Možda ste do sada i čuli za tzv. placebo efekat. Ukoliko niste, Wikipedia kaže otprilike ovo:
efekat koji se postiže kada se, prilikom ispitivanja nekog novog farmakološkog preparata u eksperimentalnoj grupi, istovremeno drugoj, kontrolnoj grupi, daje medikanent sa potpuno neutralnim dejstvom’’.
Rezultati su takvi da često zdravstveno stanje bude poboljšano kod kontrolne grupe (placebo efekat) nego kod eksperimentalne, u kojoj se davao pravi medikament.
Dakle, da još više uprostimo, čak i kada je ispitanik uzeo ,,lek’’ koji ničemu ne služi, zabeležio je boljitak, samo zato što je verovao da je uzeo pravi lek. Iako jačina ovog efekta varira od čoveka do čoveka, ne može mu se osporiti postojanje i vezuje se za mnoge društvene oblasti: od medicine, pa sve do sporta.
E, sada da iznesemo i naš stav: mrzimo ovu reč ,,placebo’’ i značenje koje se povezuje sa njom. Često se značajni rezultati umanjuju tvrdnjom da se radi o placebu.
Mislimo da je mnogo lepši naziv ,,efekat volje’’. Mi pod ovim podrazumevamo da je neko snagom svoje volje zabeležio neke promene. Ovo je moćan, pozitivan i realan koncept koji bi trebalo prihvatiti.
Verovanja i fiziologija:U jednoj američkoj studiji došlo se do zaključka da se matične ćelije mogu preobraziti i u mišićne, i u masne, zavisno od okruženja. Pored ove, u istoj studiji može se naići na još dve zanimljive tvrdnje:
-vrlo malo znamo o genetici, a tvrdnje da nam genetika unapred diktira život nisu precizne.
-vaša verovanja i percepcije itekako mogu menjati stvari!
evo i primera: ukoliko vam telefon zvoni oko 16h, a kod kuće ste, prilično normalno ćete reagovati: uzeti slušalicu i javiti se. Bez promene u brzini rada srca i ostalih reakcija. Ali, ukoliko telefon zazvoni u 4 sata izjutra, onda je stvar prilično drugačija: ubrzava se rad srca, oslobađaju se određeni hormoni, sve kao rezultat tog spoljašnjeg stresa - zvonjenja telefona.
Kulturu možemo definisati kao skup vrednosti i uverenja, aktuelnih u jednom društvu. Prilično moćan pojam, jer, onda kada se više pojedinaca okupi pod istim verovanjima i vrednostima, mnogo toga može da se postigne.
Ukoliko ste nekad bili deo takmičarskog tima, sigurno vam je poznato koliko se dobro osećate i koliko dobro radite, kada svi u timu želite ostvarenje istog cilja.
Sad da prebacimo ovu priču o kulturi na trening: jedan od zadatak našeg uma jeste da stvori osećaj kulture za telo, tj. da zajedno dele ista uverenja i ciljeve. Upravo ovo vas može dovesti do velikog napretka u performansama i formi.
Stalno čujete savete kako morate verovati u ono što želite da ostvarite. Upravo iz razloga koje smo naveli iznad. Verovanje u sebe, u svoje sposobnosti i verovanje u ostvarenje ciljeva je veoma, veoma važno.
Kako sve ovo ne bi ostalo samo slovo na papiru, iznećemo vam i par primera iz prakse.
Razbijanje prepreka:U sportu se često dešavalo da onda kada su određene barijere probijene, tj. kada su zabeležene stvari za koje se mislilo da su teško ostvarljive, nakon toga sve češće su ponavljani upravo ti neverovatni rezultati.
Jedna od stvari za koju se smatralo da se ne može poboljšati jeste trčanja jedne milje za manje od 4 minuta. Iako su isprva mislili da je nemoguće trčati ispod 4minuta, sportisti su se vremenom približavali toj barijeri, sve dok nije postalo jasno da će neko istrčati za 3 i nešto. Onda kada je zabeležen rezultat ispod 4 minuta, tada je sve više momaka uspevalo da ponovi i poboljša taj skor. Danas, dobro pripremljen srednjoškolac može ponoviti taj rezultat.....
NASTAVAK teksta,procitajte na nasem
BLOGU,klikom na link ispod:
http://wwwogistra-nutrition-shop.blogspot.rs/2013/02/snagom-volje-do-uspeha.html