Septembar 28, 2024, 04:18:55 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.305 poruka u 18.764 tema - 20.974 članova - Poslednji član: galurbalge
X3MShop banner

Autor Tema: INSULIN FAKTOR  (Pročitano 1341 puta)

Van mreže Luka Šćepanović

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.013
  • Son of Zeus
    • Instagram
INSULIN FAKTOR
« poslato: Mart 07, 2019, 09:37:29 posle podne »
Insulin Faktor
Svaka dijeta za skidanje masnoće radi zbog kalorijskog deficita, ali insulin igra ulogu u tjelesnoj kompoziciji takođe... i on nije uvjek loš momak.

Izbacivanje nutrijenta iz vaše dijete (hidrata ili masti) ne čini da gubite masti ako ste u kalorijskom suficitu. Da bi gubili masti, unos kalorija je najbitniji faktor.

Znam mnogo ljudi koji rade keto ili periodični post koji nisu bili ni primaći definisanom iako su tako jeli godinu ili više. Nije da keto ne radi, nego jednostavno ako ste u suficitu dok ste na keto ipak ćete dobijati masti, kao i sa bilo kojom drugom ishranom.

Tako rečeno, kalorije nisu jedini važni faktor, posebno ako ste zainteresovani za poboljšanje tjelesne kompozicije (racio mišića u odnosu na masti).

Insulin: Ne Zapravo i Đavo

Mnogo ljudi će reći stvari kao što su to da insulinska osjetljivost nije važna, samo kalorije. Čak sam čitao i izvještaj od eksperta koji kaže da vas insulin neće udebljati.

Tehnički, on je upravu. Insulin olakšava ulazak unešenih nutrijenata u njihova skladišta - mišiće, jetru i masne ćelije. Insulin ne čini da vi skladištite više nego što unesete. On to ne može. Tako da, na neki način, oni koji ovo kažu su upravu: kalorijski suficit je ono što vas goji a ne insulin sam po sebi.

Ali ako je vaš insulin povećan iznad određene granice nećete moći da mobilišete (sagorijevate) masti efikasno. Ako je vaše tijelo proizvelo dosta insulina posle obroka bogatog hidratima, on će ostati povišen dugo. Bićete neefikasni u mobilizaciji masti duži vremenski period. Povećana produkcija insulina je ono što sprečava efikasno sagorijevanje masti.

I takođe utiče na mišiće. Mišići ustvari imaju benefite od produkciej insulina, pogotovo ako su vaše mišićne ćelije osjetljivije na insulin od masnih ćelija. Ako je tako, onda će se raspodjela nutrijenata odvijati u korist vaših mišićnih ćelija.

Da li ste shvatili?

Insulin nije uvjek loš. On je važan za mišićni rast. Ako bi sve što on radi bilo debljanje i ako ne bi pomagao u rastu mišića onda ga bodibilderi ne bi uzimali preko inekcije. Ali oni ga uzimaju. Ovo bi trebao da bude jak znak za ljude koji rade keto da držanje insulina niskim nije idealno ako hoćete da gradite mišiće.

Insulin je sam po sebi anaboličan i anti-kataboličan. Kako? Tako što direktno povećava aktivaciju mTOR-a i prijem nutrijenata od strane mišića, i takođe indirektno tako što povećava IGF-1 koji ispušta jetra.

Tako da iako je unos kalorija ljuč u dobijanju ili gubljenju kilaže ( i gubljenju masti i dobijanja mišića), insulin i insulinska osjetljivost su takođe važni.

Preuzeto i prevedeno sa: tnation
Meni Vidi Visi

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: INSULIN FAKTOR
« Odgovor #1 poslato: Mart 08, 2019, 05:24:22 pre podne »
odlican