Oktobar 06, 2024, 08:32:19 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.337 poruka u 18.769 tema - 20.976 članova - Poslednji član: Devindiasy
X3MShop banner

Autor Tema: Osnove Ishrane  (Pročitano 2677 puta)

Van mreže dinodnk

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Osnove Ishrane
« poslato: Januar 05, 2014, 05:34:30 posle podne »
Evo vec neko vreme lutam forumom i informisem se. Pre nego sto postavim moje pitanje, zeleo bih da kazem da sam stvarno pokusao samostalno da nadjem odgovor, ali nazalost nisam uspeo. Iako na forumu ima mnogoooo informacija, nekako su teske za snalazenje (barem za pocetnika), i izvinjavam se ako je na ovo pitanje vec odgovoreno (a najverovatnije jeste :P :) ).

Mene zanimaju osnove o ishrani, tj. kako koji sastojak utice na telo, za sta je zaduzen, koliko je preporuceni dnevni unos, na sta treba paziti, kako se formira plan ishrane itd. itd. Vec duze vreme trazim informacije o tome (i nalazim ih), ali cesto zahtevaju neko predznanje (koje ja apsolutno nemam) i nisu struktuirane (nemojte mi zameriti na zamerkama :D). Dakle, ako neko moze da me uputi na neki resurs (na engl. ili srpskom) o osnovama sastojaka (koji su, sta su, gde se nalazi, kako uticu, itd.) i formiranju pravilne ishrane.

Malo informacija o meni:

Trenutna ishrana: Boze sacuvaj! U toku radne godine izgleda ovako:

1) Kad sam prva smena
1. Ujutru pojedem par banana, posto nemam vremena za nesto ozbiljnije, a ne volim da sam praznog stomaka
2. Nakon par sati pojedem nesto sa rostilja (najcesce pljeskavicu), malo zdravog pomfrita (naravno ulje u fritezi nije menjano od preproslog uskrsa), i malo najzdravijeg sportskog soka: koka-kole, iliti dijabetes u flasi.
3. Kad se vratim kuci jedem nesto kuvano ili przeno (cesce przeno, na najzdraviji nacin tj. ulju naravno)
4. Cesto uzimam dosta voca u periodu posle "rucka", zelene jabuke ili nesto slicno, ali uzimam i dosta grickalica i naravno cokolade
5. Uvece jedem relativno slabo, 4-5 sendvica, ili nesto za "mazanje"
6. Nakon toga popijem kafu (ne podnosim tursku, samo one varijante topla cokolada u kafi i slicno)
7. Kasno uvece uzmem jos nesto da "zvajznem"
8. Sleep and repeat (cesto malo spavam, a kad ne spavam malo onda spavam po 12h)

2) Kad sam druga smena
1. Ujutru nesto iz pekare, ponekad preskocim dorucak (znam, uzas!)
2. Nesto malo przenog ili kuvanog
3. Opet neka "brza hrana" pljeskavica i slicno
4. Uvece isto kao i u prvoj smeni
5. Kasno uvece, opet neka uzinica
6. Sleep and repeat

Takodje u toku dana, unosim dosta soka, i najcesce pijem gaziranu vodu (veoma retko obicnu).

Nemojte zameriti na malo ironije :)

Svestan sam koliko je ovo nakaradno, zato i hocu da promenim!

Sto se vezbanja tice, imam relativno dosta iskustva sa bodyweight vezbama (i nesto malo sa tegovima): vezbe sa sipkom, pistolj cucnjevi, razni sklekovi itd. itd. Radim po rezimu full-body vezbanja, jer sam relativno mlad, prste hormoni i to, pa mi se misici oporavljaju relativno brzo (iz iskustva). Jedina "slabost" mi je veoma losa kondicija, zato sto i radim veoma malo kardio (a imam samo 11% masti, genetika valjda, ne znam ni sam kako). Postigao sam veoma dobre rezultate sa veoma uzasnom ishranom, ali bas primetne rezultate, pretpostavljam da imam geneticke predispozicije. I da, trenirao sam MMA, mada prestao sam iz raznih razloga, mada cesto ovako sa drustvom sparingujem. I jos jedna stvar, smatram da sam veoma rastegljiv, s' obzirom da mogu da uradim zensku spagu, i skoro centralnu. Ako nesto znaci, najistaknutiji misici na telu su mi triceps, kvadriceps i pektoralni (to najvise i vezbam).

