Septembar 22, 2024, 09:21:23 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Trening za kosarkasa  (Pročitano 42989 puta)

Van mreže nemanja1234

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 149
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #30 poslato: Avgust 24, 2011, 02:13:10 posle podne »
Pedja nije bilo upuceno licno tebi, nije mi bila namera da e uvredim i svako postovanje.
Naravno da ne sumnjam u ono sto kazes, i ne sumnjam da su ti ljudi imali rezultata. Ja sam i rekao da AA moze da poveca odraz do neki 33 inca, ne vise. E sad koliko su ti ljudi imali odraz kada su zavrsili AA, to je pitanje, a ne koliko su dobili. Par momaka koji su radili AA su dobili, verovao ili ne preko 30cm, ali su oni imali jako nizak odraz, tako da kad se sve sabere niko nije dobio odraz preko 33inca.

Krstaricu sam pomenu, jer tu moze svako da udje i da pogleda. Inace ceo internet je pun ljudi koji su radili AA, pa sve moze da se vidi. Trebalo je da navedem streetballebooks forum gde bi ljudi dobili daleko bolje informacije, ali tamo vise NIKO ne moze da udje, traze se maltene i izvod iz maticne knjige rodjenih i slike kumova... a i kad se udje (sto je vec 2 godine nemoguce), onda shvatis da su dobre stvari u VIP sekciji gde je jos teze uci... A i moraju, jer hoce da ih pohvataju, jer se maltene svi programi koji postoje nalaze tamo (piraterija).

Mark Riptoe-u mnogi spore to za toliko dobijanje mase (misica ili sala), ali mu niko ne spori njegovo znanje na polju snage, zbog cega sam ga i naveo, a ne dobijanje misicne mase. To za masu je stvarno sumnjivo, ali deo za snagu sigurno nije.

Citat
koja to misicna vlakna mogu da se pogode sa rep max 1 -3
Ja nisam ni rekao da se "pogadjaju misicna vlakna", nego sam rekao da... Evo ovako, ako uzmemo da neko radi neku vezbu on mora da kontrakuje odredjeni misic kako bi savladao to opterecenje. Da bi se to desilo CNS mora da posalje signal odredjenom broju motornih jedinica (motorna jedinica predstavlja jedan motorni neuron i sva misicna vlakna koja on inervise/pokrece). U normalnim uslovima broj motornih jedinica koje CNS regrutuje nisu ni priblizno 100%, jer je u tom slucaju velika opasnost da dodje do kidanja misica... (Negde sam nailazio do podataka da je u noramlnim uslovima to do 30% (naravno zavisi od utreniranosti...), ali je to veoma diskutabilno. Do veceg broja regrutovanih morotnih  jediica (blizu maksimuma) dolazi samo u slucajevima neposredne opasnosti). A treningom sa malim brojem ponavaljanja od 1 do 6 (sa maksimalnom tezinom za ta ponavljanja) dolazi do najveceg "privikavanja" CNS-a, tj pri tada se CNS "uci" da treba da regrutuje veci broj motornih jedinica. I upravo je u tome stvar, tako se dobija na snazi (inace to je u osnovi svih powerlifterskih programa - npr Jim Wendler-ov 5/3/1).

Sve ima svoje prednosti i mane. Prosto na primeru je ovako: Treningom snage ce dobiti na snazi, a izgubiti na brzini kojom moze da skoci - Pliometrijom ce dobiti na brzini kojom moze da skoci, ali ce izbubiti na snazi. AA je maltene samo pliometrija (i to losa). A treningom koji sadrzi obe komponente dobice i snagu i brzinu.
Ni jedan program kaze da ne moze da garantuje rezultate, ali je sigurno da ce treningom snaga+reaktinost imati daleko vece i bolje rezultate nego AA-om.

Ja bih rekao da je veci problem za zglobove sto sa AA radi hiljade uzastopnih ponavljanja kroz tih 20 minuta, nego sto ce u jednoj poslednjoj seriji odraditi 2 ponavljanja sa maksimalnom tezinom. A i trening kratko traje, i ostale serije su maltene zagrevanje...

