Jun 22, 2024, 12:51:56 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.209 poruka u 18.757 tema - 20.949 članova - Poslednji član: dvm
X3MShop banner

Autor Tema: Kruzni???  (Pročitano 20685 puta)

Van mreže jkd4evr

  • Član
  • *
  • Poruke: 15
Odg: Kruzni???
« Odgovor #15 poslato: Novembar 10, 2006, 04:25:14 pre podne »
...a zasto su masine gubljenje vremena....................
Za funkciju, tj. funkcionalan trening, u ovom slucaju MMA, bitnije mu je da trenira pokret (horizontalni push-pull, vertikalni push-pull...), nego da se kao u slucaju BB-a primarnmo koncentrira na stimuliranje misica.

u sportu treniras pokret ne misic,
ali ne samo zato nego i zato sto:
masine nemaju ceo ROM
koncentrisu se samo na glavni misic , a stabilizatori i sinnergisti uglavnom nepostoje ili im je rad zanemarljiv
mali prenos konacne snage sa masine na free weights (naprimer to sto radis hack squat ili leg extension kao lav nema veliki prenos snage na normalan squat)
i naravno, nijedna masina nestvara hipertofiju kao free weights, ma ko sta pricao na ovu temu

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.319
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kruzni???
« Odgovor #16 poslato: Novembar 10, 2006, 09:59:01 pre podne »
...a zasto su masine gubljenje vremena....................
Za funkciju, tj. funkcionalan trening, u ovom slucaju MMA, bitnije mu je da trenira pokret (horizontalni push-pull, vertikalni push-pull...), nego da se kao u slucaju BB-a primarnmo koncentrira na stimuliranje misica.

u sportu treniras pokret ne misic,
ali ne samo zato nego i zato sto:
masine nemaju ceo ROM
koncentrisu se samo na glavni misic , a stabilizatori i sinnergisti uglavnom nepostoje ili im je rad zanemarljiv
mali prenos konacne snage sa masine na free weights (naprimer to sto radis hack squat ili leg extension kao lav nema veliki prenos snage na normalan squat)
i naravno, nijedna masina nestvara hipertofiju kao free weights, ma ko sta pricao na ovu temu

....covece..dali si ti sveestan sta ti pricas.........................ja ne mogu da verujem u ovo..

pod 1..koristis izraze koje devedest posto ljudi koji su ovde dolsi nesto da uce...NE RAZUMJE...a bojim se da i ti nemas pojma o cemu pricas nego je ovo iz neke knjige..nabiflano na pmaet..

kao 2....ako pravlino radis.. A TI OCUIGLEDNO NE..masine ce i te kako da ti ostavre zeljeni cilj tj hiprtorifiju...

samo problem je ovde durgi koliko ja vidim..a to je problem psihicke prirode i probijenje nekih mozdanih barijera po pitanju slobodnog opterecenja vs machine.....

kazes treniras pokret,.....a ne misic......pa sta lupas ti covece.....sportom kojim se ovde bavimo je cilj..razviti misic..necemo sada u detalje koji..ali ja primarno...RAZVITI MISIC...a ne vezbati pokrete...to se mradi mozda u tvom sportu...

sam sebi stvara u odgovrima kontardiktornost....

vezbati pravilan pokret izvodjenja vezbe sa maxcimalnim opterecenjem...TO BIH VOLEO DA VIDIM....

nacuti pravlino da vezbas se radi sa veoma malim tezinma pa onda ako bas hoces ides na progresivno povecanje tezine ali nikako na LUDOST da radis 3-4 ili 5 ponavljanja u seriji.......to je budalstina koja je davno napustena i nema nikakvu primenu.....not any more!!!!


Van mreže jkd4evr

  • Član
  • *
  • Poruke: 15
Odg: Kruzni???
« Odgovor #17 poslato: Novembar 10, 2006, 09:31:29 posle podne »
...a zasto su masine gubljenje vremena....................
Za funkciju, tj. funkcionalan trening, u ovom slucaju MMA, bitnije mu je da trenira pokret (horizontalni push-pull, vertikalni push-pull...), nego da se kao u slucaju BB-a primarnmo koncentrira na stimuliranje misica.