Da, zaboravih, visok sam izmedju 175 i 180 (odavno se nisam merio) i imam 72kg (varira kako u toku dana, tako i u toku godine)

Nasao sam mnogo planova ishrane, ali cenim da ne treba uzimate sve zdravo za gotovo i da svako ima neki svoj metabolizam/bioritam na osnovu kog se formira ishrana i plan vezbanja (mozda gresim).

I na kraju, samo bih zeleo da napomenem da smatram da mi nisu potrebni nikakvi suplementi (tj. ne jurim nigde, radije bih polako napredovao, posto ionako vezbam samo za sebe), posto sam sa ovakvom ishranom postigao neverovatne (za mene neverovatne) rezultate, smatram da bi sa pravilnom ishranom dosta napredovao. Eventualno kad to dovedem u red, da pocnem da koristim suplemente.

Skraceno:

Gde mogu da nadjem struktuirano znanje / resurse o osnovnim sastojcima (UH, masti, belancevine, proteini itd itd), kako uticu na organizam, gde se nalaze, kako ih treba unositi i slicno?

I jedno malo off-topic pitanje:
Imam veoma krupne plocice, mislim na velicinu same "plocice", jedna i druga "kolona" su veoma pomerene. Tj. jedna kolona plocica je dosta nize od druge. Citao sam o ovome, i procitao da je to zato sto sami unutrasnji organi nisu simetricni. Zanim me jel' moze barem malo da se "uravnoteze" tj. da se "nivelisu"?

Hvala na pomoci unapred!
« Poslednja izmena: Januar 05, 2014, 05:44:38 posle podne dinodnk »

Van mreže mica86

  • Global Moderator
  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.661
  • Workout, eat right, stay healthy...die anyway!
Odg: Osnove Ishrane
« Odgovor #1 poslato: Januar 05, 2014, 05:50:20 posle podne »
Toliko si napisao a nigde konkretnog pitanja. Evo ti ovo za pocetak
http://www.realx3mforum.com/smf/index.php/topic,25311.0.html

Ako si vec toliko citao kao sto kazes, i pogledao toliko jelovnika mogao si da sastavis i neki za sebe da vidimo da li je dobar ili da ga ispravljamo ako je potrebno. Uglavnom se sve svodi na isto.

Van mreže Black&Decker

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.219
  • why so sirius?
Odg: Osnove Ishrane
« Odgovor #2 poslato: Januar 05, 2014, 05:55:00 posle podne »
ih mnogo trazis...
evo ti nesto za pocetak :P ... ni ja bas nisam u ljubavi sa ovom opcijom pretrage na forumu,drazi mi je google

http://www.realx3mforum.com/smf/index.php?topic=25311.0
http://nutritiondata.self.com/
i ukucaj u gugl nutriciona tabela namernica, nadji neku,ne mogu linkujem svoju


http://www.realx3mforum.com/smf/index.php?topic=26475.0
http://www.realx3mforum.com/smf/index.php?topic=28826.0

a onda kreni na ovo :) http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.com/p/jun.html

edit.pretece me mica
« Poslednja izmena: Januar 05, 2014, 06:12:56 posle podne Black&Decker »

Van mreže dinodnk

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Osnove Ishrane
« Odgovor #3 poslato: Januar 06, 2014, 02:28:36 pre podne »
Tek sad vidim kol'ko neznam! :D Vreme je da izvadim blokce i zapisujem. Hvala na neprocenjivim informacijama :D

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.337
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Osnove Ishrane
« Odgovor #4 poslato: Januar 06, 2014, 09:17:29 pre podne »
Tek sad vidim kol'ko neznam! :D Vreme je da izvadim blokce i zapisujem. Hvala na neprocenjivim informacijama :D

samo nemoj sam sebe da dovedes u konfuziju

Van mreže dinodnk

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Odg: Osnove Ishrane
« Odgovor #5 poslato: Januar 06, 2014, 05:17:01 posle podne »
Pokusacu