Jedna od stvari koja se često previđa kada se govori o pametnoj jurnjavi za jakim, mišićavim telom jeste naša krv i njena snabdevenost najznačajnijim nutrijentima. U ovom tekstu ćemo izneti kako naše telo kontroliše i iskorištava nutrijente koji se nalaze u krvi i koji su jormoni umešani u razgradnju i izgradnju tkiva.
Saznanje o ovim temama će vam pomoći da bolje razumete vezu između telesnih hormona i fizičke konstitucije.
Krv
Krv sve vreme cirkuliše krvnim sudovima (prosečno, potrebno je oko 60 sekundi da krv napravi ,,pun krug“ u periodu mirovanja) i tako snabdeva tkiva i ćelije vitalnim nutrijentima. Našem telu prija kada je prisustvo nutrijenata u telu relativno isto tokom vremena i ima nekoliko mehanizama kojima prati i kontroliše te nivoe. Dva osnovna načina kojima regulišemo prisustvo nutrijenata u krvi jeste unošenje novih (npr kroz hranu) i potrošnja prisutnih.
Klopamo hranu koja se sastoji od raznih nutrijenata: hidrata, proteina, masti, minerala itd. Nakon jela hrana počinje da se razgrađuje kroz digestivne organe: hidrati do glukoze, proteini do aminokiselina a masti do masnih kiselina. Kada se ovo dogodi, tada su nutrijenti pogodni za apsorpciju, tj. ulazak u krvotok. Većina ovih radnji se događa u stomaku i malom crevu.
Onda kada su potrebe zadovoljene, višak nutrijenata se skladišti za buduću upotrebu. Glukoza se čuva kao glikogen, složeni hidrat skladišten u jetri i mišićima. Prosečna, zdrava osoba ima oko 300 do 500g glikogena u telu, oko 100g se nalazi u jetri.
Aminokiseline se skladište kao proteini. Važno je napomenuti ovde da se skladište ne unutar proteina, već kao mišićno tkivo!..
NASTAVAK teksta procitajte na nasem
BLOGU,klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2013/05/znacaj-ljudske-krvi-i-telesnih-hormona.html