u sportu treniras pokret ne misic,
ali ne samo zato nego i zato sto:
masine nemaju ceo ROM
koncentrisu se samo na glavni misic , a stabilizatori i sinnergisti uglavnom nepostoje ili im je rad zanemarljiv
mali prenos konacne snage sa masine na free weights (naprimer to sto radis hack squat ili leg extension kao lav nema veliki prenos snage na normalan squat)
i naravno, nijedna masina nestvara hipertofiju kao free weights, ma ko sta pricao na ovu temu

....covece..dali si ti sveestan sta ti pricas.........................ja ne mogu da verujem u ovo..

pod 1..koristis izraze koje devedest posto ljudi koji su ovde dolsi nesto da uce...NE RAZUMJE...a bojim se da i ti nemas pojma o cemu pricas nego je ovo iz neke knjige..nabiflano na pmaet..

kao 2....ako pravlino radis.. A TI OCUIGLEDNO NE..masine ce i te kako da ti ostavre zeljeni cilj tj hiprtorifiju...

samo problem je ovde durgi koliko ja vidim..a to je problem psihicke prirode i probijenje nekih mozdanih barijera po pitanju slobodnog opterecenja vs machine.....

kazes treniras pokret,.....a ne misic......pa sta lupas ti covece.....sportom kojim se ovde bavimo je cilj..razviti misic..necemo sada u detalje koji..ali ja primarno...RAZVITI MISIC...a ne vezbati pokrete...to se mradi mozda u tvom sportu...

sam sebi stvara u odgovrima kontardiktornost....

vezbati pravilan pokret izvodjenja vezbe sa maxcimalnim opterecenjem...TO BIH VOLEO DA VIDIM....

nacuti pravlino da vezbas se radi sa veoma malim tezinma pa onda ako bas hoces ides na progresivno povecanje tezine ali nikako na LUDOST da radis 3-4 ili 5 ponavljanja u seriji.......to je budalstina koja je davno napustena i nema nikakvu primenu.....not any more!!!!



 :? :?

tvoj post pokazuje jedno osnovno nerazumevanje sto se cele tematike tice, ali ok to je za neki drugi topik,
prvo ovo nije atomska fizika i nije "iz neke kjnige", ako postoji neki termin koji nerazumes, ljudski je pitati pa cu i oobjasniti malo bolje
drugo, nisam nikad rekao da masine nece stvoriti hipertrofiju, rekao sam da ce tegovi uvek stvoriti bolju hipertrofiju, delimicno i zbog razloga koje sam naveo gore
trece, neradi se o nikakvoj "psihickoj barijeri" (ovo je nesto novo), radi se o cistom razumu i razumevanju biomehanike i fizike izmedju rada sa tegovima i rada sa stacinarnim masinama.
cetvrto, kada neko trenira za sport (rekao sam ovde nespada BB), netrenira se, odnosno, neizolira se misic kao misic posebno, jer to nema nikakvog efekta, ili je zanemraljiv, nego se trenira nervni sistem i sam pokret, vezbe kao sto su squat, deadlift, snatch, i tako dalje i tako dalje. Sama cinjenica da se neko bavi sportom znaci da ne moze provesti u teretano onliko (nepotrebnog) vremena u teretani kao sto to radi prosecan bodybuilder.
Sta ti znaci "to da bi voleo da vidis pravilno izvodjenje vezbe sa maximalnim opterecenjem"? Da li tu mislis jedna repeticija max na osnovnom liftu? Razmisli opet dobro
I peto, naravno da treba nauciti pravilno izvodjenje vezbe u pocetku, to niko nespori, ali poenta je uvek progresija. I naravno necu ni da komentarisem na opasku da radjenje setova u opsegu repeticija 1 - 5 nema efekta ( i da je napustena).
Dakle, ako ovde postoji nesto sto nije opet jasno, pitaj pojasnicu, nemoj da odbacujes ceo post kao budalastinu jer nema veze.



