Septembar 23, 2024, 12:25:01 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.971 članova - Poslednji član: Robertgauth
X3MShop banner

Autor Tema: MAKSIMALNA SNAGA -OSNOVA NAPRETKA  (Pročitano 1139 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
MAKSIMALNA SNAGA -OSNOVA NAPRETKA
« poslato: Septembar 18, 2017, 02:49:29 posle podne »
Nekako se treniranje pretvorilo u jednu vrstu manekenisanja u fensi fitnes centrima, fensi opremom za treniranje, fensi programima i fensi vežbicama.

Šta se desilo sa dobrim, starim pokretima koji su nabacivali meso i jačali one koji su ih radili do maksimuma?

Bez obzira koji vam je cilj u teretani, snaga je osnov za svaki pokret koji se spremate da izvedete. Ona je pokretač skoro svih bio – motornih sposobnosti i procesa u našem telu. Zato bi i trebalo da bude jedan od prioriteta kod svakog vežbača i upravo tome treba posvetiti svoje početke u teretani.

Međutim, veliki deo vežbača krene obrnuto: umesto da se na početku posvete izgradnji jake osnove, oni skoro odmah prelaze na napredne programe i tehnike, razne izolacione vežbe i slično, pre nego što ojačaju svoje telo i naviknu ga na napor.

Greška! Jednom kada stvorite jaku osnovu, ona ostaje! Evo kako bi to trebalo izvesti.

Maksimalna snaga:

Prosto rečeno, ovaj termin se odnosi na najveću moguću silu koju mišić ili grupa mišića stvara, nezavisno od vremena.

Kako biste uvećali svoju maksimalnu snagu itekako treba da se oteglite na vežbama poput potisaka, čučnja, mrtvog dizanja.

Što je vežba teža za izvođenje, to otvara veću mogućnost da jačate! Mrtvo dizannje, pogotovu ukoliko ga izvodite izuzetnim težinama (oko 90% vašeg RM). Ovo je posledica okolnosti da pokret mrtvog dizanja aktivira veliki broj mišića, motornih jedinica i ima potencijal da veoma ojača njihovu međusobnu vezu.

Uloga centralnog nervnog sistema:

Za razliku od rečenica koje vam mnogi govore, kada je snaga na dnevnom redu, centralni nervni sistem ustvari predstavlja najbitniju stavku, ne mišići.

Istina, postoji još elemenata u jednačini, poput gustine mišićnih vlakana, nivoa telesnih hormona, ishrane, ali na polju snage centralni nervni sistem zauzima tron, jer je on najveći okidač prilikom stvaranja sile za rad.

Da li stvarno mislite da će vas neka korektivna gimnastika ili krosfit ojačati? Pa, mislite ponovo! Potrebni su vam teški, složeni pokreti, sa jakim opterećenjem, jer to dovodi do izuzetne aktivacije motornih jedinica i neuro – muskulatorne veze.

Što eksplozivnije izvodite ove pokrete, to u većoj meri aktivirate motorne jedinice: brže jačate, brže napredujete i postajete znatno eksplozivniji.

Stvaranje mišićne tenzije:

Velike težine su samo jedan od elemenata u izgradnji snage. Stvaranje tenzije u mišićima je takođe krucijalno. Mrtvo dizanje i ostali pokreti kod kojih je koncentrični deo pokreta izražen su idealni za ovo.

Veoma je važno naučiti u kakav se položaj kičma i lumbalni deo dovode prilikom izvođenja ovih složenih pokreta, jer je stabilizacija veoma bitna kada u jednom pokretu aktivirate nekoliko mišića ili mišićnih grupa, a dodatno ako ste na šipku stavili zavidno opterećenje.

Jak hvat će vam jednim delom pomoći, jer je bitan za kontrolisanje opterećenja.

Dajte svoj maksimum:

Kada se odlučite da bilo koju vežbu odradite stvarno maksimalno, a pogotovu ako se radi o složenim, priprema je veoma bitna. Počev od položaja tela, hvata, pa sve do naoštravanja volje.

Priđite šipci. Postavite telo u pravilan položaj za izvođenje mrtvog dizanja, čvrsto zgrabite šipku. Kratka priprema i onda sledi eksplozivno vučenje! Potrudite se težina putuje što eksplozivnije, jer na taj način motorne jedinice jednostavno polude, a i odlična tenzija u mišićima se stvara.

Mišići se grče kako bi proizveli dovoljno sile, neophodne za izvođenje mrtvog dizanja, tj. dizanja i spuštanja šipke. Ovo povlači nekoliko događaja. Prvo, mišićne elastične komponente se izdužuju. Onda kada dostignu svoju maksimalnu dužinu, onda dolazi do brzog trzaja, što omogućava vlaknima da se tokom skraćivanja pripreme za za svaku narednu kontrakciju koju će te im zadati.

U momentu kada je aktiviran velikii broj motornih jedinica, period između stvaranja sile u tkivu i započinjanja pokreta se skraćuje, što omogućava uspešno eksplozivno dizanje tereta.

Reč nauke:

Smatramo da svako ko ima poduži staž u teretani, a napravio je nešto od svog tela, može da se deklariše, bar malim procentom, kao naučnik – amater. Zašto? Ako ništa, makar jer je kroz vreme prikupio neko iskustvo, skapirao šta u praksi daje rezultate, šta ne.

Pošto i nas svrstavamo u tu grupu, želimo da prodiskutujemo o jednoj studiji koja je zaključila da velike težine nemaju nikakvog uticaja na hipertrofiju.

Studija je uključila mlade, zdrave osamnaestogodišnjake koji nisu imali nekog preteranog iskustva kada je težinski trening u pitanju i koji nisu godinu dana pre početka studije uopšte trenirali u teretani.............

NASTAVAK teksta, procitajte na nasem BLOGU, klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2013/07/snazno-telo-osnova-napretka.html