da li će biti još izleta kao prošle godine protiv Tanayame?
Treniram svaki dan osim nedjeljom. Pripremam se za veteransku borbu koja će biti negdje u ožujku.

I na kraju, koji je bolji film: Neboder ili Ultimate 7?
Ne znam, nisam gledao Ultimate 7. Samo znam da sam ja film snimao u Hollywoodu s holivudskim glumcima, a ne u Zagorju i Puli.

Branko, zahvaljujem na razgovoru.
Nema na čemu, pozdrav.

Izvor: www.profightstore.com
« Poslednja izmena: Decembar 18, 2006, 02:22:22 pre podne Vladar »
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže protejini

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 279
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #1 poslato: Decembar 18, 2006, 10:45:26 pre podne »
Secam ga se jos dok sam bio klinac...neverovatno je da jos ima takmicarske ambicije...

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.550
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #2 poslato: Decembar 18, 2006, 12:04:59 posle podne »
Covjek je '93 imao 38 godina! Pa vi vidite kakav je uspjeh u tim godinama nokautirati na "mrtvo" jednog Hoosta tada a i naredne godine!!! Za one koji ne znaju Ernesto Hoost je jedini cetvorostruki K1 sampion, covjek koji je recimo 3 puta pobjedio Filipovica, i vjerovatno najbolji K1 borac svih vremena...

Branka se jos sjecam kada sam kao klinac gledao u tadasnjem Titogradu njegov mec sa Samirom Usenagicem...
Prije par godina je doveo neke svoje borce u PG na memorijal Usenagicu, cak je jedan od njih uspio da baci Ivana Strugara, ali ipak da na kraju izgubi... u svakom slucaju ima izvanredne borce... takodje prisustvovao sam kada su ga neki moji drugari novinari pitali za neku varijantu tj svadju sa nekim u HR, pa onako saljivo da li je u formi i da li je spreman za borbu sa nekim tako zestokim momcima, kazem opet pitanje je bilo u nekoj opustenoj varijanti...

Tip je hladno odgovori nesto tipa... Momce mozda imam dosta godina, ali stvari se nisu promjenile... Lijevom saljem u bolnicu, a desnom zna se... groblje....

Ko god je to uzivo cuo, ton njegovog glasa i pogled koji je uputio covjeku sigurno mu je povjerovao...
Ko ima priliku neka pogleda kako je prosao Hoost, inace moj omiljeni K1 borac, pa ce te vidjeti o cemu govorim...
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #3 poslato: Januar 06, 2009, 01:38:55 posle podne »
secam se neke davne godine..mozda 1984-85-86 nisam sadda siguran kada je branko bio ucesnik jednog meca u gospicu,
naime...tadasnji momak koji je bio zvucno ime u karateu je izazvao branka na mec.
secam se da je ceo grad stao iza tog momka...ogromna sredstva se izdovjila za prirepme..itd..itd..itd...
cak je bio i u karantini 7 dana pred mec u odmarlistu visocica...
momak je odista trenirao kao zmaj u toku tih priprema..samo..RED RAD I DICIPLINA...sve sam to gledao skoro citav tok prirprema jer je momak koji je mene uveo u  svet bb bio sa njim extra dobar drugar itd..itd..itd..
i onda je dosao taj dan...
predborbe..ili pred mecevi..ali nikoga to nije nesto posebno zanimalo.....
dosao je taj trenutak..
izasli su u ring....fanfare..najave...bla..bla..lba..branko je bio opusten kao pertla....
gong je odzvonio.....i.....

mec je trajao 3 sec...

jbg...momku se nijje dalo taj dan.....klascan slus nonom u bebu......game is over

Van mreže djake

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 469
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #4 poslato: Januar 06, 2009, 02:46:12 posle podne »
Pedja, ko je bio taj izazivac!?

Van mreže ile

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 138
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #5 poslato: Januar 06, 2009, 05:48:10 posle podne »
neverovatno kakav covek udarac ima,sirotom HOOST-u je trebalo vremena da dodje sebi

Van mreže left hook

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.095
  • Markedj4ny BIG Team
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #6 poslato: Januar 06, 2009, 05:56:03 posle podne »
ma cikatic je legenda muay thai i sve najbolje o njemu koliko je osvojio medalja i i natjecanja ali za mma nije bio dobar...prvu borbu je dobio zato jer se protivniku  pojavio hematom na glavi...sto se mma tice mislim da on s onakvim nacinom ne bi imao sta traziti protiv rikson gracia

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #7 poslato: Januar 06, 2009, 06:26:25 posle podne »
Pedja, ko je bio taj izazivac!?

BRICO buraz...ako ga se ti secas...

Van mreže djake

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 469
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #8 poslato: Januar 07, 2009, 11:30:55 pre podne »
Brico...kako ga se ne bih secao!! Covek je bio zverka, uvek u strasnoj formi! Ali jbg, jedan je Cikatic...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #9 poslato: Januar 07, 2009, 02:36:58 posle podne »
Brico...kako ga se ne bih secao!! Covek je bio zverka, uvek u strasnoj formi! Ali jbg, jedan je Cikatic...

pa eto..jbg..secam se i danas kako je bilo..mec je bio gore u osnovnoj skoli

Van mreže deki_srbija

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 113
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #10 poslato: Februar 10, 2009, 03:34:03 posle podne »
hoost je bio 4 puta prvak... mada 2002 potpuno nezasluzeno i smesno...a i bob sap ga je 2 puta unezverio... ne volim borce tog tipa

Van mreže adler26

  • Član
  • *
  • Poruke: 9
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #11 poslato: Septembar 10, 2009, 09:15:26 posle podne »
zaboravili ste Andy-ja Hugh-a on je pobjedio Cikatica, ali njegova borilcka vjestina je bila Kyokushin Kai karate, pa je zbog toga postao legenda, jer je osvojio K-1 turnir, steta sto je mlad umro.
Cikatic je veteran nema sta.njemu stvarno skidam kapu, ali moj idol ipak ostaje Andy...pocivaj u miru...

Spartak

  • Gost
Odg: Branko Cikatić - Hrvatski Tigar i Mr. Knockout
« Odgovor #12 poslato: Septembar 10, 2009, 09:24:04 posle podne »
Cikatic je zaeban igrac