VISOKA ILI NISKA UČESTALOST U TRENINGU?
Mi koji treniramo često volimo da debatujemo o ovom našem hobiju, samo što je nekad stvarno zamorno pričati sa nekim ko više vremena provodi pričajući, nego trenirajući, pa se posle čudi zašto nije ostvario neke značajnije rezultate.
Jedna od najčešćih tema za raspravu jeste učestalost treniranja. U ovom tekstu ćete pročitati (daj Bože) argumente i za i protiv za svaku vrstu učestalosti, ali pre svega, prvo da definišemo o čemu pričamo:
-visoka učestalost – izvođenje jednog pokreta ili vežbe 3 ili više puta nedeljno.
-niska učestalost - izvođenje jednog pokreta ili vežbe jednom nedeljno, ili manje.
Visoka učestalost:
Prva činjenica jeste da će vas visoka učestalost, ukoliko je pametno ubacite u program, brže dovesti do rezultata nego niska. Evo i argumenata za i protiv.
ZA:
-brži rezultati.
-bolja neuromuskulaturna koordinacija.
-visoka učestalost omogućava da ostvarite napredak u vežbi koju češće ponavljate. Uzmimo za primer benč pres: na nedeljnom nivou ćete isevati više od 50 ponavljanja sa težinom od 85% RM, što će unaprediti vaše performanse na ovoj vežbi.
-omogućava unapređivanje tehnike izvođenja i sa većim težinama.
-telo se navikava na značajne težine na vežbama koje ponavljate. Prvih nekoliko nedelja će sigurno biti teške i na ovom mestu većina ljudi i odustane, ali nakon tog perioda prilagođavanja, telo kao da traži još veći izazov i tera vas da gurate još više.
-daje rezultate! iskustvo je pokazalo da su vežbači prilično dobro napredovali, onda kada su uvećali izvođenje određenih vežbi.
-ova vrsta učestalosti daje rezultate i kod žena, i kod sitnijih, mršavijih vežbača.
Vežbe koje pristaju većoj učestalosti:..
NASTAVAK teksta , procitajte na nasem
BLOGU,klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2012/09/ucestalost-treninga.html