Van mreže jkd4evr

  • Član
  • *
  • Poruke: 15
Odg: Kruzni???
« Odgovor #18 poslato: Novembar 10, 2006, 11:26:28 posle podne »
grubo govoreci,
repeticije u opsegu 1 - 4 (normalno ovde uzimajuci kao cinjenicu da se govori o tezinama >90,95% od 1RM)
regrutuju najveci broj misicnih vlakana odjednom kao i neurone, i kao takve su osnova bilo kojeg treninga za snagu (i od najveceg interesa za sportiste, gde je snaga bitna, a to su uglavnom svi sportovi). Problem je sto taj mali broj repeticija neprouzrokuje dovoljno mikrotraume misica, pa zato je hipertrofija sporija (ali je prava hipertrofija i ona postoji u svakom slucaju, i nije sarkoplazmicna, tj. obicno nagomilavanje tecnosti u celijama, koje se dobija velikim brojem repeticijama > 8 ).
programi kao sto su 5 x 5 su zlatna sredina
Baziranje treniga stalno na velikom broju repeticija je kontraproduktivno.
Trening snage je i od interesa BB. Zasto? Zato sto ce pravilan trening snage povecati tvoj maximum na liftu (recimo pobollsati bench sa 130kg x 1 na 150kg x 1), i onda sledeci put kad se vratis na recimo 3 x 8 80% od 1RM umesto 3 x 8 x  104 kg sto si radio, sada radis 3 x 8 x 120 kg, sto automatski znaci vise mikrotraume i bolja hipertrofija.

Van mreže Mladen Jovanovic

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Kruzni???
« Odgovor #19 poslato: Novembar 11, 2006, 12:41:50 pre podne »
Pre svega,
Ideje, metodi i principi treninga "snage" dolaze iz više izvora:
1. Olimpijsko dizanje
2. Powerlifting
3. Bodybuilding
4. Fizikalna terapija

Međutim, jedan trener sportista sportskih igara (engl. non-strenght athletes) mora da shvati da je mehaničko korišćenje ideja, metoda i principa navedene četiri grupe limitirajuće kod treninga ovog tipa sportista. (* Probacu da za sledeći broj X-fitnessa napišem članak upravo o ovim razlikama i specifičnostima*). To znači da mora da se napravi novi SISTEM! Postoji nekoliko sistema: TIER system od Joe Kenna, Functional Training od Michaela Boyle --- oba su izvrsna i iz oba crpim ideje.
Međutim, ono što treba imati na umu jeste da je većina sportova više SLIČNA nego što je različita --- u stvari FUKNCIONALNO znači sportski-opšte (Boyle). Sportovi tipa juda i rvanja zahtevaju malo usmereniji rad na pokretima povlačenja (veslanje i sl.), vratu i hvatu. Ostalo je gotovo "isto":
1. Treninzi za celo telo
2. Bez mašina, slobodni tegovi
3. Stajanje, što manje sedenja
4. Prilagoditi trening snage potrebama na tatamiju
5. Bez otkaza
6. Maksimalno brzo podizanje u koncentričnom delu pokreta, ekcentrični deo spor (tempo 31X0 i slični)
7.   ....

Schema koju je KOVA predložio jeste "Daily Undulating" periodizacija, može da se koristi ali nisam neki ljubitelj. Nisam ljubitelj ni tradicionalne-linearne periodizacije, mada svaka od njih može da se primeni i ima mane i prednosti. Napisao sam jedan članak o ovome, pa ako nekog interesuje, može da da ga nađe  ovde.

Što se tiče dizajna treninga snage za sportiste, pogledajte ovaj clanak.

Još jedna stvar koja me izluđuje jeste to da treneri primenjuju metode bodibuildinga na sportiste koji žele da dobiju na masi (mišićnoj), međutim zaboravljaju da je EKSTRA važno koja vlakna hipertrofiraju: spora ili brza. Stim u vezi, umesto korišćenja rada do otkaza, superserija (pre i post fatigue), izolacijski vežbi (koje su super izbor za potrebe bodibildera), sportista koji želi da dobije na masi i da pritom hipertrofira brza vlakna (citajte - NE POSTANE SPORIJI), tj. da poveća FUNKCIONLANU masu, mogao bi da radi klasične vežbe, npr:
Cucanj
10serijax4-6ponavljanja
Daleko od otkaza, kraća pauza (oko 1-2min)

Komplekse: Nabacajx3 Prednji cucanjx3 i slično

Ovaj pristip je koristio Al Vermeil, bivsi kondicioni trener Chicago Bullsa, a nesto slicno je predlozio Pavel Tsatsouline u "Power to the people".

Sa druge strane, da bi se izgradila funcionalna masa, treba da se treniraju pokreti, a ne mišići, kao što je JeetKuneDo4Ever naveo --- koga interesuje više, neka nabavi Supertraining of Mel Siffa ili Science and Practice of Strength Training od Vladimira Zatsiorskog.

