Novembar 28, 2024, 02:36:34 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.389 poruka u 18.768 tema - 20.980 članova - Poslednji član: mc1212
X3MShop banner

Autor Tema: DA LI NAM JE ZAISTA POTREBNO STO VISE OBROKA TOKOM DANA ZA BRZI METABOLIZAM?  (Pročitano 1381 puta)

Van mreže Stevan Čerubdžić

  • Global Moderator
  • Super-heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 10.026
  • HYPERTROPHY SPECIALIST
    • INSTAGRAM PROFIL
DA LI NAM JE ZAISTA POTREBNO STO VISE OBROKA TOKOM DANA ZA BRZI METABOLIZAM?
« poslato: April 20, 2019, 01:56:15 posle podne »
Kad se pomene fitness dijeta, fitness stil zivota, prvo sto ljudima pada na pamet je vezbanje sa tegovima u teretani i unosenje neke ne tako ukusne hrane tokom celog dana 5,6,7 puta. 
Nesto sto je decenijama pristuno je verovanje da sto veci broj obroka tokom dana rezultuje  sve brzim metabolizmom. Sada cemo da iznesemo neke cinjenice I da vidimo kako se sve to uklapa u ovu teoriju.  Poznato je da kad se masini dodaje gorivo cesto, moze stalno da radi I nikad nece ostati bez goriva dok god se konstantno snabdeva. U ovom slucaju je nase telo masina a hrana je gorivo. Ali onda takodje je poznato da telo koristi hranu i do 72h nakon unosa, u zavisnosti od aktivnosti, metabolizma, itd. Dakle za sada je I dalje podeljeno, obe teorije su validne.  Idemo dalje.
Sad cemo da pogledamo stanje iz naucnog aspekta.
Postoje 4 faktora koja uticu na sagorevanja energije(brzinu metabolizma) tokom 24h. Oznacicemo to sa 24PE(24satna potrosnja energije).  Prvi je bazalni metabolizam(BM). Drugi je termicki efekat hrane. (TEH). Treci je termogeneza tokom vezbanja (TV) i  cetvrti nekativna termogeneza (NT).
Matematicka formula bi bila    24PE=BM+TEH+   VT+NT
Ocigledno je da povecan ili smanjen broj obroka tokom dana nece uticati na dve poslednje stavke, dakle na termogenezu tokom vezbanja I neaktivnu termogenezu, pa cemo njih da preskocimo, bavicemo se sa prva dva.
Da bi nastavili dalje prvo moram da objasnim sta je to tacno telesna energija i sta tacno hrana doprinosi telu.  Uprosteno, energija je kapacitet uz pomoc cega obavlja neka delatnost.  Ne moze ni da se stvori ni da se unisti, moze samo da se prenese. Moze da bude bioloski, hemijski, mehanicki, itd. Dakle hrana je u sustini potencijalna energija koja kada se unese oksidira I aktivira ATP da je prenosi kao energiju spremnu za potrosnju. Isto tako moze da se skladisti u glikogen, misice ili masne naslage I kasnije kada bude potrebno da se koristi kao energija.
Sada da se vratimo na temu. Bazalni metabolizam, ili potrosnja energije tokom dana , najvise je uzrokovana kolicino nemasne mase, ili kolicine misica u telu. Dakle direktno povecavanje broja obroka ne moze da poveca BM, tj ne moze da ubrza sagorevanje tokom dana. Indirektno moze, ali o tome cemo kasnije.
Termicki efekat hrane je oko 10% ukupno potrosnje energije pojedinca. U prevodu ako neko unese 3000 kalorija tokom dana 300 kalorija ce se sagoreti termickim efektom.  Kod gojaznih osoba je ovaj procenat malo manji ali to sada nije tema. Dakle ni ovde nam teorija oko vise obroka ne pije vodu jer uvek mozemo da pojedemo vise u manjem broju obroka I zadovoljimo neku kalorijsku cifru.

Dakle sa naucne strane povecan broj obroka nikako ne utice na ubrzavanje metabolizma. Ali kad bi sagledavali samo sa naucne strane ne bi bas mnogo postigli.
 Man of science/man of faith u ovom slucaju man of practice.
Sad cemo da sagledamo situaciju iz strane prakse.
Prvo sto se ne uzima kao factor iz naucne strane je su covekove navike. Dakle ono sto I sa svojim klijentima praktikujem je da im od pocetka usadim u mentalni sklop je to da imaju neku rutinu. Kako to blio sa treningom tako isto I sa spremanjem  I konzumiranjem obroka. Ljudi koji su dobar deo zivota proveli jeduci jednom ili dva puta na dan nemaju bas neku ni naviku ni zelju da jedu cesce a kamoli da spremaju 5 obroka tokom dana. Dakle disciplina kao obavezan factor, uticalo to na metabolizam ili ne, koristice u daljem radu svakako.
Drugi faktor je nagomilavanja hrane u stomaku za kratko vreme. Dakle velika kolicina hrane u jednom obroku ne utice na svakog isto. Mozda ne utice na metabolizam  ali sigurno utice na stomak I digestivni takt. Telo ce lakse da se nosi sa manjom kolicinom vise puta na dan nego sa mnogo vecom kolicinom u manje obroka. Osoba ce se bolje osecati jer ce imati stabilniju koncetraciju mikro I makronutrijenata u krvi tokom celog dana. Pogotovo u obrocima pre spavanja. Zaista nije pozeljno otici na spavanje sa nagomilanom hranom u stomaku.
Treci faktor je da je sa vecim unosem manjih obroka laksa kontrola nutrijenata. Ovo bi bio onaj indirektni faktor kod povecanja nemasne telesne mase. Jer u kombinaciji sa dobrim treningom I tacnim unosem nutrijenata mi ceo da povecamo misicnu masu sto ce da vodi do ubrzanja bazalnog metabolizma. Veruje se je I da je bolja iskoristenost tih nutrijenata ako su obroci cesci I manji .  Ovo nije dokazano bas u praksi pa ne mogu da tvrdim 100% ali opet, bolje je ici na sigurno.
Uzevsi u obzir sve napisano obe opcije su validne u odredjenim situacijama. Neko ko tek pocinje da se navikava na ovaj stil zivota definitivno treba da se drzi veceg broja obroka bas iz gore navedenih razloga. Da navikava telo I psihu na konstantnost I da izbegava pretrpavanja hranom jer ce to samo da oteza trening I generalno zivot tokom celog dana. Dok npr neko ko je vec neko vreme u ovome I cije se telo naviklo I na veci broj obroka nece nista izgubiti I da smanji na manji broj vecih obroka jer je metabolizam takve osobe vec naviknut na svasta I radi vec dovoljno ubrzano.
                        


-Fitness/Bodybuilding
-Licni/Online treninzi
-Plan/korigovanje ishrane/treninga za postizanje zeljenih rezultata
https://www.facebook.com/stevan.cerubdzic
https://www.instagram.com/i.am.ambition_/