Septembar 20, 2024, 08:33:31 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone  (Pročitano 7629 puta)

Van mreže Buki

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 867
creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« poslato: Mart 13, 2011, 05:41:11 posle podne »
Caos ljudi,
davno me nije bilo, citam ovih dana svasta nesto, pa sam naisao na jednu dobru studiu koja otvara neka nova pitanja vezana za kreatin.
Ukratko, pokazalo se da kreatin povecava procenat dehidrotestosterona u serumu za preko 50%...u toku uzimanja kure, dok su nivoi ostali poviseni i neko vreme nakon prestanka uzimanja...

zaista interesantni rezultati, i neocekivani sa moje strane...

evo abstrakta istrazivanja:
Citat
Abstract
OBJECTIVE: This study investigated resting concentrations of selected androgens after 3 weeks of creatine supplementation in male rugby players. It was hypothesized that the ratio of dihydrotestosterone (DHT, a biologically more active androgen) to testosterone (T) would change with creatine supplementation.

DESIGN: Double-blind placebo-controlled crossover study with a 6-week washout period.

SETTING: Rugby Institute in South Africa.

PARTICIPANTS: College-aged rugby players (n = 20) volunteered for the study, which took place during the competitive season.

INTERVENTIONS: Subjects loaded with creatine (25 g/day creatine with 25 g/day glucose) or placebo (50 g/day glucose) for 7 days followed by 14 days of maintenance (5 g/day creatine with 25 g/day glucose or 30 g/day glucose placebo).

MAIN OUTCOME MEASURES: Serum T and DHT were measured and ratio calculated at baseline and after 7 days and 21 days of creatine supplementation (or placebo). Body composition measurements were taken at each time point.

RESULTS: After 7 days of creatine loading, or a further 14 days of creatine maintenance dose, serum T levels did not change. However, levels of DHT increased by 56% after 7 days of creatine loading and remained 40% above baseline after 14 days maintenance (P < 0.001). The ratio of DHT:T also increased by 36% after 7 days creatine supplementation and remained elevated by 22% after the maintenance dose (P < 0.01).

CONCLUSIONS: Creatine supplementation may, in part, act through an increased rate of conversion of T to DHT. Further investigation is warranted as a result of the high frequency of individuals using creatine supplementation and the long-term safety of alterations in circulating androgen composition. STATEMENT OF CLINICAL RELEVANCE: Although creatine is a widely used ergogenic aid, the mechanisms of action are incompletely understood, particularly in relation to dihydrotestosterone, and therefore the long-term clinical safety cannot be guaranteed.

izvor: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19741313

i malo bolje objasnjena ideja, inace odlican sajt:

http://www.exercisebiology.com/index.php/site/articles/creatine_increases_dihydrotestosterone_dht_is_creatine_bad_for_your_health/

Van mreže Stevcho

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 725
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #1 poslato: Mart 13, 2011, 05:54:53 posle podne »
Zato se kaze da i dan danas i dalje se ne znaju svi nacini kako kreatin radi, tj. da nije samo celijski volumizator.
Ja ja uvek pored wheya imam monohidrat, meni fantastican sups. A ionako sad je prejeftin :)
No curling in the squat rack!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #2 poslato: Mart 13, 2011, 06:50:07 posle podne »
Zato se kaze da i dan danas i dalje se ne znaju svi nacini kako kreatin radi, tj. da nije samo celijski volumizator.
Ja ja uvek pored wheya imam monohidrat, meni fantastican sups. A ionako sad je prejeftin :)

zna se to odavno a ovo sto ej napisano tj ove studije ces u veoam kratkom vremenu da vidis sta je poenta ovih studija..
a kreatin JESTE samo celijski volumizaotr i sigurno nakon njegovih 20-ak god postojanja nista novo sada nije otkriveno a kao sto rekoh to ces videti veoam skoro..