Moram da navedem da ja nema ništa protiv bodibildinga, ali imam protiv toga da se njegove ideje, principi i metode koriste za trening drugih sportista. Bodibilding je sport za sebe, sa svojim ciljevima. Neke stvari su iste (kao progresivno opterećenje, akomodacija i sl.), ali je većina toga različita.
As complexity rises, precise statements lose meaning and meaningful statements lose precision. --Lotfi Zadeh
Don't lose sight of the forest for the trees. --Folk wisdom

Van mreže Jkano

  • Član
  • *
  • Poruke: 46
Odg: Kruzni???
« Odgovor #20 poslato: Novembar 11, 2006, 10:14:13 pre podne »
Sada  znam da nista neznam. Koliko sam shvatio manje od 5 ponavljanja i vise od 12  nema hipertrofije, treba samo da radim osnovne vjezbe.

Ajde ako moze neko da mi napravi program, znaci broj serija, ponavljanja i redoslijed vjezbi, toliko sam zbunjen da nemam pojma sta da radim danas na treningu. :?

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.319
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kruzni???
« Odgovor #21 poslato: Novembar 11, 2006, 10:24:12 pre podne »
pa evo ovako....

u velikom delu teksta gops mladen jovanovic je uspoe ovde nekima da obajsne kako sto radi ili kako sto funkcionise a pogotvo osobi pod skirvenim nickname jkd4evr..ili kako god bilo..

dakle....jkd4....ti moras pre nego sto napises neki tekst ovde pre svega da ga obradis u wordu i onda ga postavis ovde ali prije toga je onova da procitas ono sto si vec napisao...

necu sa tobom da ulazim u raspravu o onome sto pises i kako pises jel to su kao sto rekoh budalstine nabiflane iz neke knjige i verovatn o si neki od studenatata dif-a ili tako nesto....

zato kazem..slobodno primenjuj svoje principe negde drugde a budalstine koje propisaps ovde i kojima sam sebi stvaras kontardikotrnosti..neces.....iz prostog razloga...jer nisu tacne...

dakle..nema tu mnogo filozofije....kratko i jasno..pokazi nam svoje uspehe kao trenera,takmicara,pokazi uspehe svojih klijenata..i nema problema..

pusti knjige i to sto ce negde da uradis neki smeniraski rad na osnovu ovoga pa ti ovaj forum dobro dodje da utvrdis gradivo tj da pises ono sto si naucio na pmaet....

jednostavno..smaras sa tim stvarima...

treba da se ugledas na gosp jovanovica koji je na osnovu veoma jakih argumenta izneo zakljucke koje treba pruouctii...ne ja..nego ti....i onda mozda nesto normlano i napises nakon svega..

@ m jovanovic..

odista vam hvala sto ste se potrudili da napiste jedan ovako dobar tekst koji kada neko cita odista moze da nadje more korisnih info po pitanju teme koja je pocceta..

kao sto rekoh..u velikom delu se slazem sa vama a pogtovo okoo onog dela gde kazete da vas nervioar kada neki isnutrkor ili kako sebe vec vole da nazivaju rade u teretanama sa sporistima koji se bave drugim sprotvima bilo kojeg tipa po nekom bb porogarmu.....ODLICNO RECENO....bravo..

evo ja cu inzeti svoj primer...ja sam...pa po jkd4......whatever his name is...manje ili vise uspesan sprotista u sportu sa kojim se bavim..a to je bb..

pre odrejdenog vremena sam se ubacio u izazov da spremim jednog buduceg reprezentativca u rukometu..ime ce biti poznato kasnije....u njegovim prirpmera za predstojece prvenstvo u rukometu..

razlog je taj sto im je kondiocnio trener jedan od sturcnjaka koji im je zabranio da idu u teretanu da ne dobiju misice,a ceo trenazni proces se sastoji od trcanja po 15 km svaki dan..

dakle...kodiconi trener prvologisakog kluba ne ralzikuje kodiciono spremnog od fizicki spremnog sportiste..tj njemu je to isto..

dajlje...nakon rada u teretnai u periodu od 2 meseca..m,oka je dobio 3 kg ciste misicne mase..izgubio je vikse sala koje je imao..popravio je odraz za 7-10 cm...opsta fizikca sprema mu je bila tkava da je 2x30 min utkamicu izdrzvao bez problema na taj nacin da je mogao jos..odbrana mu je bila vrhunksa..u napdau je probijao blokove i o po 2 igraca...sve u svemu..popravak u toj meri da ga je sleketor primetio iskljuvico zbog fizike spreme...