Zato kazem, ako hoce odraz neka makar procita (ne mora da radi) VJB (vertical jump bilbe). Shvatice mnoge stvari, moci ce da se testira da vidi koja komponenta mu nedostaje. Moze trening da prilagodi sebi i svoijm potrebama i obavezama (sto sa AA definitivno ne moze). Nije ni ovo "najbolji" program (u poredjenju sa AA i jeste) i ima i boljih... cak je i ovaj stariji, ali ce sigurno dobiti rezultate i nastaviti da dobija kako ga bude dalje radio i prelazio u svaku narednu fazu (maltene ce moci par godina da ga radi tj naredne etape i imace rezultate). Ali makar moze svuda da se nadje, jer bi glupo bilo da mu predlozim tipa vertfreak, the vertical project, jump manual, jump evolution i ostale koje ne moze da nadje na netu... Cak bi mu i MVP (koji je nesto izmedju AA i snaga+pliometrija koncepta) dao bolje rezultate nego AA.

Van mreže Stevcho

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 725
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #31 poslato: Avgust 24, 2011, 02:45:22 posle podne »
Ako je moguce da vodimo normalnu diskusiju oko ovoga, i ja bih se umesao.
Slazem se sa Nemanjom u potpunosti sto se tice treninga za sportiste, PL+WL dakle dizanje u submaksimalnom opsegu 90%+ dovodi do povecanja apsolutne snage, jacanja ligamenata, tetiva, cak i skeleta. Primer ako sportista popravi svoj cucanj sa 50kg na 100kg, sama kolicina sile potrebna za skok ce mu biti niza od max force output-a, (nadam se da me razumete) pa tako kroz povecanje snage dolazi do povecanja brzine. Sto je veca apsolutna snaga sportiste, to se vise moze pretvoriti u sport specific snagu, i eksplozivnu snagu.
Naravno da cilj MAX EFFORT-a nije pogadjanje misicnih vlakana, vec strsiranje CNS-a da regrutuje vise misicnih vlakana... I naravno da treniranje samo apsoulutne snage ne znaci mnogo, jer bi u protivnom powerlifteri bili najbolji sportisti, kao sto bi da je samo hipertrofija bitna bodibilderi bili najbolji.
Kombinacijom apsolutne/bazicne snage, pliometrije (koja je najbolja za dobijanje brzine u datom pokretu), dinamickog rada, fleksibilnosti, pravilnog zagrevanja i istezanja, hipertrofije po potrebi, misicne izdrzljivosti takodje, moze se napraviti potpun program za sportistu.

E sad ono konkretno za ovog decka, zasto sam mu ja preporucio WS4SB, zato sto je sportista slabiji, to veci uticaj ima rad na snazi, (i u slucaju WS4SB hipertrofiji, jer funkcionalna hipertrofija je uvek dobrodosla) on dobija najbolje rezultate za svoj nivo, jer njegove kosti i tetive jos nisu spremni za pliometriju ( taj AA program), a trening snage u njegovom slucaju moze povecati i nivo ekspolozivnosti koji ima pomeranjem maksimalne kolicine sile koju moze da proizvede
 

Eto toliko, nadam se da cemo moci normalno da razgovaramo sto se tice ove teme.
« Poslednja izmena: Avgust 24, 2011, 02:55:25 posle podne Stevcho »
No curling in the squat rack!

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #32 poslato: Avgust 25, 2011, 03:08:34 posle podne »
Citat
Eto toliko, nadam se da cemo moci normalno da razgovaramo sto se tice ove teme.

zasto i cemu ovo??

a ja ne razumem sta se pokusava dokazati od tvoje i nemnjaine strane?
to da ste vise nego nacitani?,,,,mislim da to ne bi trebalo dokazivati na nacin gde se gadjamo pustim terminima jer ako a nadam se da citaju bar neki VASE odgovre drugima iz toga se moze videti da se momci koji defitivno imaju OGROMNO ZNANJE sto sam par puta i ja licno rekao cini mi se i tebi i nemanji...zar ne??

