Cesto se desava da suplement izgleda dobro u teorji i cak pokaze impesivne rezultate u naucnim studijama, a da se obecani veliki rezultati u izgradnji misicne mase, snage ili izdrzljivosti u praksi nikad ne ostvare.
Suprotnost tome su suplementi koji su medju vezbacima ekstremno popularni i vaze za veoma efikasne, a da se u naucnim ispitivanjima nisu dobro pokazali. Veoma su retki suplementi koji istovremeno zadivljuju i atlete u peaksi i naucnike. Najaci takav primer do sada bio je kreatin, a od nedavno imamo jos jedan: beta alanin.
Kako proizvodimo energiju Nase telo za obavljanje rada koristi tri energetska sistema:
1) fosfokreatinski (ATP-CP), koji se oslanja na zalihe ATP-a i na resintezu ATP-a koriscenjem fosfokreatina; ovaj sistem primarno se koristi za dizanje velikih tezina, sa kojima mozemo uraditi do sest ponavljanja;
2) glikoliticki sistem, koji trosi ugljene hidrate (tj. Misicni glikogen), i koristi se u rasponu od oko 7-15 ponavljanja;
3) oksidativni/ lipoliticki sistem, koji sagoreva (trosi) masti i koristi se uglavnom u aktivnostima tipa izdrzljivosti tj.niskog intenziteta i duzeg trajanja.
Treba znati da telo retko koristi samo jedan sistem, vec se oni preplicu; u zavisnosti od intenziteta i trajanja treninga, kao i od individualne utreniranosti vezbaca, jedan energetski sistem ce preovladjivati u obezbedjivanju energije. Pri vezbanju sa tegovima prvenstveno se koriste prva dva sistema, i tu nastaje problem.
Sta nas sprecava da dostignemo nas puni potencijalKad intenzivno vezbamo, energetski sistemi oslobadjaju velike kolicine vodonikovih jona (H+), koji izazivaju pad PH vrednosti (povecanje kiselosti) u misicima. To se desava bilo da tokom serije osecamo „izgaranje „ ili ne.
Razlaganje ATP-a i posledicni rast koncentracije H+ desavaju se u svim energetskim sistemima ali najvise u glikolitickom sistemu, koji takogje, stvara mlecnu kiselinu; ona je glavni izvor H+ jona oslobodjenih tokom vezbanja, i upravo H+ joni oslobodjeni iz mlecne kiseline (a ne laktatni joni, kako mnogi pogresno veruju) su uzrok misicnog zamora i pada performansi........
NASTAVAK teksta, procitajte na nasem
BLOGU, klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2012/03/vise-snage-vise-ponavljanja-vise-misica.html