dalje...dakle..ja kao jedan bb...sam radio sa njim.....naravno..vezbe su bile prilagodjne tom principu i naravno poptuno razlicet od onoga sto ja radim..jel glupo bi bilo da je momak primera radi radio single leg pres u 6 serija..zar ne.....

ali sve to nije bitno..bitno je ono sto je uradjeno..

a to je gopd jovanovicu..da j uradjeno to i mora se izvuic zakljucak da je

TERETANA TEMELJ SVE I JEDNOG SPORTA..

vole neko bb kao sport ili ne..to je manje bitno..

ali ni jenda priprmea vrhunskih sportista se ne radi bez dobro uradjenog palna i progrma u teretni..

i zato bih se sa vama slozio...odlicno ste inzeli svoj tekst..

samo neiima ovde ocigledmno neke stvari nisu jasne ili su jos zele ni i naravno arognatni da ulaze u polemiku tipa..

ako ti nije jasno..kazi..ja cu da objasnim..
tekso sinak jkd4..ti mozes da objasnis nesto sto si naprasio na pamet.....to se ne obajsnajva.....

objanjenje stize u praksi..a ti je na tvoju zalost...JNEMAS...

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.319
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kruzni???
« Odgovor #22 poslato: Novembar 11, 2006, 10:25:25 pre podne »
Sada  znam da nista neznam. Koliko sam shvatio manje od 5 ponavljanja i vise od 12  nema hipertrofije, treba samo da radim osnovne vjezbe.

Ajde ako moze neko da mi napravi program, znaci broj serija, ponavljanja i redoslijed vjezbi, toliko sam zbunjen da nemam pojma sta da radim danas na treningu. :?
...nemoj da slusas budalstine i jos manje da ih citas..

ako ti je cilj balvjenje bb..batali budalstine tipa radi 5 ponavljnja..

imas milöion tekstova ovde o tome..pronadji i procui i sve ce da ti bude jasno...

ovu tem,u zaboravi jer je ovo otilo u neke druge vode...

Van mreže Jkano

  • Član
  • *
  • Poruke: 46
Odg: Kruzni???
« Odgovor #23 poslato: Novembar 11, 2006, 10:30:47 pre podne »
Pa ja ne zelim da se bavim bb, treba mi  program namijenjen  JUDO sportu!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.319
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kruzni???
« Odgovor #24 poslato: Novembar 11, 2006, 10:32:30 pre podne »
Pa ja ne zelim da se bavim bb, treba mi  program namijenjen  JUDO sportu!
..ond ase obrati na pm gospodinu jovanociu i mislim da ce covek da ti izadje u susret..

u svakom slucaju...trening za bb ti nikako ne moze i nece pomoci u tom pitanju,.....

sretno

Van mreže Mladen Jovanovic

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Kruzni???
« Odgovor #25 poslato: Novembar 11, 2006, 02:25:20 posle podne »
Pedja,
Ja sam student DIF-a  :D LOL!
Iz toga razloga bez nepotrebnog gosp. ispred mog imena  :D, jer sam ja vrlo mlad i jos uvek neiskusan trener (barem sam iskren), ali kao što si ti rekao, pokušavam da budem što praktičniji, bez nepotrebnog naučnog uvijanja (mada sam i tu dobar :) )

U potpunosti se slažem sa Pedjom da je teretana TEMELJ ali ne per se (po sebi), već kao sredstvo u razvoju maksimalne sile, koja je fundaent za ostale sposobnosti (brzinsko-snažne, ekpslozivne i sl.). I kao i Pedja, smatram da je to "arobno trčanje" koje sprovode treneri sa sportistima krajnja GLUPOST pa i opasnost, jer, zamislite košarkaša od 120kg kao trči po šumi 10km... to će (a) da ga uspori, (b) izazvati over-use povrede, (c) krajnje ga demotivisati. Sportisti više vremena treba da provedu u treningu eksplozivnosti i maksimalne snage, dok će utakmice uglavnom resiti pitanje "specifične izrdžljivosti" ---- ne želim da odem u ovu temu jer nije tema rasprave.... ali morao sam da spomenem :)
Dosta trenera koristi (a) bodibilding i (b) dugotrajno trčanje za pripremu sportista koji nisu iz ovih sportova ----