niko ne spori ovo sto ste vas dva izneli (uglavnom je isto) jer je vise nego ocigledno da na ovu temu i nema bas mnogo textova tj "strucnjaka"koji se bave sa istom pa uglavnom vam se textovi podudaraju manje vise u par stavki razlike
dakle
niko ne spori to sto vas dva prenesoste nama i to je tacno
ovde se pricalo o nekim drugim stvarima i vas savet tome klincu je ok (ali ne verujem da ce da razume i jednu rec koje ste preneli ali dobro)
moja licne iskutvo u radu sa pripremam sprotista je bas to

MAX SNAGA
HIPETROFIJA
EXPLOZIVNOST
IZDRZLJIVOST
I SVE OVO UPAKOVANU SA NEKIM CARDIO DJIROM

ali
ukoliko dobijem sprotistu a imao sam ih koji ima prilicno visok prag max snage a sto u njegovom sprotu npr NIJE POTREBNO DA IDE DALJE I VISE jer bi to onda omogucilo da se desavaju neke druge stvari tipa hipetrofija nekontrolisana (da se razumemo,nekada je to potrebno a nekada ne i uglavnom ne) onda ja ne vidim razloga iz kog se ne bi sa tim sporistom posvetilo paznje na samom jednom od elemenata (u ovom slucaju je u pitanju ODRAZ A NE PRICAMO O PRIPREMI SPORTISTA ZA SEZONU o cemu vas dva konstatno govirite) onda sam sigurno za to da se primeni neki oblik kao sto je AA..dali je to AA ili vertical jump bilble (koje bdw smatram za veoma dobro stivo :D)...ne vidim u cemu je problem
« Poslednja izmena: Avgust 25, 2011, 03:12:20 posle podne Pedja_Petrovic »

Van mreže Stevcho

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 725
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #33 poslato: Avgust 25, 2011, 03:38:54 posle podne »
Ja se bavim americkim fudbalom, licno sam radio Westside program, zajedno sa jos mnogo sportista, sirom sveta, i zadovoljan sam. Ja sam decku preporucio, taj program i upravo zbog ovoga sto si napisao
Citat
ukoliko dobijem sprotistu a imao sam ih koji ima prilicno visok prag max snage a sto u njegovom sprotu npr NIJE POTREBNO DA IDE DALJE I VISE
(sa cim se slazem) sam mu preporucio dati program. On nema dana dizanja tegova, kako onda moze imati izgradjenu bazu snage? Nakon jedno 6 meseci rada na snazi i funkcionalnoj hipertrofiji, on bi trebao da se pozabavi drugim stvarima. Dakle ja sam decku dao konkretan predlog prvo, a ovo sam kasnije napisao kad smo poceli da teoretisemo, a
Citat
nadam se da cemo moci normalno da razgovaramo sto se tice ove teme.
se odnosi na nekog ko bi dosao i rekao, ma nemate vi pojma ja sam radio AA i sta vi koji kurac znate... Tj. hteo sam reci da zelim argumentovan razgovor.
No curling in the squat rack!

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.612
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #34 poslato: Avgust 25, 2011, 04:15:28 posle podne »
da razgovaramo sto se tice ove teme.
se odnosi na nekog ko bi dosao i rekao, ma nemate vi pojma ja sam radio AA i sta vi koji kurac znate... Tj. hteo sam reci da zelim argumentovan razgovor.
[/quote]

 ako procitas temu videces da nikad ali NIKAD se nije desilo ,  prozivanje iz prikrajka eto medjutim jeste... bas zbog takvog stava i nije mogao da se povede argumentovan razgovor ... nemam nista ni protiv nemanje ni protiv tebe , vidi se da vladate materijom ali kad se pojavite tako sa tim stavom nabijate pritisak i tenziju bezveze i onda  ne moze normalno da se konverzira... i ne idemo nigde onda... ovo je jako dobra tema jer retko ko zna nesto konkretno na nasim prostorima o  pravljenju odraza i niko nije zaista usao u tu problematiku ... JA SAM U POTPUNOSTI  RASPOLOZEN ZA DELJENJE INFORMACIJA I POLEMISANJE  samo na jedan normalan nacin ... AIR ALERT NIJE SAVRSEN PROGRAM  svakako da ima boljih , problem je u tome sto ih na netu ima MNOGO  na YT , mnogo i preko 80 % tih stvari je uzimanje para ... ja sam u mogucnosti da nabavim bilo koji DVD , znaci bilo koji materijal i svakako da bih to podelio ovde na forumu sa svima koji su zainteresovani ... AJMO DI SKUTUJMO , PISITE PROGRAME , DAJTE LINKOVE, PODELITE ZNANJE , krenite od necega pa da vodimo polemiku ... evo recimo sto se tice konkretno snage u cilju odraza :

