Septembar 20, 2024, 07:44:56 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Povreda na bench-u  (Pročitano 9796 puta)

Van mreže Steva92

  • Član
  • *
  • Poruke: 27
Povreda na bench-u
« poslato: Januar 27, 2013, 02:10:12 posle podne »
Ljudi potrebna mi je informacija od vas vezbaca koji ste imali slicnu situaciju kao ja, dugo nisam trenirao zbog povrede kolena, i juce mi je bio drugi trening kad radim grudi. zagrejao sam se sipkom, pa 60kg, 75kg, pa 90kg... dok sam spustao teg na grudi i kad sam cimnuo da ga izbacim preseko me bol u levom ramenu i sad imam bolove kad dignem ruku, il radim neke kruzne pokrete... Da li je imao neko iskustva sa ovim na benchu, sta sam mogo tu da povredim u ramenu i da li je ozbiljno?  :)  :)
« Poslednja izmena: Januar 27, 2013, 02:16:47 posle podne Steva92 »
Ako nisi deo mog sistema, ima da te nema...

Van mreže cuturica

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 160
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #1 poslato: Januar 27, 2013, 02:39:38 posle podne »
imao sam ja isti problem jer se nisam bio dovoljno zagrevao, posle toga se uveg dobro i pravilno zagrevam, problem sa bolom u ramenu sam resavao tako sto sam kupio animal flex a bencu nisam prilazio narednih 3-4 meseca grudi sam radio na sajlama i bucicama male tezine vise ponavljanja

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #2 poslato: Januar 27, 2013, 02:58:41 posle podne »
Imam isti problem ao ovaj u prvom postu, ali prolazi polako...

Van mreže Steva92

  • Član
  • *
  • Poruke: 27
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #3 poslato: Januar 27, 2013, 07:39:05 posle podne »
Sta mislite dal je ozbiljna povreda i sta je ustvari tu nastradalo, ligamenti, koska neka, tetive, misic? sta zapravo pravi taj ostar bol...
Ako nisi deo mog sistema, ima da te nema...

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #4 poslato: Januar 27, 2013, 07:41:10 posle podne »
Ko ce znati, ali treba dosta dok prodje, ja sada svaki trening rotatore radim...

Van mreže Steva92

  • Član
  • *
  • Poruke: 27
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #5 poslato: Januar 27, 2013, 08:56:54 posle podne »
tenssa, ne znam na sta ciljas kad kazes rotatore???  :o
Ako nisi deo mog sistema, ima da te nema...

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #6 poslato: Januar 27, 2013, 09:02:05 posle podne »
Ramena...

Van mreže Steva92

  • Član
  • *
  • Poruke: 27
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #7 poslato: Januar 27, 2013, 09:13:56 posle podne »
Pa da, al sta treba da se radi?  :-[
Ako nisi deo mog sistema, ima da te nema...

Van mreže Marko Dj.

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 335
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #8 poslato: Januar 27, 2013, 09:53:21 posle podne »

Van mreže Miske1

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 557
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #9 poslato: Januar 27, 2013, 10:09:53 posle podne »
Ja sam takodje imao identican problem. No, posto imam maserku kod koje idem jednom mesecno, nekako se potrefilo da se povreda desila pred odlazak kod nje tako da mi je ona to pronasla i sanirala. Koliko se secam jedan misic se zakacio za nesto, da ne lupetam sad, uglavnom desava se pri naglom pokretu, trzaju i sl. Nakon te masaze bol je prestao u roku od par sati.

Van mreže dzanki

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 66
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #10 poslato: Januar 30, 2013, 12:55:34 posle podne »
Na ravnom benchu se mogu dignuti velike kilaže prilikom izvođenja, pa stoga ipak treba pripaziti na neke važne detalje pravilnog izvođenja vježbe (vidi prethodne postove) jer lako dolazi do *ozbiljnih ozljeda*. Najveći broj ozljeda u teretani nastaje nepravilnom izvedbom vježbe potiska s prsa na ravnoj klupi. *Razlog je tomu neravnomjerno raspoređena snaga između mišića prsa, mišića ruku i zglobova ruku te tetiva na ramenima*.

Prsa su veliki mišić koji može podignuti veliku masu, no da bi prsa uopće počela "raditi" u vašem ležećem položaju potrebne su ruke koje će šipku iz "mrtvog" kuta (blizina prsnog koša) dovesti u položaj gdje će prsni mišići preuzeti težinu. Taj mrtvi kut je problematičan ako dižete veliku kilažu jer sva težina je na zglobovima ruku i prednjim ramenima te tricepsu koji moraju dostići određenu visinu kako bi prsni mišići preuzeli težinu, a tada je sve lakše. No mrtvi kut se ponovno pojavljuje i prilikom spuštanja šipke.

