Septembar 20, 2024, 07:30:08 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Antioksidansi - brzi čistači organizma  (Pročitano 9422 puta)

Van mreže The_Bulldog

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.348
Antioksidansi - brzi čistači organizma
« poslato: Februar 10, 2010, 10:23:03 posle podne »
Antioksidansi - brzi čistači organizma


Antioksidansi su supstance koje, pored ostalog, mogu da vežu za sebe slobodne radikale i na taj način sačuvaju organizam od ovih "nesrećnih" molekula. Slobodni radikali su molekuli kojima nedostaje jedan elektron u omotaču, što ih čini vrlo reaktivnim. U takvom stanju mogu da otmu elektron prvom molekulu na koji nalete, čineći ga nekompletnim i menjajući mu često i svojstva. Stoga prave puno problema unutar ćelije, kvareći mnoge hemijske procese, pa ih zbog toga treba neutralisati. To je posao antioksidanasa, koji se "žrtvuju" za nas vezujući molekule slobodnih radikala za sebe.

Desetine antioksidanasa koje poznajemo ovaj posao rade sa više ili manje uspeha. Nisu svi isti, niti je to svima primarna funkcija, pa se tako i oni rangiraju prema učinku. Zajednička mera kojom se opisuje njihov uspeh zove se ORAC (Oxygen Radical Absorbance Capacity). Ovu meru su osmislili istraživači Tafts univerziteta u Bostonu i predstavlja količinu oksidacionog agensa koju može da neutrališe antioksidacioni uzorak u određenoj jedinici vremena.

Ubacivanjem istih količina voća, povrća, vitamina i raznih drugih složenih ili izolovanih supstanci u epruvetu sa slobodnim radikalima - dobija se uvid u njihovu antioksidativnu snagu. Prema ovoj računici, vitamin C ima moć od 190 ORAC-a na svakih 100 miligrama. Vitamin E je dobio 135 ORAC-a na 100 IU, što su odlične vrednosti s obzirom na vrlo male količine supstanci, mada ih u tim količinama obično i unosimo.

Druge supstance, poput nekih vrsta voća, mogu imati izuzetno velike vrednosti ORAC-a, ali mereno u stotinama grama umesto u miligramima. Ipak, njih i unosimo u većim količinama, ili bi bar trebalo da ih unosimo. Radi kratke ali upečatljive ilustracije, treba pomenuti da samo 100 grama borovnica razoruža istu količinu slobodnih radikala kao i 1.270 mg vitamina C ili 1.773 IU vitamina E. Borovnice sadrže i ove vitamine, ali i gomilu flavonoida, polifenola i drugih supstanci koje deluju kao antioksidansi. Spanać, recimo, u 100 grama menja 440 mg vitamina C, dok jagode u istoj količini deluju kao 915 mg ovog vitamina.

Preporuka istraživača iz Bostona je da dnevno treba uneti hranu koja ima ORAC kapacitet između 3.000 i 5.000. Ukoliko treniramo, ovu brojku možemo uvećati bar za 20 %. Da bismo izbegli zbrku, evo malog podsetnika ORAC vrednosti za namirnice uobičajene u ishrani koje imaju antioksidativna dejstva.


Voće (100 grama) ORAC
Suvo grožđe 2830
Borovnice 2400
Jagode 1540
Maline 1220
Šljive 949
Avokado 782
Pomorandže 750
Crveni grejpfrut 739
Višnje 670
Kivi 610
Roze grejpfrut 495
Belo grožđe 460
Banane 210
Jabuke 207
Kajsije 175
Breskve 170
Kruške 110
Lubenice 100


Povrće (100 grama) ORAC
Beli luk 1939
Spanać 1260
Bareni spanać 909
Brokoli 890
Pasulj 460
Crni luk 450
Kukuruz 400
Krompir 300
Slatki krompir 295
Kupus 295
Tofu sir 205
Šargarepa 200
Paradajz 195

Vrlo je važno da se ne oslanjamo samo na vitamine koji su antioksidansi, poput vitamina C ili E, jer je to samo jedna od njihovih funkcija. Dodatak voća i povrća bogatog bojama pospešuje funkcije vitamina, preuzimajući na sebe deo antioksidativne uloge i oslobađajući ih za druge funkcije. Iako su voće i povrće najbolji izvor antioksidanata, jer ih možemo uneti u većim količinama, treba ih pažljivo birati.