ja ne verujem u trening sa 1-3 rep u bilo cemu (osim powerlifting), na tim tezinama i tom opterecenju po mei sportista navise rizikuje i strada... znaci sve sto je Nemanja rekao je tacno i istina osim toga ... jednostavno prosta logika na glupom primeru mislsim da je za nekog na tim tezinama sa tim opterecenjem veci benefit da poveca broj ponavljanja na 30 % manjem opterecenju nego da gura 10 posto vise od njegovog max indeksa snage , ako me razumete , jer sam primetio da pri radu na eksplozivnosti i odrazu pogotovo , je jako bitna brzina dizanja tereta , benefit koji ces dobiti na snazi nije jednak konacnom rezultatu :) zasto tako , zato sto misic "pamti " eksplozivan pokret , a skok je definitivno eksplozivan pokret ...
Kad sam radio cucanj sa 120 kg 4 ponavljanja bio sam neverovatno razocaran koliko nista ali aman nista nisam dobio na odrazu(ovo je bio jedan moj eksperiment samo-NIKOME NE PREPORUCUJEM ) :) kad sam radio cucanj sa 60 kila (poluduboki) sa sporim spustanjem i brzim dizanjem , i povecavao broj ponavljanja imao sam rezultate ... znaci to je sto se tice samo rada s tegovima u cilju odraza... rad na odrazu (po meni) zahteva stalno eksplozivne pokrete , pravljnje misicne memorije u cilju sto brzeg odvajanja od zemlje ...

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #35 poslato: Avgust 25, 2011, 04:33:53 posle podne »
Citat
. On nema dana dizanja tegova, kako onda moze imati izgradjenu bazu snage? Nakon jedno 6 meseci rada na snazi i funkcionalnoj hipertrofiji, on bi trebao da se pozabavi drugim stvarima. Dakle ja sam decku dao konkretan predlog prvo, a ovo sam kasnije

bravo
ovo sam cekao da kazes i sada je sve jasno
jedino bih dodao da se decko sigurno nece snaci u tvom odgovru jer je vise nego ocigledno da na zalost ne vlada ni osnovnom materijom itd...ali dobro..ako razume sta pisemo...sve ce da mu bude jasno..

Van mreže nemanja1234

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 149
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #36 poslato: Avgust 25, 2011, 06:39:36 posle podne »
I ja bih voleo da mozemo da pricamo o ovoj temi bez tenzija. I nije mi namera da ikoga vredjam niti osporavam.

Mozda sam grubo reagovao na sam pomen AA zato sto je on zaista los program.
Ne kazem ja da on ne daje rezultata (cak sam rekao da je i meni dao rezultate, a svako ko se bavio bilo kojim sportom gde je potreban odraz zna da i 1cm znaci mnogo). Ono sto sam vidjao kod ljudi koji su ga radili (sto licno, sto na internetu) govori da je mogucnost povrede veoma velika. Zaista nemam razloga da lazem, cak sam i napomenuo da ja licno nisam imao nikakvih povreda od njega.
Sa njim je u rangu jedino Get Vertical - oba su pravljena pre 20 godina i oba se oslanjaju samo na pliometriju, a i ona je lose koncipirana. Apsolutno svi programi osim ova dva imaju obe komponente: snagu i pliometriju.

Glupo mi je da poredim, ali recimo da imam formulu koja moze da ide 400km/h (lupam), dzaba mi tih 400km/h na ovim nasim neasvaltiranim putevima, jer cu moci da vozim 20km/h. I obrnuto: dzaba imas ekstra put ako vozis ficu. Upravo to sam hteo da kazem, da su obe komponente podjednako vazne, i da prema njima treba tako i da se ophodi. I to je i najveca zamerka AA programu - ima samo jednu komponentu.

