Novembar 26, 2024, 01:34:13 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.377 poruka u 18.767 tema - 20.979 članova - Poslednji član: Ultraviolator
X3MShop banner

Autor Tema: MIOSTATIN I NJEGOV UTICAJ NA TELESNU GRAĐU  (Pročitano 2559 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.353
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
MIOSTATIN I NJEGOV UTICAJ NA TELESNU GRAĐU
« poslato: Novembar 22, 2012, 05:03:10 posle podne »
 

Osim raznik lekova koji se mogu naći na crnom tržištu i koji mogu poslužiti kao inhibitor miostatina, izgleda da je to isto moguće i sa hormonom rasta. U jednoj studiji kod ispitanika sa niskim nivoom hormona rasta, unošenje ovog hormona rezultovalo je i značajnom blokadom (31%) miostatinskog gena. Ono što je iznenadilo jeste podatak da kod zdravih muškaraca (kod onih koji nisu imali nizak nivo GH) sistemsko unošenje ovog hormona ili testosterona nije rezultovalo blokiranjem miostatina. Ali, kombinacija testa i GH je dovela do toga! Godine 2001. 27 zdravih muškaraca, starijih od 65 godina učestvovalo je u jednoj studiji. Urađena im je biopsija mišićnog tkiva, a krv uzeta za analizu, sve ovo kako bi se utvrdilo da li ima neke interakcije između hormona rasta, testosterona, IGF-1 i miostatinskog gena.

 

Studija je pokazala da godište, nivo telesne masnoće ili mišićne mse ne utiču preterano na interakciju ovih hormona. Dalje, nije zabeležena značajnija promena nivoa hormona rasta, testa ili IGF-1, kao i miostatinskog gena u skeletnim mišićima. Ono što jeste zabeleženo jeste negativna veza između količine miostatinskog gena u mišiću i receptora hormona rasta. Postoje dokumentovani dokazi da se nivo miostatina uvećava kako starimo. Hipoteza koju su postavili u ovoj studiji je sledeća: s obzirom da godinama dolazi do smanjivanja nivoa hormona rasta u telu, a povećavanja nivoa miostatina, doktori su pretpostavili da je upravo niži nivo GH seruma odgovoran za viši nivo miostatina. Ipak, sve ovo je ostalo, za sada, samo na pretpostavci.

 

Kao što se iz dosadašnjeg teksta vidi, istraživanja u vezi sa miostatinom su često protivurečna i kontroverzna. Isto tako, postoji dilema da li intenzivan težinski trening dovodi do uvećanja ili smanjenja nivoa miostatina u skeletnim mišićima. Jedna studija je pokazala da su 22 mladića, tokom 12 nedelja težinskog treniranja zabeležili porast miostatinskog gena. Da situacija bude još komplikovanija, druga studija je pokazala da su mladi i stari muškarci i žene, nakon 98 nedelja jačeg treniranja, zabeležili smanjen nivo miostatina i do 37%. Interesantno je to da nije bilo razlike između žena i muškaraca, što može navesti na zaključak da testosteron ipak nema nekog preteranog uticaja na nivo miostatina u tkivu.

 

Interesantno je to da je studija izvedena na miševima pokazala da fizička aktivnost miša uvećava nivo miostatina u njegovim mišićima, ali bez značajnijeg gubitka mišićne mase.

Zaključak ove studije jeste da tokom vežbanja može doći do uvećanja miostatina, ali to nužno ne znači i gubitak mišićne mase. Zbunjuće zar ne? Ali, takva su sva istraživanja kad se radi na nečemu nepoznatom.

 

Sad mnogi među vama verovatno misle da bi se cela ova priča mogla rešiti jednim blokatorom miostatinskog gena. E, jedna studija na američkom univerzitetu je upravo išla u tom pravcu: profesionalni bodibilderi su podvrgnuti težinskom treningu tokom 12 nedelja, uz dodatak jednog leka za koji se smatra da blokirao gen. Nakon 12 nedelja treniranja i konzumacije ovog leka između kontrolne grupe i grupe u kojoj su ispitanici uzimali lek nije zabeležena značajnija razlika u masi, snazi ili gubitku masnoće. Šta da se radi...

