Septembar 23, 2024, 05:26:31 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.310 poruka u 18.764 tema - 20.971 članova - Poslednji član: JeremyTIX
X3MShop banner

Autor Tema: LEGENDE—FRANK ZANE  (Pročitano 1857 puta)

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
LEGENDE—FRANK ZANE
« poslato: Oktobar 22, 2011, 11:48:54 pre podne »
Dok  je  postizao  vrhunske  rezultate u  bodibildingu,nijedan mu sportista  nije  bio  raven u  povezivanju  uma  I  tela.

Cetvrt  veka  nakon  osvajanja  najvaznijeg  bodibilderskog  takmicenja,Mr Olimpia  tri   puta  za  redom(1977-1979),Frank Zane  je  osoba  koju  je  tesko  povezati s  ovim  sportom.Danas  u  62. godini  zivota,ostaje  poznat  kao  najveci  ekscentrik  bodibildinga,svirajuci blues  harmoniku  u  klubovima  posle  Arnold  Classic  takmicenja,pazeci  na znamenja  I  pripovjedajuci  detalje  svog rada  slikovito u  pesmama…

Ironicno,Zane  je  jednom  predstavljao  bodibilderski  uzor,prototip  fizickog  ideala  koji  je  pedesetih  godina  predstavio  Steve  Reeves,izgleda  koji  su  stari Grci  oziveli  u mramoru.Taj  izgled  bio je  uzor  jos  sedamdesetih,cak I  nakon  sto ga  je  u istom desetlecu”misicnom  agresijom”porazio  Arnold Shwarzenegger.Danas  prezime  Zane s  nostalgijom  prizivaju  svi  oni  koji pokusavaju  objasniti sto im  se  ne svidja u bodibildingu  danas,ili ga  koriste  kao standard  za  simetriju I proporciju tela.Dodatna  objasnjenja  nisu potrebna.

Kao  neko  ko je  takodjer  bio”David  prema Golijatima”svoga  doba Ray  postuje  Zanea,mrsavca  sa 70 kg  koji je  odrastao sredinom 50-ih godina,nije  postojalo pravih uzora –samoslike  Steve Reevsa,Rega  Parka I Billa Pearla s upecatljivim izgledom  divova koji su ga gledali sa stranica  casopisa  Muscle Builder Joe Weidera.To  nije  sprecavalo  Zanea da  se  zamislja  kao  priadnika  Sveta  misicavih,no  stanovnici  malog  gradica Edwardsville u Pensilvaniji,SAD,rugali  su se tom  snu.Zane je  cesto  govorio:”Svi  su bili protiv tog.Cak je I moj  ucitelj  strojopisa  govorio da nikada  necu  nauciti  tipkati  jer su mi   prsti misicavi.Ja  sam  u  sebi  pomislio hvala  pedercino!”


Ako je  Zane  tako  psovao na  casovima  strojopisa,zamislite  kakav  su  mu  motiv  davali  razliciti  beskrupulozni  kriticari toga  vremena.Znao je  da  “naplata”zahteva  strpljenje,uzimajuci u obzir  I sve  svoje  nedostatke genetski  prouzrokovane,tako da je  strpljivo radio I vezbao.Njegov put  do uspeha  nije  bio  silovit  vec  dapace  spor-od 1961  kada je  bio 17 na Mr  Pensilvanije do 1968 kad je  na pozornici Brooklyn Academy of Music  bio okrunjen kao Mr America.

Nedelju dana  kasnije u Majamiju,gde je  Zane  otisao  na  takmicenje  Mr U niverse,Joe Weider  je  stajao pokraj  njega I  gestikulirao prema  impresivnom  pridoslici s  cudnim,tesko  pamtljivim  prezimenom(Shwarzeneger),a  Zane  ga je  pitao”A sta  je  samnom Joe?’


OD  PROTIVNIKA  DO  CIMERA

Taj  dan je  Swarzeenegger doziveo jedan  od  retkih poraza koji mu je  pruzio  Zane,no  ljutnja  nije  postojala.Naprotiv,Zane je  spavao  u  Swarzeneggerovom  rezervnom  krevetu  kada mu je  Weider  ostvari  decacki  san I  doveo ga  na  sever u  Svet  misicavih na  dvonedeljno  fotografisanje.Odlucan,vratio  se  kuci,dao  otkaz,natrpao  svoje  stvari u  automobile I u  leto 1969.kranuo  natrag u  Kaliforniu,ali  ovaj put  da  ostane.