BTW, ja lično ne koristim preko 5 ponavljanja po seriji kod kompleksinh pokreta tipa cucnja, nabacaja, mrtvog dizanja i sl. To naravno ne znaci da uvek radim sa 1-5RM kilazom, ne, vec znaci da forma kod ovih pokreta kreće da opada posle 5-tog ponavljanja što može da bude potencijalno opasno.... Sa ostalim, manje složenim vežbaa radim malo veći raspon ponavljanja. Sličan pristup imam sa klincima od 15 god sa kojima radim (kosarkasi) ---- Zasto bi neko radio 12 ponavljanja cucanj, kad ne moze ni prvih pet kako treba? Zato ja krecem samo sa sipkom, po jedno 3-4 serije od po 5 ponavljanja i na svakom treningu stavljam po 2,5-5kg više dok god je forma savrsena. Tek kad pocnju da stagniraju, tek onda poicnje "periodizacija" i slične budalastine...:)

Jkano,
Dizajn tvog treninga snage, (e ovo je već pesmica koju svi znaju :) ) zavisi od tvog CILJA, trenutnog nivoa, takmičarskog perioda, obaveza, judo treninga i sl....
Medjutim, imaj na umu da ovo što ću sada da predložim jeste HIPOTETIČKI program koji najverovatnije neće odgovarati tvojim potrebama, ali mislim da će da koristi za primer....

Trening A
A. Nabačaj 5x2pon
B1. Čučanj 3x5pon
B2. Zgib 3x5 (namotaj kimono oko šipke) (sa dodatnim opt --- ja npr. radim 5 ponavljanja sa 20kg oko pojasa)
C1. Bench Press 3x5pon
C2. Rumunsko Mrtvo dizanje 3x5pon (ili jednonožno rumunsko dizanje)
D1. Vežbe za vrat
D2. Vežbe za prste i hvat, podlakticu (namotavanje na šipku i sl...)

Trening B
A1. Mrtvo Dizanje 3x3pon (namotaj kimono oko šipke na serijama zagrevanja --- vežba za hvat)
A2. Veslanje sa šipkom 3x5pon
B1. Stojeći potisak (Millitary Press) 3x5
B2. Čučnjevi u raskoraku ili iskorak, bočni iskorak.... 3x5
Metaboličko kondicioniranje: Podizanje "laktata" --- mišićna izdržljivost za borbu --- KOMPLEKSI sa istom kilažom bez pauze npr.
1. Nabačaj 5x
2. Potisak 5x
4. Čučanj u uzručenju 5x
5. Veslanje sa šipkom ili pregib 5x
6. Iskorak
* Izaberi kilažu koju možeš da podignes 5x u najslabijoj vežbi (potisak ili veslanje). Odmoris otprilike 2-3x koliko ti je trajalo da zavrsis ovaj kompleks.... Vremenom smanjujes pauzu!

Što se tiče treninga za GRAPPLERE (judo, MMA, rvanje) pristalica sam Applyed Strongman treninga... tako da mozes da vuces sanjke, prevrćes gume, farmer's walk i sl....


Molim te imaj na umu da je ovo hipotetički primer kojeg sam sastavio dok sam kucao... u 2min! Tako da ga ne koristis.... Mogu da ti posaljem jedan plan kojeg sam sastavio dok sam "radio" sa jednom nasom elitnom taekwon-do takmičarkom, doduše na engleskom....
As complexity rises, precise statements lose meaning and meaningful statements lose precision. --Lotfi Zadeh
Don't lose sight of the forest for the trees. --Folk wisdom

Van mreže Jkano

  • Član
  • *
  • Poruke: 46
Odg: Kruzni???
« Odgovor #26 poslato: Novembar 11, 2006, 04:03:40 posle podne »
ma meni je i ovakav predlozeni dobar, kad vec nisam znao sta da radim.