E sad ako su odredjeni sportisti vec dovoljno jaki, vec isli u teretanu i vec imaju veliku snagu, oni mogu najvise i da profitiraju od pliometrije (jer im je ona "usko grlo"). Ali ako nisu dovoljno jaki (vecina mladih koji maltene po ceo dan igraju basket na treninzima itd, a teretane su vidjali samo na tv-u...) onda im pliometrija nece doneti apsolutno nista, i stoga bi trebalo da rade maltene samo na snazi.
Problem je u tome sto svi hoce (kao i u bodibildingu) rezultate SADA i ODMAH. I zato se odluce za neku prostiju varijantu (kao sto je AA) jer im za nju treba samo 15 nedelja. Za to vreme bi imali sigurno bolje rezultate nekim drugim programom, ali je za onaj deo jednacine (snaga) potrebno da se ZNA kako se rade vezbe, a za to je potrebno vreme da se PRAVILNO nauci.

Nego da vise ne teoretisem...
Evo kako izgleda test za vecinu tih programa:
1. Test za snagu - Najvaznije dve (ali ne i jedine) komponente koje se gledaju su cucanj (powerlifterski ili weightlifterski - ne polucucnjevi) i mrtvo dizanje. Ako moze da digne 1RM 1,5xBW (bodyweight) (po nekima cak 2xBW), onda moze da krene na pliometriju. Ukoliko ne moze, onda ce se fokusirati na snagu. Naravno, sve mora PRAVILNO da se izvodi...
2. Test pliometrije - Skok sa kutije (nije jedini, ali je najcesci). Pro izmeri koliko moze da "uhvati" rukom (stane na prste, istegne ruku kojom skace uvis najvise sto moze - to ponovi 3 puta, i onda zabelezi najveci rezultat). Izvodi se tako sto stane na pod, savije se 1/4 cucnja i skoci najvise sto moze (postoje i posebni "alati" za merenje, ali da ne duzim post). Izvede to par puta, i zabelezi najveci rezultat. E onda se popne na kutiju (krece od visine 30-ak cm), iskoraci sa nje na pod i istog momenta, znaci ODMAH skoci uvis. Ako ne moze da dohvati onoliko koliko je dohvatio kad je skakao samo sa zemlje, to znaci da mu nedostaje pliometrija. U drugom slucaju povecava visinu kutije za 15 cm. Uglavnom, sa sto vece visine kutije moze da skoci sa istim odrazom kao sa zemlje, to mu je pliometrija jaca strana i treba da se vise fokusira na sangu.

I za svaku meru (u snazi i box jump-a) ima poseban program, sto znaca da sto mu vise nedostaje neka komponenta, to ce se vise njoj posvetiti (znaci nije da radi samo snagu ili samo reaktivnost, nego ima i citav niz izmedju, pa sve zavisi od trenutnih sposobnosti). I to je sam jedan mali deo. I kad se pogleda par takvih programa, onda se tek vidi gde je u svemu tome program kao get vertical ili AA.

E sad decko sigurno nista nece da razume, ali zato sam mu predlozio vertical jump bilble, zato sto ce odatle sve da shvati. A nacin izvodjenja cucnja i ostalih vezbi (koji je ekstremno vazan) da pogleda iz Starting Strenght. Zna se koliko sekundi smes da se dizes iz cucnja... A tabela za snagu vs hipertrofija vs kondicija u pogledu ponavljanja izgleda ovako (i opet kazem, malim ponavljanjima je primarni cilj pobudjivanje CNS-a, a ne misica i njihove hipertrofije):
« Poslednja izmena: Avgust 25, 2011, 06:46:56 posle podne nemanja1234 »

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.612
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #37 poslato: Avgust 25, 2011, 07:07:17 posle podne »
procackao sma na na netu VJB je koliko mi se cini drugi u top ten programa tj u vrhu su on i " jump manual "imam samo pdf ove odnosno word dokumente , tako da procitacu ovih dana sad nemam bas najvise vremena... sad jel to ti imas ?  ili imas i neki dvd uz to , trening chart ?
Citat
(postoje i posebni "alati" za merenje
one gredice sto se skidaju rukom ...
zaista bi od svega toga mogao da se napravi jedan dobar program , ima dosta materijala a ima i vezbi sa onim elasticnim kaisevima koji se prikace na zemlju, kao i sa bucicama razne varijante za eksplozivnost nogu koje rade Rose i Durant...

