Oktobar 07, 2024, 06:25:17 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.338 poruka u 18.770 tema - 20.979 članova - Poslednji član: Mirtinvest
X3MShop banner

Autor Tema: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!  (Pročitano 12261 puta)

Van mreže marelli

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 882
    • http://www.bsdserbia.org
Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« poslato: Jul 13, 2010, 04:12:54 posle podne »
Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!


Francuski stručnjaci objavili istraživanje po kojem su suvomesnati proizvodi i prerađevine od mesa glavni uzročnici tumora na želucu i debelom crevu


Stručnjaci francuskog Instituta za agronomska istraživanja (INRA) u Tuluzu ustanovili su da su suvomesnati proizvodi direktni izazivači raka debelog creva! Rezultate njihovog istraživanja, koji pokazuju da kod suvomesnatih proizvoda dolazi do oksidacije i taloženja velikih količina štetnih supstanci, potvrđuje i doktor veterinarske medicine Miroslav Stojišić, bivši načelnik naše republičke veterinarske inspekcije.
Dr Stojišić upozorava da parizeri, viršle i kobasice ne izazivaju samo rak debelog creva, već i maligna oboljenja drugih organa. On objašnjava za naš list da rak debelog creva nastaje zbog hidrokoloida koji se stavljaju u proizvode da vežu vodu.
Opasne prerađevine
- Karagen je jedan od hidrokoloida. On se dobija iz morskih algi i najviše ga ima u šunki i kobasicama. Zahvaljujući njemu proizvod dobija na težini. Kada se takav proizvod unosi u organizam lepi se za sluzokožu debelog creva i izaziva njegovu upalu. Usled nje može doći do zatvora, kada pri naprezanju dolazi do njegovog odlepljivanja od sluzokože. Tada se stvaraju rane na koje ako padne kancerogena supstanca kao što je nitrozamin nastaje rak - objasnio je dr Stojišić.

Prema njegovim rečima, pojedini proizvođači u salame i ostalu delikatesnu robu ubacuju izuzetno štetne dodatke (aditive i emulgatore).
- Postoji dosta opasnih aditiva, a najviše se treba čuvati nitrata i polufosfata, koji su kao dodatak nedopustivi. Nitratna so, primera radi, kada se spoji sa belančevinama iz soje i mesa stvara takođe nitrozamine, koji su kancerogeni za sve organe. U smese se ubacuju i led i emulgatori, koji pomažu da se masa ujednači i oblikuje. U njima ima najmanje mesa, a najviše mehanički otkošenog mesa (MOM) i dodataka. Jer, kako je drugačije moguće da kilogram salame košta manje od kilograma svežeg mesa?! Tako što se u njih stavljaju sojin emulgator, šećer, vitamin C i karagen koji je, kao što rekoh, kancerogen - tvrdi Stojišić i dodaje da su zemlje popu Holandije, Francuske i Nemačke MOM zabranile i za ishranu životinja, a kamoli ljudi.
Debelo crevo najviše strada
Predsednik društva Srbije za borbu protiv raka prof. dr Slobodan Čikarić takođe kaže da ima dodataka koji mogu da utiču na pojavu tumora i objašnjava da se on u zavisnosti od unosa proizvoda koji ih sadrže može pojaviti za sedam do 20 godina.
- Ako se hranimo raznovrsno, umereno i bez preterivanja, rizici su neznatni. Međutim, ako neko unosi kancerogene materije, manifestacija malignog procesa neće početi za godinu ili dve dana, već za sedam do 20 godina - objasnio je prof. dr Čikarić.

On naglašava da je u periodu od 2001. do 2007. godine za 30 odsto porastao broj obolelih od raka debelog creva u centralnoj Srbiji.
- Na tom području stopa porasta obolelih od raka debelog creva je iznad prosečnog rasta u odnosu na druge tumore. Koliko su konzervansi doprineli tom povećanju ne mogu da kažem, ali oni mogu uticati na njegov razvoj - rekao je prof. dr Čikarić.
Sa druge strane, direktor Uprave za veterinu Zoran Mićović kaže da ne postoji uzročno-posledična veza između konzumiranja ovakvih proizvoda i najtežih oboljenja.
- S obzirom da se to meso toliko konzumira godinama i da niko nikada nije našao uzročno-posledičnu vezu, mislim da je to ista priča kao i sa meksičkim gripom. Naravno, treba voditi računa o količinama svih tih elemenata koji se stavljaju u te proizvode. Oni su jasno definisani našim pravilnikom, koji je usaglašen sa svetskim i uprava to redovno kontroliše - tvrdi Mićović.

vise na pressonline.rs
Samsung NX1000

Van mreže MilanceOlympia

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 617
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #1 poslato: Jul 13, 2010, 09:10:37 posle podne »
to su najveca djubra koje covek u sebe moze da unese!!

Van mreže Kolev Nenad

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.203
  • IRON MAN
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #2 poslato: Jul 14, 2010, 03:56:43 pre podne »
to su najveca djubra koje covek u sebe moze da unese!!


upravo tako,ja nisam nista od toga probao od 25.novembra.2009 god... ;D


                               www.fitnessclubvladica.com

Van mreže Deja

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 752
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #3 poslato: Jul 14, 2010, 08:06:23 pre podne »
Suhomesnato je stetno - u sto je novost :D

Van mreže Bare

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 385
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #4 poslato: Jul 14, 2010, 08:45:00 pre podne »
S'jedne strane to je istina, a s'druge i nije jer je glavni okidac raka STRES, znaci svaki dan gledam zidare koji jedu one najgore salame od soje i vecina je zdrava ko dren (da kucnem u drvo).