Van mreže Stevcho

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 725
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #3 poslato: Mart 13, 2011, 07:08:23 posle podne »
Ova studija je sprovedena odavno... Secam se da sam je citao odavno.
 Znam da mislis da iza svake studije se krije neki interes,  ali onda tom logikom mozemo citavu nauku tako da obezvredimo.
No curling in the squat rack!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #4 poslato: Mart 14, 2011, 06:19:30 pre podne »
Ova studija je sprovedena odavno... Secam se da sam je citao odavno.
 Znam da mislis da iza svake studije se krije neki interes,  ali onda tom logikom mozemo citavu nauku tako da obezvredimo.
NARAVNO DA NE!!!
i gde sam ja rekao da se krije neki interes iza odista neke sjajne studije?
i da razgranicimo
OVO NIJE NAUKA vec su ovo tj ova studija pisana u intersu nekoga ili necega
dakle
ja sam apsolutno veliki pobornik edukacije preko studioznih promatranja ,izucavanja koja na kraju budu sporevedna u delu ali ne na 40 ili 20 uzoraka vec na osnovu uzorka na kojima je nesto radjeno se formira EMPRIJSKA ajd da kaem KLIJENTELA koja daje konacan sud.
ja kako vidim ti pratis veoma mnogo ovaj sport ali sam gotvo siguran da neke stvari sigurno neznas iz razloga sto ti nisu dosptune a jedna od stvari koje sigurno neznas da je ovo INDUSTRIJA tj ovja sport je prerastao u industriju gde NAJJACI OSTAJU i prema tome se obradjuju i studije.
nemozes da poreds studuiju o izucavanju kancera i creatin monohidrata
jer studije koje obuhvataju GLOBALNI problem ne spadaju u kategtoriju KOMERCIJALIZCAIJE dok npr ova tema i studije o kreatinu se izvode zarad nekoga ili necega iz prostog razloga sto je veoma mali % ljudi od 6.5 miliujardi koliko ima popluiacija a da ih zanima i da su suoceni sa problemom kreatina i o tome dali je monohidrat ovo iolio ono
ja kao i sto sam ti rekao DA OVA STUDIJA NIJE NISTA NOVO i neznam u kom delu me nisi rauzmeo tj da se VEC ODAVNO ZNAJU neke stvari,ali naravno uvek postoji neko ko ce zarad nekih visih intersa da ospri cinjenice jer one nisu od krucijlanog znacaja za ljudski rod..

da udjes samo malo dublje u temtaiku cak i samo ovog clanka tj dela onda bi shvatio da je to jednostavno jedno veliko pitanje i ogroman marketing (neznam dali si znao podatak da je cretin bio na listi zabranjenih supstnca do 1988 god-a nadam se da ti ipak to nesto govori,ali nije bio na listi zarad toga sto agresvino povecava dihidresotsterorn vec je bio iz razloga sto su ruski sportisti postizali neverovatno reuzlatete a usa bagra ga nije mogla stabilizovati kao supstancu tj kao i u svemu postoji spijunaza u sportu pa su tako oni znali da ruski sporisti uzimaju kreatin ali nisu znali mehanizme delovanja i kako da ga stabilizuju),naravno kasnije kada je to uradjeno creatin je skinut sa liste i dan danas je u sirokoj upotrebi-SAMO JE PITANJE DO KADA
elem
i da si malo dublje pokusao da shvatis o cemu se radi,nadam se da znas npr da postoje NONRESPONEDRI na creatin monohidrat.
ukoliko postoje nonresponderi a postoje kakko se onda objasnjava to da kod njih nema nikakve rekacije iz T u DHT sto je gotvoo nemgocue ako je rpoces neovisan kako oni objsavaju u studiji tj po tome NONRESPONDERA ne bi trbealo ni da bude jer ako imamo nekoga kome celija ne raguje na dodatnu hidratitaciju kakve veze celija ima sa t I DHT i oz kog razlosa se onda ne desava konverizja u isti sto bi sigurno dovelo do povecanja BILO CEGA a da ne pricamo o MISICNOJ MASI

ali dobro
kao sto rekoh
NARAVNO DA NAUKU NE OSPROVAM CAK STA VISE,mnogo toga joj dugujem jer se nadam da znas bar i deo mali o meni i neke stvari koje sam ja radio a sve je bilo zasnovano na nauci koju mi neko prepruci ali studije koje se izvode na pacovima i uzorcima od 20ak ili 40ak ljudi,i to bas u grani koju zanima 0.00001% ljudi......sjajno
elem
kao i sto su mnoge stvari dosle na svoje tako ce da dodje i mnogo toga,jer o ovome samo vreme na zalost moze da sudi i da dodnese promene jer mnogo toga je pre bilo nelogicno a danas je logicno i obratno ali neke stvari koje postoje 30 god i na kojima su radjene tolike studije i od njega pokusano da se uradi big bang-nikada ne zastareviaju jer je sama materija o kojoj se raspravlja stara kao isusuov magarac i variijabli na tu temu VISE NEMA
e to sto neko nekada pousa da pecne-mozda i uspe ukoiko to nekome bude odgovaralo a to ce opet vreme da pokaze
kozna
mozda i creatin dospe na listu vec u toku ove godin-ponovo.....STA KAZES NA TO :D