Van mreže nemanja1234

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 149
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #38 poslato: Avgust 25, 2011, 07:18:32 posle podne »
Da, to je samo pdf. Njega sam predlozio zato sto ce iz njega svako najlakse shvatiti + ga ima bukvalno svuda da se skine. Obavezno ga procitaj, mnogo toga se nauci. E sad i on je, ako cemo realno, zastareo, ali je idalje dobar, a sto se teorije tice tu je idalje u samom vrhu. Ima boljih programa, sa boljim izborom vezbi... ali ih nema na netu za DZ. Mislim, ima ih, ali na mestima gde se jako tesko uopste registruje, a tek dok se "dodje" do njih...

Jeste u deset najboljih, ali je tamo neko deveto, deseto mesto.
Ne znam kakve si gredice video (ali moguce da je to-to). Ja ih zovem stipaljke :D
Nema potrebe ni praviti program, vec ih ima dosta. Vezbe za reaktivnost nisu problem. Problem je snaga, ona se tesko stice. A reaktivnost je brzi voz u odnosu na snagu, tj vrlo lako se poboljsa.

I da dodam: Pre bilo kog "programa" se meri SVE. Odraz iz zaleta sa leve, i desne noge; odraz iz mesta; odraz iz zaleta sa obe noge.

Na mreži Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #39 poslato: Avgust 25, 2011, 07:25:43 posle podne »
..nemanja
AA traje ""samo 15"" nedelja?
a koliko traje po tvom predlogu neki bolji program i gde se tu ukalapa trenazni proces u primarnom sportu i naravno utakmice?


Van mreže nemanja1234

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 149
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #40 poslato: Avgust 25, 2011, 07:49:18 posle podne »
Nisam mislio u smislu "samo", nego bi za neki drugi program morali da nauce kako pravilno da izvode sve ove vezbe, a tu ce otici jos neko vreme. Inace i ostali programi (tj etape, faze, kako god da ih nazovem), traju odprilike isto koliko i AA. Inace princip je: udjes u teretanu, odradis par tih glavnih vezbi, i izadjes. Nemu tu "zadrzavanja".

Kad kazes utakmice, ne znam da li mislis u sred sezone ili mislis van sezone? Ako je van sezone, onda ce imati vremena za sve. A ako krece da trenira performanse u sred sezone, onda mislim... Ko krenece da trenira na poboljsanju svojih performanci (u ovom slucaju odraz, ali i uopste) u sred sezone. Zna se kad se trenira za performase. Ni bilderi ne krecu da grade masu, zaostale misicne partije, ili definiciju pred sam izlazak na binu...

Uostalom i u AA kazu (ako si gledao video ili sajt) da se ne trenira u sezoni, nego u off sezoni. Da moze samo da se odrzava odraz AA-om, ali sa smanjenim brojem ponavljanja/vezbi.

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.612
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #41 poslato: Avgust 25, 2011, 07:51:41 posle podne »
Da, to je samo pdf. Njega sam predlozio zato sto ce iz njega svako najlakse shvatiti + ga ima bukvalno svuda da se skine. Obavezno ga procitaj, mnogo toga se nauci. E sad i on je, ako cemo realno, zastareo, ali je idalje dobar, a sto se teorije tice tu je idalje u samom vrhu. Ima boljih programa, sa boljim izborom vezbi... ali ih nema na netu za DZ. Mislim, ima ih, ali na mestima gde se jako tesko uopste registruje, a tek dok se "dodje" do njih...

Jeste u deset najboljih, ali je tamo neko deveto, deseto mesto.
Ne znam kakve si gredice video (ali moguce da je to-to). Ja ih zovem stipaljke :D
Nema potrebe ni praviti program, vec ih ima dosta. Vezbe za reaktivnost nisu problem. Problem je snaga, ona se tesko stice. A reaktivnost je brzi voz u odnosu na snagu, tj vrlo lako se poboljsa.