Njihovi prirodni antioksidansi zaduženi su da sačuvaju njih same od oksidacionih procesa, truljenja i sl, tako da njihova moć opada svakim danom koji provedu na pijaci. Kada je reč o zamrznutim proizvodima, nema mnogo razloga za brigu, jer se oni zamrzavaju do 24 sata od berbe, čime se njihova svojsta čuvaju.

Posle obroka bogatog bojama (polifenolima, koji su vrlo moćni antioksidansi), kapacitet naše krvi da "lovi" slobodne radikale povećan je u narednih dva do sedam časova, što nas upućuje na potrebu da u tom roku obnovimo rezervu antioksidanasa, kako bi nam organizam bio uspešno odbranjen.

Ukoliko ne volite čvrstu hranu ujutru, a brinu vas slobodni radikali, slobodno u proteinski obrok ubacite borovnice ili jagode, a isti koktel napravite i posle treninga. Potom se opustite i uživajte u ostatku dana.

Izvor: prof. fizičke kulture Aleksandar Mihailović

Van mreže Fat Abbott

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 153
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #1 poslato: Februar 11, 2010, 03:13:08 posle podne »
Odličan tekst, bravo!  :)

Van mreže JOJEVTA

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 248
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #2 poslato: Februar 11, 2010, 11:24:18 posle podne »
Zanimljiv tekst, da dodam samo moje misljenje vezano za suvo grozdje,zasto ima 2830.
Pa iz razloga sto grozdje u svom sastavu ima dosta oligomericnih proandocijanidina,ili ti OPC, koji je izuzetan antioksidans.
OPC-a inace ima puno u u ekstraktu borovine, i u jednom preparatu poznatijem kao Pycnogenol, ako se ne varam cak mislim da postoji i ekstrakt grozdja u tabletama (capsulama)...

Van mreže Deja

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 752
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #3 poslato: Februar 12, 2010, 12:20:24 pre podne »
Sta kod nas ima kao dobra kombinacija antioksidanta? (extracti voca i slicno)
Ranije je Lama imala relativno veliki izbor ali trenutno sem vitamina/selen/cink/ALA nema nesto. (nesto sa bioflavonoidima itd.)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #4 poslato: Februar 12, 2010, 06:40:54 pre podne »
Citat
extracti voca i slicno

a zasto mislis dejo da su extrati voca najbolji AO??
mislim...
kombinacija nekog dobrog mulit vitamina koji u sebi sadrzi bioflavonoide sa dodtakokm betain HCL npr i Q 10 kao jednog od najmocnijeg andioxidnasa je i vise nego idelana kombinacija

Van mreže Deja

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 752
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #5 poslato: Februar 12, 2010, 06:51:50 pre podne »
Mislim da su "najbolji" jer su najjaci antioxidanti u vocu ;) (ali znamo zasto ne zelim da unosim samo voce, bar ne cesto)
Nisu svi AO isti, i ne zamenjuju jedni druge, ali pitam sta ima kod nas kao sto bolja kombinacija (sto vise razlicitih to bolje).
A i drugi razlog, cisto da ponovim, zasto extracte voca - zato sto voca ne zelim da unosim ;) A povrce unosim. (beli luk... NJAM NJAM! - da vidite kako odjednom nema guzve u teretani :D)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #6 poslato: Februar 12, 2010, 06:54:04 pre podne »
Citat
jer su najjaci antioxidanti u vocu

pa cek brate
ako 1 kg banana ima 500 mg vitmaina C
sam si rekao da je ipak bolje uneti sintetski olbik nego 1 kg banana
elem
kada bi se svi ao iz ovca skupili na gomilu opet bi dobio to da ssve mozes da resis jednom obicnom tabletom ili kaps ili kapt
mislim..koji to ao ima u vocu a da nije sintestki izolovan i stabilozvan da se prodaje kao dodatak ishrani jbg.,..