Van mreže Stevcho

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 725
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #5 poslato: Mart 14, 2011, 09:15:38 pre podne »
Boli mene patka za doping listu  ;D

Okej, studija nije radjena na sirokoj populaciji, al takve studije u oblasti BB su ionako retke. Ja sam hteo samo da kazem da iako je hidratacija celije najznacajniji mehanizam preko kojeg kreatin radi, naucinici misle da nije jednini. Isto ima govora o povecanju satelite muscle cells, kao kod uzimanja testosterona npr. ova prica oko DHT itd. ali ako uzmemo da je su svestudije radjene na realativno malom broju ucesnika onda mozemo da kazemo da da ni ta studija nije valdina.
Sad, ni ja nisam slepac da vidim da na Nitro-techu pise 300% povecanje misica, bla bla bla dokazano na univerzitetu u Teksasu, i da zakljucim da je to najbezveznija glupost. Ili budalastina koju prica Polikvin o novozelnadskim kravama, isto. Ali ovo mi ne deluje tako. Jeste, primetio si znacajnu stvar, nema non-respondera a zna se da u reagovanju na monohidrat ima non-respondera. Ako su onda uzezli papir i napisali da su participanti imali reakciju na DHT bez da testiraju onda jebiga... da bog da im majka bubrezima prala prozore  ;D Ali meni studija deluje kao da nema ociglednog komercijalnog interesa iza, i sam zaista mislim da kreatin ima vise mehanizama delovanja, sto mnogi ljudi u sportu kazu.

Ali u stvarnom svetu, i nije bitno sta ja mislim, slozili bismo se da je kreatin suplement za koji je dokazano da radi, i ja bih svakome rekao (buduci koliko je jeftin) da ga kupi, proba, pa vidi kako radi.

Inace da ne bude da sam ja neki klinac od 60 kila, internet strucnjak koji se ne pomera sa stolice i zanima za sport a veze nema u stvarnom zivotu, postavicu  ja slike cim kupim fotoapart  ;)
No curling in the squat rack!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #6 poslato: Mart 14, 2011, 09:38:26 pre podne »
stevcho
bravo za ovo!!!

Citat
Ali u stvarnom svetu, i nije bitno sta ja mislim, slozili bismo se da je kreatin suplement za koji je dokazano da radi, i ja bih svakome rekao (buduci koliko je jeftin) da ga kupi, proba, pa vidi kako radi.

a naravno da ja ne mislim da si neki net freak kid jer prilicno pomno pratim tvoje ostove u zadnjih dva -tri meseca  ;) (nista negativno nemoj da mislis) i vec sam u par navarta hteo da ti se obratim ,ali evo iznenada se stvorila prilika potpuno nenadano da ti kaem BRAVO za sve ono sta sam procitao u zadnje vreme sa tvoje strane kao i ovaj
i za kraj
nadam se da shvatas da ja od ovoga sto sam napisao NEMAM NISTA cak sta vise,sam sebi unistavam prodaju jbg jer meni bi bilo najlakse da kazem nekom klincu da ce kreatin da mu poveca nivo testa i da prodaju poboljsam za 50% samo na osnovu neke tamo studije ali kao sto rekooh milion puta,ja ne mogu da lazem ljude i pricam glpist
a da je kreatin nesto sto radi i sto je sigurno jedan od najpordavanijih preparata ikada TO JE TACNO i svako bi trebalo da se drze iprobane formule..

bravo jos jednom

Van mreže Trogdor

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 86
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #7 poslato: Mart 15, 2011, 12:36:24 pre podne »
A i u eksperimentu su radili punjenje od po 20-30 gr dnevno pa se u tom periodu povecala konvercija iz T u DHT ! Mozda je mizerna ako se koristi tipa , po 5gr pre i posle treninga ! Ipak 10 i 30 gr su totalno drugacije stvari ! Kad bi pio i 10l vode dnevno ko zna kakve bi sve probleme izazvao !

