Septembar 22, 2024, 12:57:10 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Masti  (Pročitano 3470 puta)

Van mreže Corey

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.615
Masti
« poslato: Avgust 13, 2006, 03:40:34 posle podne »
Zanima me ako neko može da mi pojasni više o pojmovima kao što su zasićene,monozasićene i ostali tipovi masti,koje su u stvari dobre za dizače tegova itd...hvala

Van mreže marko23

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 196
Re: Masti
« Odgovor #1 poslato: Septembar 07, 2006, 04:18:02 posle podne »
ukratko omega 3, 6 i 9, to jest riblje ulje, maslinovo ulje, laneno ulje u količinama par tableta/kašikica dnevno(poželjno ujutru)
ili jesi ili nisi

Van mreže The Barbarian

  • Član
  • *
  • Poruke: 6
Re: Masti
« Odgovor #2 poslato: Septembar 07, 2006, 11:29:00 posle podne »
Citat: Corey
Zanima me ako neko može da mi pojasni više o pojmovima kao što su zasićene,monozasićene i ostali tipovi masti,koje su u stvari dobre za dizače tegova itd...hvala


...hm, ovo je tema koja definitivno zasluzuje veću "paznju", ali napisat' cu ti neke klasifikacijske osnove tako da ih bolje razaznaješ.

...osnovna klasifikacija masnih kiselina:

ZASIĆENE M. K.
-palmitinska
-miristidinska
-laurinska
-stearinska
-itd.

NEZASIĆENE M. K.

MONONEZASIĆENE (JEDNOSTRUKO NEZASIĆENE) M. K. a.k.a. OMEGA 9
-oleinska (ponajviše u maslinovom ulju)
-elaidinska
-gadoleinska
-euruka
-brazidinska
-itd.

POLINEZASIĆENE (VIŠESTRUKO NEZASIĆENE) M. K. a.k.a. OMEGA 6 & 3

Omega 6 m. k.
-linolna
-gama linolenska kiselina (GLA) - ima je u zobi (u tragovima) i ulju noćurke
-arhidonska (gl. izvor: žumanjak)
-DGLA (dihomo gama linolenska kiselina)

Omega 3 m. k.
-alfa linolenska m. k. (gl. izvor: lanene sjemenke ili laneno ulje)
-EPA (riblje ulje, suplement u kapsulama)
-DHA (riblje ulje,...)
-DPA
...

...opaska: sve masne kiseline igraju važnu i nezamjenjivu ulogu u organizmu stoga je vazno da unosis masne kiseline svih vrsta, samo u pravo vrijeme i u pravim količinama.
...gledaj da ne unosis velike (ili ikakve  :twisted: ) kolicine masti i ugljikohidrata u istom obroku...kojeg god tjelesnog tipa bio...
-znači obroci: protein+UH ili protein+masti (ovi drugi neka budu u vrijeme kad si manje aktivan, znaci pre spavanja, u toku noći i sl. Nikako ne u sirem periodu prije i poslije treninga)...
...istaknuo bih saroliku vaznost konzumiranja omega 3 m. kiselina koje su cesto u deficitu unutar organizma mnogo prije nego li bilo koji drugi tipovi masti...

...nekoliko savjeta: -laneno ulje mozes konzumirati (par zlicica) s prvim jutarnjim obrokom - recimo, zobi i proteinima (jedan od dokazanih ucinaka
ALA (alfa linolenska kis.) iz lana je i da "poboljsava" senzibilnost misicnih st. na anabolicni hormon inzulin...
-obavezno jedi zumanjke (bar jedan ili dva u obroku protein+mast) jer kolesterol je bitna "ishodisna tocka" za sintezu mnogih steroidnih hormona, pa tako i testosterona, a i arhidonska kiselina igra vaznu funkciju u organizmu (neću sad detaljnije o tome)
-dodatne zasićene masti i nemoras (citaj: nemoj!) unositi jer se one ,htjeli mi to ili ne, uvijek nekako "provuku"...
-kao sto sam vec i napisao, nepobitna vaznost EPA i DHA iz ribljeg ulja, stoga svakako ubaci koji gram dnevno...
-omega 6 masnih kiselina ima mnogo u razno raznim sjemenkama (od sezamovih do bućinih golica)...