“Bili  smo  mnogo  bliski”kaze  Zane  o prijateljstvu  vidljivom  na  snimljenim  fotografijama  izmedju  njga I  Arnolda.’Mislim  da  nismo  ocekivali da  cu pobediti  Arnolda,ali to  nije  ni  bilo  vazno.Zeleli  smo  vezbati;suparnici  su  bili  samo nesto  zbog  cega  ulazes  maksimum.Tada  bodibilding  nije  bio  profitabilan  pa  sam  morao  naci  dodatni posao.Bio je to uciteljski posao,a  u teretanu  smo  isli  dva  puta  nedeljno.”

Do  vremena  kada  je Zane  bio  spreman preuzeti  najvecu  sportsku  nagradu,godine  vizualizacije,pozitivnog  samouveravanja I meditacije ucinile  su  njegov  sredisnji  nervni  sistem  efikasnom  vezom izmedju uma I njegovim  misica.”Da  se  izbor  Mr Olipmija1977 odrzavao  dve  nedelje  ranije,Robby Robinson bi pobedio bez  napora,ali  na sam  dan  takmicenja,pobedio  sam  jer  sam  bio  spreman  ,a  on  nije.Svi se  mogu  dovesti u  formu I  imati  vrhunski  nastup.Tajna  kako  zaista  biti  pobednik je  dati  najvise  kad  se  to trazi-kad je  najvise potrebno”.

Do  krajnjih  granica,tako intenzivna  je  bila veza um-misici da je  vezbanje  za  Zanea  postalo Zen.’Postanete  jedno  s aktivnoscu,a  kad  vezbe  dodju  do  tog nivoa,postaju  cudesne  I pocnete  da  gubite  pojam o vremenu  dok ih  izvoditekaze Zane.

Impresivno,ali  tesko objasnjivo  danasnjim  mladicima cija se paznja krece izmedju spotova MTV-a I kompjuterskih  igrica.

IMAS LI  ISKUSTVA?

Stari Grci-oni bi  cenili Zane-ovu  profinjenu  fizicku  gradju I postovali bi radoznalost koja  ga  potice  na istrazivanje  uma  kao  sredstvo  nadilazenja  tela.Intelektualni  interes  je  potaknuo  Zanea  da  zavrsi  napredni  steepen  kognitivne  psihologije  nakon sto  se  1983  prestao  takmiciti.Od  tada  je  mnogo  pisao  o znanosti  vezbanja  I  delovanju  uma u  brojnim  knjigama,clancima u  casopisima…


Zane  takodje  nudi  fitness”intensive”  na  licu  mesta  pod  nazivom”The  Zane  Experience”iz  doma  koji  deli  sa  svojom  suprugom Chriestinom blizu  San  Diega.Ako ga  njegov  zaborav  od  strane  danasnje  bodibilding  scene  smeta,on  to  ne  pokazuje.’Ne  moram  gledati momke  kako  secu  robnom  kucom u  smesnim  pantalonama I  jos  smesnijim  majicama  robne  marke  Gold Gym,radije  radim  ono  sto  radim.Pisem  svoj  bilten,prisustvujem  vecim  takmicenjima,pisem  poeziju I  pesme,sviram harmoniku  I  gitaru…”



Casopis  “ fitness “  broj 52/2005

ONLINE PRODAJA SUPLEMENATA I DODATAKA ISHRANI

http://www.ogistra-nutrition-shop.com/index.php



Plaćanje pouzećem, po prijemu pošilke. Pošiljka se šalje brzom poštom.Vreme dostave 2-3 radna dana . CENA paketa (ispod 6.000 RSD) će biti uvećana po ceni tarifiranja brze pošte.

Ako kupujete proizvode čija ukupna vrednost prelazi 6.000 RSD dostava je BESPLATNA. Troškove brze pošte snosimo Mi.
Za kupovinu preko 10.000 RSD uz besplatnu dostavu ostvarujete i popust od 10%
« Poslednja izmena: Novembar 25, 2019, 02:25:46 posle podne Pedja_Petrovic »