Van mreže Mladen Jovanovic

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Kruzni???
« Odgovor #27 poslato: Novembar 11, 2006, 04:55:14 posle podne »
Pa sad.... :)
As complexity rises, precise statements lose meaning and meaningful statements lose precision. --Lotfi Zadeh
Don't lose sight of the forest for the trees. --Folk wisdom

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.319
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Kruzni???
« Odgovor #28 poslato: Novembar 11, 2006, 04:59:11 posle podne »
ok mladen..gledaj ovako..

nije problem u persiranju nego u nacinu na koji si se obratio ovde sirokoj populaciji..a to je....precinost ,kultura,elokventsnost prilikom svakog odgovrora sto me je navelo da pomislim da si starija osoba..sto nikako ne uveceva ili ne umanjuje ono sto si rekao..

cak sto vise...

to sto stidrais dif.....ja nisam hteo da uvredim bilo koga ko studira taj fax ali je cinjneica sto sam se i sam vise puta everio da oni koji predavaju a vecin aonih koji zavrse taj dif u bilo kom nasem gradui izlaze sa poptunim nezannjem..samo da imaju papir..

ti koliko vidim si nesto drugo,ali ovo zanjenje koje imas si naravno tmelj dobio na difu..ne sporim..ali nikako nisi hteo d aostanes na tom nivou nego si nastavio dalje i zato sada mozes da razgovaras sa bilo kim na zadtatu temu..

ja necu vise o temi o kojoj je sada sa tvoja 2 posta sve receno...

opet kazem..slazem se sa svim sto si rekao...pogtovo sa onim delom gde si rekao..da nemas nista portiv bb kao sporta...mada ne verujem..wink...hahhaha....ali postujes one koji to rade..i svakom vrste pripreme prialzis sa strane studioznosti...to mi se svijda...

negde se rekao kljucnu recenicu.....

CITAT-Zasto bi neko radio 12 ponavljanja cucanj, kad ne moze ni prvih pet kako treba? Zato ja krecem samo sa sipkom, po jedno 3-4 serije od po 5 ponavljanja i na svakom treningu stavljam po 2,5-5kg više dok god je forma savrsena. Tek kad pocnju da stagniraju, tek onda poicnje "periodizacija" i slične budalastine...


mislim da je ovd stavljena tacka na celu pricu...

ja samo necu i ne mogu zbog svog vlasitog iskustva koje neko moze smtrati da je budalstina a i sa budicom radom sa svojim klijentima da mu neko soli pmaet o 5 ponavljanja u seriji u ovom sportu..

TO JE NAJVECA BUDALSTINA KOJA POSTOJI.....

a o angazavanju sporih i brzih misicnih vlakna koju je naceo onaj..sada sam vec i zaobravio...

o tome necu..jer smo vec 200 oputa zvakali tu temu i slozili se u nekim stvaruima...

Van mreže Mladen Jovanovic

  • Član
  • *
  • Poruke: 37
Odg: Kruzni???
« Odgovor #29 poslato: Novembar 11, 2006, 06:51:01 posle podne »
Pedja,

Hvala na lepim recima :)

Nazalost sve sto si rekao o DIF-u je istinito... ja licno ne bi dao svoje dete u ruke većine svojih kolega! Znam da riskiram da me kolege zamrze, ali istina boli --- ne znaju nista, niti teorijski, a sto je jos gore niti prakticno. Naravno ne govorim o svima, jer "u svakom zitu ima kukolja".... mene jednostavno iznenadjuje kolicina ljudi koji studiraju, a to ih ne interesuje... nesto kao srednja skola --- ja sam dosao da studiram, i svaku knjigu do koje sam dosao sam procitao, u pocetku mi je engleski predstavljao prepreku, ali sa vremenom i recnikom u ruci i to sam resio... :)
Sto je jos tuznije jeste da na DIF-u nema KO DA PREDAJE... pogotovo na mom smeru: kondicija!

Da, u pravu si da ne volim previse BB (:)), ali to je moj izbor, ali zato tudji poštujem! Nisam BB niti sam ikada trenirao BB-era, iako znam dosta o treningu BB (od Poliquina, Thibaudeauea...) ne zelim da se pravim pametan i delim savete ljudima koji su u potrazi za takvim ciljevima... Moje podrucje jeste kondicioni trening sportista. BB je sport za sebe i ja poštujem sportiste bodibildinga, a ocekujem slicno poštovanje prema mom treningu i ciljevima mojih sportista od istih. Ono što nam je zajedničko jeste teretana i tegovi, sve ostalo je vrlo različito od ciljeva a samim time i metoda.

