Septembar 27, 2024, 01:22:52 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.291 poruka u 18.763 tema - 20.974 članova - Poslednji član: galurbalge
X3MShop banner

Autor Tema: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?  (Pročitano 1485 puta)

Van mreže Donovan

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.185
KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
« poslato: Decembar 18, 2010, 05:26:33 posle podne »
Godine 1854. poglavica Seattle održao je nadahnjujući govor nakon što su ga predstavnici bijelaca zatražili da im proda veliku zemlju svog plemena. Taj govor, iako veoma jednostavan, sažeo je čitavu bit razvoja čovječanstva i dao nam jasnu sliku odnosa čovjeka i prirode, to jest objasnio razliku između razmišljanja "primitivnih" Indijanaca i "naprednih" te "civiliziranih" bijelaca. Iako je prošlo preko 150 godina, ovaj govor i dalje ima moć da nadahnjuje kao i u vrijeme kada je nastao, pa čak i više.

"Kako možete kupiti ili prodati nebo, toplinu zemlje? Ta ideja nam je strana. Ako mi ne posjedujemo svježinu zraka i bistrinu vode, kako vi to možete kupiti? Svaki dio te zemlje svet je mome narodu."

...

"Tako, kad Veliki poglavici iz Washingtona šalje glas da želi kupiti našu zemlju, traži previše od nas. Veliki poglavica šalje glas da će nam sačuvati mjesto i tako ćemo sami moći živjeti udobno. On će nam biti otac i mi njegova djeca."

...

"Mi znamo kako bijeli čovjek ne razumije naš život. Jedan dio zemlje njemu je jednak kao i drugi jer je on stranac koji dođe noću i uzme od zemlje sve što želi. Zemlja nije njegov brat nego njegov prijatelj i kada je pokori on kreće dalje. On za sobom ostavlja grobove otaca i ne brine se. On otima zemlju od svoje djece i ne brine se. Grobovi njegovih otaca i zemlja što mu rađa djecu, zaboravljeni su. Odnose se prema majci-zemlji i prema bratu-nebu kao prema stvarima što se mogu kupiti, opljačkati, prodati kao stado ili sjajni nakit. Njegova pohlepa prožderat će zemlju i ostaviti samo pustoš."

...

"Ne znam; naš način je drugačiji nego vaš. Izgled vaših gradova boli oči crvenog čovjeka. Ali, možda je to zbog toga što je crveni čovjek divlji i ne razumije. Nema mirnog mjesta u gradovima bijelog čovjeka. Nema mjesta da se čuje otvaranje listova u proljeće ili drhtaj krilaca kukca. Ali, možda je to zbog toga jer sam ja divlji i ne razumijem. Buka djeluje samo kao uvreda za uši. I što je to život ako čovjek ne može čuti osamljeni krik kozoroga ili noćnu prepirku žaba u bari."

...

"Ja sam crveni čovjek i ne razumijem. Indijanac više voli blagi zvuk vjetra kad se poigrava licem močvare kao i sam miris vjetra očišćen podnevnom kišom ili namirisan borovinom. Zrak je skupocjen za crvenog čovjeka jer sve živo dijeli jednak dah - životinja, biljka, čovjek. Bijeli čovjek ne izgleda kao da opaža zrak koji diše. Kao čovjek koji umire mnogo dana, on je otupio na smrad."

...

"Tako ćemo razmotriti vašu ponudu da kupite našu zemlju. Ako odlučimo prihvatiti, postavit ćemo jedan uvjet: bijeli čovjek mora se odnositi prema životinjama ove zemlje kao prema svojoj braći. Ja sam divljak i ne razumijem neki drugi način. Vidio sam tisuće raspadajućih bizona u preriji što ih je ostavio bijeli čovjek ustrijelivši ih iz prolazećeg vlaka. Ja sam divljak i ne razumijem kako dimeći željezni konj može biti važniji nego bizon koga mi ubijamo samo zbog ostanka na životu. Što je čovjek bez životinje? Ako sve životinje odu, čovjek će umrijeti od velike osamljenosti duha. Što god se dogodilo životinjama, ubrzo će biti i čovjeku. Sve stvari su povezane."

Glavni grad američke savezne države Washington danas nosi ime Seattle u čast velikom poglavici, a na jednom od gradskih trgova nalazi se i njegov kip sa rukom uzdignutom prema nebu.

Izvor: http://novisvijet.blogspot.com

Van mreže Ted Arcidi

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 851
  • CCCP ВСЕГДА CCCP...
Odg: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
« Odgovor #1 poslato: Decembar 18, 2010, 07:18:53 posle podne »
indijancima taj govor bas i nije mnogo pomogao, prvo su ih potamanili i oduzeli im sve, pa im digli spomenike


Uploaded with ImageShack.us

Van mreže tenssa

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.963
Odg: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
« Odgovor #2 poslato: Decembar 18, 2010, 07:44:35 posle podne »

Van mreže alexandar77

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 481
    • alexandar77 - slike
Odg: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
« Odgovor #3 poslato: Decembar 19, 2010, 01:56:47 posle podne »
haha, pa taj govor je falsifikat.
http://www.archives.gov/publications/prologue/1985/spring/chief-seattle.html

@ted
a ko ih je potamanio?

Van mreže vuksa

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.500
Odg: KAKO PRODATI I KUPITI NEŠTO ŠTO PRIPADA SVIMA?
« Odgovor #4 poslato: Decembar 20, 2010, 01:36:40 pre podne »
pa kaubojci :D
al se nekad dobro jelo