 

Miostatin i njegov uticaj na masno tkivo

Sigurno je da se miostatin nalazi i u masnom tkivu, ali u znatno manjoj količini nego u skeletnim mišićima, ali opet, deluje kao da ima uticaja na veličinu ovog tkiva. Jedna studija izvedena na miševima je pokazala ovo: miš kod kojeg je zabeležen prilično nizak nivo miostatina i miš kod kojeg je ovaj nivo bio u normalnim granicama nisu pokazivali razlike u telesnoj masnoći do 2 meseca starosti. Nakon 6 meseci života normalan miš je imao više masnih naslaga, 2-4 puta više. Nakon 9 meseci, razlika je otišla na 9 puta.  Dakle, onaj miš koji je imao nizak nivo miostatina je vremenom ostajao mršav, dok je ovaj drugi postajao bucko na kvadrat! Sad se sigurno pitate šta li se dešava sa ljudima? Jedan podatak govori da kod pacijenata koji su radili operacije u kojima su im delovi stomaka bivali vađeni, zabeležen je znatan pad nivoa miostatina, usled gubitka težine. To je navelo na zaključak da miostatin može pomoći u lečenju dijabetesa. Hipoteza jeste da miostatin možda može umanjiti količinu masnih kiselina koje se talože u beta ćelijama pankreasa i koje izazivaju otpuštanje insulina. Za sada, istraživanja koja idu u ovom pravcu deluju obećavajuće.

 

Miostatin, starenje i razgradnja mišićnog tkiva

Starenje dovodi do postepenog gubitka mišićne mase, a uvećanja masnog tkiva. Ovo se dovodi u vezu sa umanjenjem nivoa anaboličkih hormona u telu. Ipak, stvar je malo komplikovanija od toga, pa je proces starenje posledica ogromnog broja funkcija, hormona itd. sve ovo nam govori koliko površnu sliku, za sada, imamo o molekularnoj biologiji i telesnim hormonima. Revolucija u molekularnim ispitivanjima sada omogućava da veliki broj gena i funkcija sada istovremeno pratimo, pa na taj način da bolje sagledamo ukupnu sliku. Ono što je zanimljivo jeste da je primećen drugačiji genetski kod kod mlađih u odnosu na starije. Upoređivanjem uzoraka tkiva, došlo se do zaključka da tkivo starijih pacijenata ima manje gena koji su odgovorni za sintezu ATP-a, a uvećano prisustvo gena koji uzrokuju upalne procese i oksidativni stres. Takođe, najzastupljeniji gen kod starijih osoba jeste folistatin, koji se vezuje za miostatin i njegovu aktivnost. Hipoteza jeste da je prisustvo ovog gena uvećano kako bi se umanjili efekti uvećanog prisustva miostatina tokom starenja. Povišen nivo miostatina se javlja ne samo sa godinama, već i tokom raznih oboljenja koji imaju katabolički karakter.  Primera radi, viši nivo miostatina zabeležen je kod osoba obolelih od HIV-a. Dalje, nivo miostatina je još viši kod osoba koje se suočavaju sa hroničnom atrofijom mišića usled AIDS-a. Sve ovo dovodi do zaključka da je miostatin protein koji na negativan način reguliše mišićnu masu. Ali, ono što je verovatno najinteresantnije jeste da su dosadašnje studije pokazale da uvećan nivo miostatina dovodi do atrofije, ali hronično uvećan nivo miostatina ne znači nužno i razgradnju mišićne mase.

 

Mišićna distrofija jeste proces koji dovodi do mišićnih zapaljenja, povreda i zamenom mišićnog tkiva vezivnim ili masnim. Naučnisi su se dugo trudili da se protiv distrofije bore ubacivanjem bustera mišićnog rasta i drugim blokatorima koji izazivaju funkcije suprotne distrofiji.