...zaključak gledaj da unosis podjednaku kolicinu zasićenih, mononezasicenih, te polinezasicenih masti u svoj organizam (od 1/3 od svakog tipa) da bi uopce omogucio svom tijelu da funkcionira na nacion kako mu je to genetski i "zacrtano", a kamoli da bi omogucio svojim misicima veci rast i razvoj!

poz!

P.S.:Jos da srusim jedan mit - maslinovo ulje nije bogato omega 3 masnim kiselinama kao sto vecina ljudi misli (tek u tragovima), vec jednim
tipom mononezasicenih m. k. - oleinskom kiselinom (omega 9)!

pozdrav!

Van mreže Nico

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 788
Re: Masti
« Odgovor #3 poslato: Septembar 08, 2006, 12:23:23 pre podne »
ko zna, zna! :)
svaka cast na objasnjenju

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Re: Masti
« Odgovor #4 poslato: Septembar 08, 2006, 05:25:57 pre podne »
super obajsnjenje sto se tice samih masnoca..ali..

smtram da je previse znajcaja dato masnocama u poslednje vreme ili psolednju 1-2 dana..

bas sam jucer razogvarao sa igorom :"the msitery"milanovicem,i onda smo malo pricali i o masnocama..

dakle...on kao ni ja ih ikada nisamo koristili u nijednoj diejti...

ja sam jednom probao i tako je lose bilo da je to strasno..

samo da naponem da sam ja jedan od onih koji UH svodi bukavlbno na prezivaljvenje metabolzima tako da omdah sturanjci nepovezu losu formu sa veiznvenjm masnoca za UH..

smtram..da su masnoce ,pogotvo omega 3 ,veoma nepodhonde funkionisamnju organizma..
ali....ali..

ne nama koji se bavimo sa ovim,vec ljudima koji nemaju uravotezenu i raznovrsnu ishranu vec ljudima koji se hrane 1 ili 2 puta dnevno itd...

odista je tim mansocama dat prevelik znacaj u celoj prici o bb....

ovo je moje iskustvo...ne kazem nista da za druge....ali koliko znam to je pocleo da bude populrano kao sto rekoh u zadnjih 1-2 ili 3 godina nazad...

samo me zanima od kuda onda toliko dobra forma takmicara recimo do pre 5-6 i vise godina kada niko nije ni spominjao omega 3 itd....

Van mreže IFBBPro

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.207
Re: Masti
« Odgovor #5 poslato: Septembar 08, 2006, 08:37:22 pre podne »
Citat: Pedja_Petrovic
super obajsnjenje sto se tice samih masnoca..ali..

smtram da je previse znajcaja dato masnocama u poslednje vreme ili psolednju 1-2 dana..

bas sam jucer razogvarao sa igorom :"the msitery"milanovicem,i onda smo malo pricali i o masnocama..

dakle...on kao ni ja ih ikada nisamo koristili u nijednoj diejti...

ja sam jednom probao i tako je lose bilo da je to strasno..

samo da naponem da sam ja jedan od onih koji UH svodi bukavlbno na prezivaljvenje metabolzima tako da omdah sturanjci nepovezu losu formu sa veiznvenjm masnoca za UH..

smtram..da su masnoce ,pogotvo omega 3 ,veoma nepodhonde funkionisamnju organizma..
ali....ali..

ne nama koji se bavimo sa ovim,vec ljudima koji nemaju uravotezenu i raznovrsnu ishranu vec ljudima koji se hrane 1 ili 2 puta dnevno itd...

odista je tim mansocama dat prevelik znacaj u celoj prici o bb....

ovo je moje iskustvo...ne kazem nista da za druge....ali koliko znam to je pocleo da bude populrano kao sto rekoh u zadnjih 1-2 ili 3 godina nazad...

samo me zanima od kuda onda toliko dobra forma takmicara recimo do pre 5-6 i vise godina kada niko nije ni spominjao omega 3 itd....


dobro je znati tako nesto, svaka cast.

Van mreže Boj@n.R

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 639
Re: Masti
« Odgovor #6 poslato: Septembar 08, 2006, 01:03:56 posle podne »
Ako hoces pozitivnu masnocu, umaci jabuku u svinjsku mast;) jabuka zdravo+ svinjska masnoca =zdrave masnoce :)