I da dodam: Pre bilo kog "programa" se meri SVE. Odraz iz zaleta sa leve, i desne noge; odraz iz mesta; odraz iz zaleta sa obe noge.


napisi mi imena programa koji su po tebi najbolji , tj daj m i linkove ka njihovim sajtovima... kazme ti meni nije porblem to da nabavim niti da iskesiram ako treba  ;)

Van mreže nemanja1234

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 149
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #42 poslato: Avgust 25, 2011, 08:45:41 posle podne »
Lepo od tebe sto hoces da nabavis. Inace ovo je prvi put da cujem da neko zeli da kupi, da plati za neki program :)
Ali ako nisi kosarkas/odbojkas/..., ili nemas ambicije da povecas odraz, onda je glupo da dajes novac. Jer je, kao i za sve ostalo, potrebno uloziti trud, a nista ti ne znaci da samo procitas. A neki i nisu bas laki za citanje (mislim 500 strana je mnogo), a i kad vidis koliko ima materijala, jednostavno ih ostavis sa strane i zaboravis...

Rekoh VJB je OK za svakog pocetnika, pa i za naprednije.
Po meni bi najbolji bio Vertfreak101. Njega bi i ja voleo da se dokopam. Jedno vreme ga je bilo (doduse samo deo) na streetballebooks-u, ali ga je Adam skinuo (i on je inace bio deo zajednice). Onda je jedno vreme prestao da ga prodaje. A i ima zapravo drugaciji koncept "prodaje". Kad platis ne dobijes samo program, nego i pristup forumu, online, pa cak i telefon podrsku (verovao ili ne, covek se stvarno javlja na telefon - pricao sam sa likom iz Bosne koji je kupi. Inace sa programom je povecao squat na 200kg tada, a imao je 80kg). Adam je inace jos od malena izdobijao razne nagrade sa skokovima u vis, radio sa ljudima koji treniraju ljude za olimpijadu... Videces vec na njegovom sajtu, misim da se trenutno opet prodaje.
Za njim su i Vertical Mastery i Jump Manual, kao i The Vertical Project. Mada je TVP bio tada neverovatno preplacen (jedno vreme je bio preko 500 dolara, sto je suludo), jer je Luku zinulo dupe za pare... Tada su mnogi poceli da ga pljuju (delom zbog te cene, delom zbog suplemenata koje je predlagao (inace imao je i dogovor sa jednom kompanijom), kao i njihove doze), ali program jeste dobar. Vezbe u bazenu su mu inovativne i to ga recimo izdvaja od ostalih...
Ima jos nekoliko njih koji su dobri, mada je i ovo veruj mi, previse.
Da sam ja sad pocetnik, ja bi uzeo VJB i prolazio sve faze, sve dokle god imam rezultata. Onda bi eventualno iskoristio neke tehnike/vezbe iz ovih pomenutih programa, a onda bi presao na vertfreak. Za sam finish kada su sve mogucnosti iscrpljene presao bi na neke jos uvek eksperimentalne metode (prsluci sa opterenjem i tegovi na ekstremitetima na odredjeno vreme itd...). Onda bi jedino ostali steroidi, ali to je vec "dark side". Mada bi i do tada pa makar udarao glavom u obruc.

I da znas da neki programi zahtevaju dodatnu opremu:  boxovi, one prepone za preskakanje, jedan program ima cak i padobran sa kojim trcis (kad to vidis, onda si video sve :D

Van mreže Pirat

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 8.612
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #43 poslato: Avgust 25, 2011, 09:01:57 posle podne »
dobro imam ovaj jump manual... u wordu i odt u ... ne svidja mi se suplementacija ikoju ovaj navodi al ok, kreatin i nije najsretnija opcija u ovom sportu i ona fora sa flasom mi je nekako krpljenje sto je na prvi pogled ostavilo negativan utisak ... pogledacu za taj verticalfreak... i kolika je cena , ako mi se svidi koncept kupicu ...

Van mreže nemanja1234

  • Flyweight Member
  • **
  • Poruke: 149
Odg: Trening za kosarkasa
« Odgovor #44 poslato: Avgust 25, 2011, 09:06:11 posle podne »
Nije to taj Jump manual. Na ovaj sam mislio http://jumpmanual.com/