Van mreže Genius

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 676
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #8 poslato: Mart 15, 2011, 08:43:28 pre podne »
pa ko pije 30 gr kreatina ? ja koliko znam plafoncina je 10pre i 10 posle

Van mreže VeljaP

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.332
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #9 poslato: Mart 15, 2011, 11:34:35 pre podne »
pa ko pije 30 gr kreatina ? ja koliko znam plafoncina je 10pre i 10 posle
hehehe....kako se uzme ;D

Van mreže Naturalni

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 2.772
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #10 poslato: Mart 15, 2011, 12:07:19 posle podne »
pa ko pije 30 gr kreatina ? ja koliko znam plafoncina je 10pre i 10 posle
hehehe....kako se uzme ;D
ziva istina :D
Ubijam se od HEMIJE!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Van mreže Milovan Puric

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 51
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #11 poslato: Mart 28, 2011, 06:01:24 posle podne »
Ja ga pijem ujutru i odmah nakon treninga, ja to pre treninga punjenje rezervi koje treba da ispraznim smatram bespotrebnim, posto zelim da ispraznim maksimalno celiju da bi hiperkompenzacija bila veca... ako napunim nesto kako posle opet da ga napunim ? Moje licno misljenje .... A opet stvar je i marketinga mogli su da kazu pijte ga non stop bolji su rezultati.... Po meni jos jedanput ujutru popiti da se drzi neki nivo kreatina , i odmah nakon treninga da se popune ispraznjene rezerve... cak onu fazu punjenja ni ne radim jer i kad sam radio ( vise puta ) nista drugacije nisam primetio nego kad ujutru uzmem 10 gr kreatina sa 20 gr malto ili dex i posle treninga 15-20 gr sa isto toliko secera i tako nastavim dok ne potrosim pakovanje...  
Opet one sve varijante ovih kako ja nazivam " fancy" kreatina mislim opet da su cist marketing jel ja koliko znam kad se kreatin nadje u telu on se usvaja samo u jednom jedinom obliku , kao kreatin fosfat ja mislim , neka me ispravi neko ako gresim , tako da su mi te sve "nove" varijante kreatina bzvz..
Ok je ko je osetljiv na monohidrat i ima problema sa stomakom pa da uzima kreatin koji ima podignutu ph vrednost od vrednosti kisleine u stomaku da bi preziveo, i da se sacuva od raspadanja ,tj da se razlozi tek u baznoj ( alkalnoj ) sredini , to mi i ima neku potporu sa naucne strane ...
Ovo sve ostalo mi je marketing.
« Poslednja izmena: Mart 28, 2011, 06:06:34 posle podne Milovan Puric »

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #12 poslato: Mart 28, 2011, 06:05:47 posle podne »
pa ti si debelo gresio
uzimati ujutro cratin sa secerom je glupost iz vec veoma i dobro znanih razloga
punenje se ne radi i to si u pravu,mada nista skoditi nece ali to je stvar izbora
e sada oko ovoga sta si rekao..
po toj logici ti u stvari onda i ne treba da uzimas kreatin u opste osim psole treninga
jer ako punis ujutro celiju -zasto to radis onda ujutro a zasot je to raditi lose pred trneing kada celija i treba da bude hidrirna da bi da ista superkomenzacija bdw a ne hyper komenezacija bila sto ucinkovitija...
ali da ne komolikuem
uzimat pred trening 5 gr i posle trennga je vise nego odlicna stvar a pogtovo ako se ne uzima u solo varijantama i ako se od kreatina ne ocekuje cudo
moze i tako kako si ti rekao ai kako ti radis ali to nema veze sa pricom koju si ispricao..

Van mreže Milovan Puric

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 51
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #13 poslato: Mart 28, 2011, 06:10:22 posle podne »
Ne znam Pedja kazem kako sam radio, naravno uvek sam rad da probam i iskoristim predlog, pa da vidim razliku, nisam zadrt pa da zabrazdim ja pa ja , probacu i kako si ti rekao ;-)

A onaj deo sto si pisao zasto ujutru uzimam, pa mislim da se atp trosi po malo i u toku radnog dana , posto imamo obaveza dok ne dodjemo do treninga, pa da ne budem bas ceo dan prazan .. ( ovo je neko moje cisto misljenje onako iz glave , sto mi zvuci ok ) .

Van mreže IGOR_X3M

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 669
Odg: creatine monohydrate supplementation affects dihydrotestosterone
« Odgovor #14 poslato: Mart 28, 2011, 06:20:54 posle podne »
A onaj deo sto si pisao zasto ujutru uzimam, pa mislim da se atp trosi po malo i u toku radnog dana , posto imamo obaveza dok ne dodjemo do treninga, pa da ne budem bas ceo dan prazan .. ( ovo je neko moje cisto misljenje onako iz glave , sto mi zvuci ok ) .

Pa ATP ne dobijes samo iz kreatina, njega celija proizvodi neprestano, znaci neprekidno se dopunjuje.