Postoje određeni dokazi da upotreba blokatora miostatina može imati pozitivnih efekata kada je regeneracija i oporavak od povreda u pitanju. Ali, sve ovo je, za sada, u fazi ispitivanja. Radile su se studije koje treba da odgovore na pitanje da li bi ljudski skelet mogao da izdrži izrazitu mišiućnu masu, za koju se pretpostavlja da bi se pojavila, usled uzimanja blokatora miostatina.  Ovo možda i ne bi bio problem za mlade, zdrave osobe. Na kraju, miostatin je prisutan i u srčanom mišiću. Potiskivanje miostatina moglo bi uzrokovati i uvećanje srca. Dalje, to bi značilo i uvećanu opasnost od srčanog udara.

 

ONLINE PRODAJA SUPLEMENTACIJE i PRIRODNIH DODATAKA ISHRANI (klik na link ispod)


http://www.ogistra-nutrition-shop.com/index.php

 

References

1. Kim JS, Cross JM, Bamman MM. Impact of resistance loading on myostatin expression and cell cycle regulation in young and older men and women. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2005 Jun;288(6):E1110-9. 2005 Jan 11. 2. Arnold HA, Della-Ferra MA, Baile C (2001). Review of myostatin history, physiology and applications. Life XY, 2001(1): 1014. 3. McPherron AC, Lawler AM, Lee SJ. Regulation of skeletal muscle mass in mice by a new TGF-beta superfamily member. Nature. 1997 May 1;387(6628):83-90. 4. Taylor WE, Bhasin S, Artaza J, Byhower F, Azam M, Willard DH Jr, Kull FC Jr, Gonzalez-Cadavid N. Myostatin inhibits cell proliferation and protein synthesis in C2C12 muscle cells. Am J Physiol Endocrinol Metab. 2001 Feb;280(2):E221-8. 5. McPherron AC, Lee SJ.. Double muscling in cattle due to mutations in the myostatin gene. Proc Natl Acad Sci U S A. 1997 Nov 11;94(23):12457-61. 6. Kambadur R, Sharma M, Smith TP, Bass JJ.. Mutations in myostatin (GDF8) in double-muscled Belgian Blue and Piedmontese cattle. Genome Res. 1997 Sep;7(9):910-6. 7. Wagner KR, McPherron AC, Winik N, Lee SJ. Loss of myostatin attenuates severity of muscular dystrophy in mdx mice. Ann Neurol. 2002 Dec;52(6):832-6. 8. Schuelke M, Wagner KR, Stolz LE, Hubner C, Riebel T, Komen W, Braun T, Tobin JF, Lee SJ. Myostatin mutation associated with gross muscle hypertrophy in a child. N Engl J Med. 2004 Jun 24;350(26):2682-8. 9. Thomas M, Langley B, Berry C, Sharma M, Kirk S, Bass J, Kambadur R. Myostatin, a negative regulator of muscle growth, functions by inhibiting myoblast proliferation. J Biol Chem. 2000 Dec 22;275(51):40235-43.

 

 


Van mreže breshahils

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.618
Odg: MIOSTATIN I NJEGOV UTICAJ NA TELESNU GRAĐU
« Odgovor #1 poslato: Novembar 22, 2012, 07:36:32 posle podne »
SUPER TEXT Peđa, HVALA.

Čudan je taj miostatin.
Vidiš poveća se nekada težinskim vežbama u relativno kratkom vremenskom periodu (verovatno povezano i stresom koji se dešava u svakom treningu) a makon dužeg treniranja predpostavljam da se nekako "prilagodi" fizičkom naporu i počinje da se smanjuje miostatin što je verovatno nakon toliko nedelja i rezultat smanjenja BF gde se miostatin nalazi u najvećoj meri.
Pain is temporary, Pride is forever

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.353
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: MIOSTATIN I NJEGOV UTICAJ NA TELESNU GRAĐU
« Odgovor #2 poslato: Novembar 23, 2012, 05:23:29 pre podne »
nema na cemu bebs