Citat
A povrce unosim. (beli luk..

x2


Van mreže Deja

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 752
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #7 poslato: Februar 12, 2010, 07:47:05 pre podne »
Pedja, slazemo se, samo si me pogresno razumeo.
Nesto ovako sam hteo, ali mozda i jace:
http://www.growinhealth.com/cart/prodetails.asp?prodid=718&start=1
Bilo je, kazem, ranije u lami ali vise nemaju taj "asortiman".

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #8 poslato: Februar 12, 2010, 10:46:38 pre podne »
ma znam dejo,vec sam malo vise se oslovnio opet na empriziam a s obzirom da sam i user aas tako da veoma dobro znam sta i na koji nacin mi najbolje cisti orgnizam od toxina nagomilanih ipotrebom i aas kao i svega ostalog sto spada pod NOT HEALTH

Fruits and vegetables are not what they used to be. Minerals, vitamins and other important antioxidants and co-factors are lost through food processing, pollution, pesticides and other detrimental factors. Therefore we can no longer rely on just food to get the necessary micronutrients our body needs for optimal functioning. Active people loose even more vitamins through sweating and exercise. The best solution to guarantee your body gets the omni-important daily influx of these nutrients is by consuming a quality supplement.

For the human body to perform at its maximum potential, it must obtain all important micronutrients. Becoming deficient in just one of these essential vitamins or minerals breaks down the metabolic pathway that produces optimum efficiency and performance declines. Daily consumption of a high-potency multivitamin/multimineral formula helps to ensure the presence of essential cofactors necessary for thousands of enzimatic processess in the body.

Regular multivitamin/mineral consumption even leads to an improved body composition. “Multivitamin and dietary supplements decrease body weight and appetite,” were the results from a cross-sectional and a randomized double-blind placebo-controlled study performed by lead researchers Genevieve Major from Laval University and collaborators from the University of Ottawa, and Pennington Biomedical Research Center (Baton Rouge).

British Journal of Nutrition (Cambridge Journals) published a cross-sectional survey of 267 men and 320 women aged between 20 and 65. They report that consumers of vitamin and dietary supplements had lower body weight, fat mass, and BMI, compared to non-consumers. They concluded: "Appetite is increased in response to body-weight loss due to variations in hormone levels implicated in the regulation of energy balance such as insulin, leptin and cortisol. Since some vitamins and minerals are involved in the synthesis of these and other peptides and neurotransmitters that control food intake, decreased micronutrient availability could affect peptide hormone levels and thus interfere with the signaling pathways that control food intake."

Van mreže Michelin

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 64
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #9 poslato: Februar 14, 2010, 11:14:44 pre podne »
Zanimljiv tekst, da dodam samo moje misljenje vezano za suvo grozdje,zasto ima 2830.
Pa iz razloga sto grozdje u svom sastavu ima dosta oligomericnih proandocijanidina,ili ti OPC, koji je izuzetan antioksidans.
OPC-a inace ima puno u u ekstraktu borovine, i u jednom preparatu poznatijem kao Pycnogenol, ako se ne varam cak mislim da postoji i ekstrakt grozdja u tabletama (capsulama)...
ja ga jedem kilo dnevno 8)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Antioksidansi - brzi čistači organizma
« Odgovor #10 poslato: Februar 14, 2010, 11:16:58 pre podne »
Zanimljiv tekst, da dodam samo moje misljenje vezano za suvo grozdje,zasto ima 2830.
Pa iz razloga sto grozdje u svom sastavu ima dosta oligomericnih proandocijanidina,ili ti OPC, koji je izuzetan antioksidans.
OPC-a inace ima puno u u ekstraktu borovine, i u jednom preparatu poznatijem kao Pycnogenol, ako se ne varam cak mislim da postoji i ekstrakt grozdja u tabletama (capsulama)...
ja ga jedem kilo dnevno 8)

e jbg