Da nebi došlo do ozljede zglobova ruku i tetiva na ramenima te laktovima (koji su vrlo česti upravo zbog ove vježbe) potrebno ih je dobro zagrijati, ali ne samo sa klasičnim zagrijavanjem prije treninga nego je potrebno dvije serije napraviti sa lakšom kilažom i to veći broj ponavljanja kako biste osjetili kako taj dan stojite sa snagom u rukama i zglobovima i kako biste zagrijali kompletan dio koji će vam biti potrebna prilikom podizanja kilaže.Te dvije serije uveliko smanjuju mogućnost ozljeda a onda nakon njih možete staviti veliku/veću kilažu.
*Najčešća ozljeda prilikom potiska s prsa jest trganje prednjeg ramenog mišića*. Rameni mišići su iznimno slabi u usporedbi s prsnim mišićima, no ipak na neki način uspiju biti potpora prsnim mišićima u podizanju većeg tereta. *Mišići ramena su više od bilo kojih drugih mišićnih skupina podložni ozljedama ukoliko se ne zagriju*. Možete osjetiti oštru bol na predjelu gdje se gornja prsa sastaju sa ramenim mišićima u trenutku kad rame dođe pod veće opterećenje.
Druga najčešča ozljeda je trganje prsnih mišića koje će najčešće događa s vanjske strane. Dešavaju se i povreda tricepsa, no znatno rjeđe, s obzirom da je triceps sekundarni mišić u ovoj vježbi i nije pod tolikim opterećenjem kao prsa i prednji dio ramena.
 
*RAZLOZI KOJE NAJČEŠĆE DOVODE DO POVREDA U OVOJVJEŽBI*:
·       Nedovoljno zagrijavanje i istezanje prije izvođenjavježbe
·       Podizanje prevelike težine
·       Nepravilna forma izvođenja vježbe (posebice položaj prsiju i ramena)
·       Preveliko naprezanje pri podizanju velikih težina bez asistenta pomagača
·       Nepravilno držanje šipke
 
*KAKO IZBJEĆI OZLJEDE?*
·       Istezanje i zagrijavanje mišića prsiju, ramena i tricepsa prije pristupanja izvođenju vježbe (dobar način zagrijavanja su sklekovi)
·       Odraditi nekoliko serija potiska za prsa s više ponavljanja i malim težinama
·       Poštujte pravilnu tehniku izvođenja vježbe (pravilan način primanja šipke, pravilno držanje prsiju, ramena i leđa te pravilna pozicija nogu)
·       Težinu povećavajte postepeno tj. piramidalno iz serije useriju
·       Ne pretjerujte s težinom, a ako već dižete velike težine imajte uza sebe asistenta koji će vam pomoći u ključnim točkama vježbe
 
*ŠTO AKO SE OZLJEDA IPAK DESI?*
·       Posjetite lječnika – ultrazvukom i/ili magnetskom rezonancijom utvrdit će se točan tip i ozbiljnost povrede
·       Prekinite sa treningom prsiju i ramena na neko vrijeme
·       Stavljajte led na ozljeđeno područje i koristite protuupalna sredstva (ibuprofen, aspirin) i/ili neki nesteroidi reumatik (voltaren, knavon) zajedno sa gelom (voltaren gel, deep relief i sl.).
·       Imajte strpljenja, ozljede često nisu toliko bolne koliko su dugotrajne (čak i do 3 mjeseca pa i duže)
·       Postepeno se vraćajte treningu, zamjenite potisak s prsa šipkom potiskom s bučicama jer bučice omogućuju prirodni raspon pokreta koji je daleko manje stresan za prsa i ramena

Van mreže BUKAS

  • Iron team
  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.590
  • IRON REPUBLIC GYM BEOGRAD - Despota Stefana 68c
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #11 poslato: Januar 30, 2013, 01:15:26 posle podne »
Ko je pisao ovaj tekst?

Van mreže dzanki

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 66
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #12 poslato: Januar 30, 2013, 11:05:02 posle podne »
Nasao sam na netu,pa kopirao...mislio sam da bi mogao da pomogne ovaj tekst,ne samo kod povrede ramena nego i kod ostalih povreda koje mogu da se dogode kod vjezbanja na benchu.

Van mreže Miske1

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 557
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #13 poslato: Januar 31, 2013, 12:14:47 pre podne »
Ako kopiras tekst, uvek stavi i ko je izvor. :) U ovom slucaju tekst potice odavde.

Van mreže dzanki

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 66
Odg: Povreda na bench-u
« Odgovor #14 poslato: Januar 31, 2013, 07:55:09 pre podne »
Ok,nisam znao da trebam napisati ko je izvor teksta.Hvala na dopuni :)