Pod "budalastinama" sam mislio na kompleksnost treninga naprednijih, planiranom ciklicnom smenjivanju metoda, opterećenja i sredstava (neki to nazivaju periodizacijom ;) ). Kompleksnost je nepotrebna kod treninga pocetnika --- bas o tome sam pisao u novom X-Fitnessu. Uglavnom procitaces, nadam se :)

Moj lični stav o treningu BB jeste da početnici u BB treba da krenu sa opštim treningom sličnim powerliftingu (ili kako ga Tsatsouline naziva Power Bodibuilding, ili nesto slično što preporucuje Stuart McRobert), to znači "učenje" korišćenja slobodnih tegova, bez izolacije i specijalizovanih rutina jer nisu potrebne. Praviti trening kompleksnijim nego sto je potrebno je budalasto. Meni je smesno da gledam klince u teretani koji rade Scott Curl a ne mogu ni jedan zgib!!! Cucnjevi, zgibovi, propadanja, veslanje, mrtvo dizanje, potisak, benc su stvari koje su DOVOLJNE u pocetku. Sto se tice koristenja 5 ponavljanja, ja to koristim iz navedenog razloga --- UCENJA i lakse progresije (lakse je dodati 5kg na sipku kod 5 pon, nego kod 10). Ne vidim svrhu u korisćenju linearnog sistema (3x15, 4x10, 4x8, 5x5, 5x3...) kod nekog ko ne moze da napravi ni jedan cucanj... moje iskutvo je da ljudi NEZNAJU da rade cucnjeve, i da je limitiranje broja ponavljanja po seriji do 5 dobro resenje, jer meni kao treneru omogucuje da vise puta zaustavim sportistu i korigujem ga... da bi se ispunio obim radi se vise serija, sa kracom pauzom. Kod vežbi koje su jednostavnije, može da se krene sa 12-10-8 ponavljanja. Svaki put na treningu treba pokusati dizati vise.
Mozda se neces sloziti samnom, ali umesto 3x10 (sa 10RM) u mrtvom dizanju za izgradnju mase, mislim da je mnogo bolji i sigurniji izbor uraditi vise serija sa manje ponavljanja po seriji sa kracom pauzom --- time je obim isti, a gustina je malo manja, ali je zato sigurnost izvodjenja daleko veća. npr. 6x5pon (sa 8-10RM). Naravno ovo vazi samo za kompleksnije vezbe...

Tek kada sportista napakuje ozbiljnu masu tokom ovog "pocetnickog" treninga, tek onda moze da koristi klasicne BB trikove i specijalizovane rutine, protiv kojih nemam ama bas nista protiv ukoliko je cilj BB i detalji i estetici. Kada umetnik gradi kip, prvo napravi grubu obradu, a tek kasnije se brine o detaljima.... brinuti se o detaljima od pocetka ("ja bi malo da napunim gornje grudi, i "donji" biceps") je nepotrebno....

Dakle pocetak je gotovo isti kod powerliftera i BB, ali se posle "razilaze" svako na svoju stranu... pocetnici treba da krenu sa pocetnickim programima i sa "fundamentom", a to su cucnjevi, zgibovi, benc, pres, mrtvo dizanje, iskorak, veslanje i sl. Naravno, nemoj me shvatiti da BB trebaju to stalno da rade... definitivno ne... ali u pocetku mislim da je to odlican izbor. To je otprilike moja "filozofija" treinga BB...

Sa druge strane, BB nije vazno odakle dolazi hipertropfija, nije im vazna funkcija, vec izgled, simetrija, estetika... meni kao kondicionom treneru je vazna funkcija. Međutim prema Poliquinu, BB bi trebali sa vremena na vreme da rade 1-5RM težine jer takav trening (maksimalne snage/jacine)
1. Direktno hipertrofira brza vlakna
2. Indirektno povecava tezinu koju BB moze da podigne 6-12puta i time povećava efikasnost treninga hipertrofije u sledecim blokovima/periodima
3. Direktno, facilitacijom, omogućuje da BB podigne više u narednim serijama tipa hipertrofije
4. Povećava tonus u miru (el. aktivnost misica u miru) i time daje bolji izgled misicima

Naravno, jos jednom ponavljam da nisam BB niti sam BB trener, tako da dalje necu komentarisati... :)
Sada sam izneo svoju "filozofiju" treninga pocetnika, bilo BB ili powerliftera...
As complexity rises, precise statements lose meaning and meaningful statements lose precision. --Lotfi Zadeh
Don't lose sight of the forest for the trees. --Folk wisdom