Septembar 28, 2024, 08:10:56 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.292 poruka u 18.761 tema - 20.971 članova - Poslednji član: Jamesbland
X3MShop banner

Autor Tema: AMINOKISELINE I BODIBILDING  (Pročitano 1033 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.334
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
AMINOKISELINE I BODIBILDING
« poslato: Novembar 30, 2016, 03:43:59 posle podne »
Iako vam se čini da je priča o aminokiselinama i proteinima opštepoznata stvar u svetu bodibildinga, ipak nije tako. Postoje mnogi koji ili ne znaju, ili znaju vrlo malo o strukturi ovih makromolekula, optimalnom vremenu konzumacije, potrebnim dozama itd.

Na svu sreću, ako malo zagrejete stolicu, vrlo lako možete doći do svih potrebnih informacija, jer one mogu značiti napredak u formi i zdravlju!

Prosto rečeno, aminokiseline predstavljaju gradivne blokove proteina i mišićnog tkiva. Ogroman broj aktivnosti, kako fizičkih, tako i psihičkih je povezan sa aminokiselinama. Zato i ne čudi zašto su ovi nutrijenti postali neizostavni u ishrani i suplementaciji svakog ozbiljnijeg sportiste.

Šta su AK?

Danas se smatra da postoji 23 vrste AK. Za 9 njih se kaže da su esencijalne, što znači da naše telo ne može da ih sintetiše, pa smo primorani da ih unosimo kroz hranu i/ili suplementaciju. Druge, koje možemo označiti neesencijalnim naše telo može da sintetiše.

Možda vam to i ne pada na pamet kada zagrizete sočan komad govedine ili piletine, ali balans i prisustvo AK u tom mesu, pogotovu razmera esencijalnih i neesencijalnih AK označava kvalitet i zdravlje te namirnice. Ali to nije kraj priče.

Pored toga što na njega utiču i hidrati i masti koji se nalaze u konkretnoj namirnici, na kvalitet proteina u izvoru utiče i prisustvo specifičnih i esencijalnih i neesencijalnih AK u tom izvoru (primera radi, prisustvo glutamina ili BCAA u nekoj namirnici). Iako je prisustvo esencijalnih AK značajnije, ni ove druge nisu bez uticaja, jer potpomažu ionako sporu sintezu, pa samim tim uvećavaju mogućnost za bolji mišićni rast. Čak i kad bi određeni izvori imali savršen aminokiselinski profil za sportiste, još jedan faktor se mora uzeti u obzir: u kojoj meri se konkretne AK u izvoru dopremaju do samog tkiva. Na ovom mestu treba da spomenemo još jedan pojam – bioraspoloživost.

Šta je bioraspoloživost?

Unošenje kvalitetnih namirnica je jedan od najlakših načina da telo snabdete potrebnim AK, pogotovu ako se radi o nemasnim namirnicama životinjskog porekla. Čak i pojedine namirnice biljnog porekla mogu imati značajno prisustvo AK. Za one koji koriste suplementaciju kvalitetni proteinski prahovi i slobodne forme AK predstavljaju takođe značajan izvor ovih nutrijenata.

Zašto bi ljudi plaćali značajne sume novca za nekoliko grama ovih nutrijenata? Upravo zbog bioraspoloživosti.

Prosto rečeno ovaj pojam znači u kojoj meri će se uneti nutrijenti dopremiti do mišićnog tkiva. Drugim rečima, bioraspoloživost znači koliki procenat unetih nutrijenata (u našem slučaju AK) će se stvarno iskoristiti za svrhu koju imaju u našem telu.

Upravo ovo morate imati u vidu prilikom odabira namirnica iz kojih ćete uzimati ove nutrijente. Najbolji su aminokiselinski suplementi u prahu, koji sadrže slobodne forme AK.

Pojedinačna, nevezana AK može stići tamo gde treba u telu za nekih 15 minuta. Upravo zato se preporučuje da se BCAA suplementi koriste neposredno pre, tokom i nakon treninga, kako bi se sprečio/umanjio umor i razgradnja mišićnog tkiva, ali ujedno obezbedio i dobar izvor energije...

NASTAVAK teksta,procitajte na nasem BLOGU,klikom na link ispod:

http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2013/01/aminokiseline-i-bodibilding.html