Van mreže Deja

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 752
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #5 poslato: Jul 14, 2010, 10:33:33 pre podne »
Nasao si koga da poredis... ljudi koji moraju da imaju extremno dobar metabolizam/imunitet uopste da bi preziveli i sam posao, jos po ovim vrucinama...

Van mreže IGOR_X3M

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 669
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #6 poslato: Jul 14, 2010, 10:54:58 pre podne »
S'jedne strane to je istina, a s'druge i nije jer je glavni okidac raka STRES, znaci svaki dan gledam zidare koji jedu one najgore salame od soje i vecina je zdrava ko dren (da kucnem u drvo).

Ma svi su oni zdravi ko dren, i moj komsija bio zdrav ko dren dok jednog jutra nije dobio infarkt pa mu jos otkrise i rak pluca....

Losa ishrana, stres, nedovoljan odmor,  itd itd sve su to okidaci.....

Van mreže sasa85

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 69
  • Mir sa savješću, mir sa celim svetom
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #7 poslato: Jul 14, 2010, 11:20:01 pre podne »
S'jedne strane to je istina, a s'druge i nije jer je glavni okidac raka STRES, znaci svaki dan gledam zidare koji jedu one najgore salame od soje i vecina je zdrava ko dren (da kucnem u drvo).

x2
Trudi se uvek da budeš pravedan i da govoriš istinu.I ne moj se bojati osude drugih. Jer osuda je samo za vreme.U ovom vremenu možda će te osuđivati, a u nekom drugom poštovati i citirati...

Van mreže Gluteus

  • Član
  • *
  • Poruke: 26
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #8 poslato: Jul 14, 2010, 11:40:22 pre podne »
U mojoj okolini ima  jedna ogromna industrija prerade mesa,znam dosta njih koji su prestali da jedu te preradjevine kada su poceli tamo da rade i videli kako se prave iste!!!

Van mreže B.M.F

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 73
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #9 poslato: Jul 14, 2010, 12:24:51 posle podne »
Baš me interesuje šta bi jeli,dobiješ 35000din platu,platiš sve dažbine,a gde je ostatak porodice deca i supruga koja neće moći da se zaposli za još 17 miliona godina.....LAKO JE TATINIM I MAMINIM SINOVIMA

Van mreže Sasa Ilic

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.182
  • No fate but what we make!!
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #10 poslato: Jul 14, 2010, 12:30:19 posle podne »
Baš me interesuje šta bi jeli,dobiješ 35000din platu,platiš sve dažbine,a gde je ostatak porodice deca i supruga koja neće moći da se zaposli za još 17 miliona godina.....LAKO JE TATINIM I MAMINIM SINOVIMA

Pa u danasnje vreme se ne isplati zeniti bas iz tih razloga sto si napomenuo zato i brakovi pucaju vrlo brzo tj. cim nema para :D :D

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #11 poslato: Jul 14, 2010, 01:10:09 posle podne »
Baš me interesuje šta bi jeli,dobiješ 35000din platu,platiš sve dažbine,a gde je ostatak porodice deca i supruga koja neće moći da se zaposli za još 17 miliona godina.....LAKO JE TATINIM I MAMINIM SINOVIMA
Jbg...jeftinije ti je bilderska hrana nego po "jeftinim" mekovima, a sa druge strane ako ti nije stalo do zdravlja onda jbg...

Van mreže cobelix

  • Član
  • *
  • Poruke: 41
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #12 poslato: Jun 16, 2011, 10:05:59 pre podne »
Baš me interesuje šta bi jeli,dobiješ 35000din platu,platiš sve dažbine,a gde je ostatak porodice deca i supruga koja neće moći da se zaposli za još 17 miliona godina.....LAKO JE TATINIM I MAMINIM SINOVIMA

pametno receno...

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.618
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #13 poslato: Jun 16, 2011, 11:54:18 pre podne »
Baš me interesuje šta bi jeli,dobiješ 35000din platu,platiš sve dažbine,a gde je ostatak porodice deca i supruga koja neće moći da se zaposli za još 17 miliona godina.....LAKO JE TATINIM I MAMINIM SINOVIMA

e znas kako ja jos na to gledam , sto je malo i surova ali skroz realna slika...  ako nemas para nemoj zasnivati porodicu , gledam onu patetiku na pink televiziji ono neka porodica ima njih sedmoro rodila pa place i pizdi na TV nema para sirotinja drz nedaj, a kad si se karala o tome nisi razmisljala... jbg money makes the world go round ... to ti je kapitalizam , ko nece da se potrudi nesto u zivotu da zavrsi i da se cima , na gradjevinu pa  ljusti pastetu i pavlaku... inace zidari nisu zdravi ko dren , odakle ta konstatacija... to je mukotrpan posao u picku materinu, ta vrsta napora je crncenje ono koje te ubija u pojam , ko je proveo jedno leto na gradjevini zna sigurno, da ne pricamo o mogucnosti da ti u svakom casu moze nesto pasti na glavu ili se okliznuti sa grede, pa jos sunce kad spici... znaci daj mi da dizem ceo dan tegove ali da 30 minuta visim u nezgodnom polozaju dodavajuci nesto , zavrtajuci nesto sa pogledom na gore dok pici sunce, znoj hahaha sranje od posla ...

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: Pažnja, pažnja: Salame, kobasice i viršle izazivaju rak!
« Odgovor #14 poslato: Jun 16, 2011, 01:02:54 posle podne »
Ja gledam one sto prave puteve, dole tuce onaj asfalt (bar 50 stepeni ima u njemu) a od gore sunce udara ko ludo jos kad se dodaju ona isparavanja sa puta...