Gurtne ojačaju hvat tokom raznih pokreta povlačenja, poput mrtvog dizanja, zgibova i veslanja.
U momentu kada vaš progres počinje da kaska, upotreba gurtni za dizanje tegova pomaže da nastavite dalje. Gurtne jačaju hvat tokom raznih pokreta povlačenja, poput mrtvog dizanja, zgibova i veslanja. Doći ćete u situaciju da prilikom izvedbe vježbi povećate broj ponavljanja ili težinu ili pak da vježbate češće. Obavezno ih isprobajte, razlika je kao noć i dan.
Čemu služe? Njihovom upotrebom povećavate svoju efektivnu snagu. Pri izvođenju složenih vježbi povlačenja hvat je vjerovatno najslabija karika, pogotovo kad ste povrijeđeni. Kada ojačate hvat, onda je progres neizostavan. Jačina hvata ima veliki udio pri izvođenju mrtvog dizanja sa velikim težinama. Izuzev donjeg dijela leđa, podlakticama za razliku od ostalih mišićnih skupina treba najduže vremena za oporavak od vježbi sa maksimumom snage. Umoran i težak hvat, čak i nakon nekoliko dana odmora ograničava izvođenje ostalih vježbi odnosno pokreta povlačenja. Ovo se posebno tiče starijih dizača tegova koji trebaju dodatni oporavak između treninga.
GURTNE U OGISTRA SHOP-u
http://www.ogistra-nutrition-shop.com/index.php?dispatch=products.view&product_id=30140 Osim ako već ne koristite gurtne za dizanje tegova, uopšte ne možete zamisliti koliku ulogu igra jačina vašeg hvata. Snažan i čvrst hvat rezultira većim brojem ponavljanja pri zgibovima ili dodavanjem težine pri izvođenju vježbe mrtvog dizanja.
Ukratko, tri su prednosti gurtni za dizanje tegova:
• Češće vježbanje;
• Veće težine tokom mrtvog dizanja, veslanja i zgibova sa dodatnim opterećenjem;
• Veći broj ponavljanja tokom seta sa dodatno neotežanim zgibovima.
Nedostaci pri upotrebi gurtni
Ako ne vježbate svoj hvat, sasvim je logično da će ostati slab. Nemojte svakodnevno koristiti gurtne. Koristite ih strateški na način da potpomognu ostvarenje nekog cilja, ali svakako ne kao pomagalo koje će spriječiti vaš napredak.
Gurtne za dizanje tegova bi se trebale koristiti samo u određenim situacijama:
• Pri opravku od povreda. U slučaju povrede ruke, prsta ili zgloba, upotreba gurtni za dizanje tegova bi značila nastavak treniranja za razliku od vegetiranja na klupi.
• Kod dizanja sa apsolutno maksimalnim naporom. Hvat se nikad neće nositi sa težinama kao leđa ili noge. Bez gurtni bi morali koristiti alternativni (izmjenični) hvat ili savijeni hvat od kojeg vam prijeti priklještene palčeva.
• Pri izvođenju zgibova sa velikim brojem ponavljanja. Gurtne će vam omogućiti jedno ili dva dodatna ponavljanja. Bićete iznenađeni.
• Kod slijeganja ramenima pri velikim težinama. U odnosu na hvat vaš trapez može podnijeti puno veće težine. Kako bi razvili trapez, a da ne mijenjate ostale efekte vježbe povlačenja, koristite gurtne.
Gurtne za dizanje tegova
Gurtne za dizanje tegova su običan komad čvrstog platna, otprilike dužine stopala sa petljicom na jednom kraju. I u većini slučajeva, ovaj skromni komad platna je sasvim dovoljan, iako na tržištu su dostupne i neki „fancy“ varijante koje su znatno skuplje.
TIPOVI SIPKI i njihova namenaSigurno ste primjetili da postoje različiti tipovi šipki koje se koriste tokom vježbi sa tegovima. Čuli ste ili imali priliku vidjeti olimpijsku, stadnradnu, EZ šipku... Međutim, mnogi početnici ne znaju razlike u primjeni između pomenutih šipki. U tekstu vam donosimo kratka objašnjenja i korisne činjenice o šipkama koje koristite tokom vježbi sa tegovima.
Olimpijska šipka Olimpijske šipke su zlatni standard. Obično, olimpijska šipka je duga oko 2 metra, a teška 20 kg. Postoji veliki broj stilova, a cijena ovisi od garancije prozivođača i kvalitete izrade. Olimpijske šipke koja se koristi u tradicionalnim takmičenjima dizanja tegova su nešto elastičnije od onih koji se koriste u powerlifting-u. Na kraju šipke se nalazi valjkasti ležajevi čiji je promjer 51 mm, s toga ne pokušavajte da stavite ploče čiji je otvor manji od pomenutog promjera
Olimpijska šipkaOvu vrstu šipke korsitite:
- Ako dižete jako velike težine
- Imate dovoljno prostora u prostoriji u kojoj vježbate
- Planirate se baviti powerliftingom
Standardna šipka
Obično izbor vježbača koji vježbaju kod kuće. Promjer šipke je 25,4 mm, a sa obzirom da nema valjkastih ležaja na svojim krajevima, ona prihvata ploče pomenutog i većeg promjera. Obićno je kraća od olimpijske šipke, ali i lakša. Standradne šipke su obično teške 10 kg, i veoma je teško pronaći standradne šipke koje mogu podnijeti težinu olimpijskih.
EZ šipkaEZ šipka ili kriva šipka je savijena sa ciljem da smanji pritisak na ručnim zglobovima tokom pregiba i ostalih vježbi. Obično je koriste bodybuilderi kako bi uspijeli podići veću težinu nego sa standardnom šipkom i sa manjim opterećenjem za ručne zglobove.
Iako je ova šipka prvobitno dizajnirana za pregibe, možete je koristiti i tokom nekih vježbi za triceps, poput ležeća triceps ekstenzija, bench potisak sa uskim hvatom i slično. Možete je pronaći u standardnoj i olimpijskoj varijanti.
Pored ti spomenute šipke postoje i još neki dodaci sa kojima se možete susresti, a radi se npr. o tricpes baru koji dopušta paralelni hvat što je korisno tokom vježbi za vaš triceps.
Trap bar će te vjerovatno jako rijetko sresti i obično je koriste osobe koje zbog bolova u donjem dijelu leđa nisu u mogućnosti da koriste standardnu ili olimpijsku šipku tokom vježbe mrtvo dizanje.
Preuzeto sa:Body.ba
Pise:Faruk Mujezinovic
Subota, 24.07.2010
ONLINE PRODAJA SUPLEMENATA I DODATAKA ISRHANI www.ogistra-nutrition-shop.com Plaćanje pouzećem, po prijemu pošilke. Pošiljka se šalje brzom poštom.Vreme dostave 2-3 radna dana . CENA paketa (ispod 6.000 RSD) će biti uvećana po ceni tarifiranja brze pošte.
Ako kupujete proizvode čija ukupna vrednost prelazi 6.000 RSD dostava je BESPLATNA. Troškove brze pošte snosimo Mi.
Za kupovinu preko 10.000 RSD uz besplatnu dostavu ostvarujete i popust od 10%