Novembar 30, 2024, 09:59:21 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.393 poruka u 18.768 tema - 20.980 članova - Poslednji član: mc1212
X3MShop banner

Autor Tema: Opis funkcija nekih najznacajnih aminokiselina  (Pročitano 2523 puta)

Van mreže Donnie B.

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 181
  • HARD TRANING EASY WAR
Opis funkcija nekih najznacajnih aminokiselina
« poslato: Januar 20, 2008, 10:40:48 posle podne »
Evo opisa funkcija nekih najznačajnijih aminokiselina :

L-Arginin

Esencijalna za mišićni metabolizam. Pravi je prijevoznik pri spremanju i iskorištavanju dušika. Važna je komponenta za izgradnju i regeneraciju tkiva. U visokoj se koncentraciji nalazi u koži i vezivnom tkivu, te pomaže odstranjivanju amonijaka kao dijela ciklusa uree.

BCAA : (aminokiseline razgranatog lanca, L-leucin, L-izoleucin, L-valin)

Mišićno je tkivo uvelike satkano od BCAA koje koristi za proizvodnju energije i sintezu proteina. Uključene su također u metabolizam neurotransmitera, kemijske procese u mozgu koji utječu na raspoloženje i mentalne funkcije.

L-Karnitin

Karnitin je u suštini dipeptid - amino kiselina sastavljena od druge dvije esencijalne aminokiseline, metionina i lizina. L-Karnitin je važan za metabolizam masti, naročito u srcu i mišićnim stanicama. Neophodan je pri transportu dugih lanaca masnih kiselina u stanične mitohondrije gdje kiseline oksidiraju i sagorijevaju stvarajući energiju.

L-Cistein

Amino sa sumporom i antioksidativnim svojstvima. Važan je za sintezu keratina, proteina koji se nalazi u koži, kosi i noktima. Ima važnu ulogu u metabolizmu energije i sintezi masnih kiselina.

L-glutaminska kiselina

To je najzastupljenija amino u pšenici. Involvirana je u metabolizam šećera i masti. Ima važnu ulogu za funkcioniranje mozga, sintezu DNA, glutationa i ostalih aminokiselina. Pomaže odstranjenju amonijaka iz tijela.

L-Glutamin

Najvažniji izvor energije za mozak i cijelo tijelo. Ima ga u cerebralnom korteksu i drugim dijelovima mozga. Koncentracija glutamina u krvi je tri do četiri puta veća od svih ostalih aminokiselina. Tijelo ga mijenja u glutaminsku kiselinu. Dokazano je da ima iznimnu ulogu za pravilan rad imunološkog sustava.

L-Glutation

Prirodni nosioc sumpora, peptid sastavljen od tri aminokiseline: glutaminske, cisteina i glicina. Djeluje kao antioksidant i detoksikant, a sudjeluje u transportu aminokiselina preko staničnih membrana.

Glicin

Prirodni je antacid i zaslađivač koji sudjeluje u sitezi DNA, fosfolipida i kolagena. Pomaže skladištenju glukoze za energiju putem povećanja mogućnosti skladištenja glikogena.

L-Histidin

Iako i djeca i odrasli mogu sintetizirati nešto malo histidina u tijelu, većina ulazi u organizam prehranom. Satkan je od histidina, a stanice ga otpuštaju pri imunološkoj reakciji. Značajan je za rast i regeneraciju tkiva.

L-Lizin

Važan je za rast, regeneraciju tkiva i proizvodnju hormona, enzima i antitijela. Posljednja istraživanja usredotočena su na moguću važnu ulogu u borbi protiv virusa herpesa. Ima ga u velikoj mjeri u mišićnom tkivu.

L-metionin

Još jedna aminokiselina sa sumporom i antioksidativnim svojstvima. Važan je za zdrave nokte i kožu, sintezu taurina, L-cisteina, lecitina, bile, L-karnitina i endorfina.

L-Ornitin
Kombiniran s L-argininom djeluje na hormon rasta. Neophodan je za funkcije jetre i imunološkog sustava.

DLPA (D,L-fenilalanin)

DLPA je kombinacija prirodne forme fenilalanina (L forma) i njegove zrcalne slike (D forma). DL-fenilalanin izgleda posjeduje jedinstvenu ulogu blokatora nekih enzima središnjeg živčanog sustava koji su uobičajeno zaduženi za raspad prirodnih, morfiju sličnih, hormona zvanih endorfini i enkefalini.

Taurin

Jednostavan sumporni spoj i jedna od najzastupljenijih aminokiselina u tijelu. Ima različite uloge za normalno funkcioniranje mozga, srca, žuči, očiju i krvožilnog sustava. U osnovi, njegova je funkcija u omogućavanju prolaska iona natrija, kalija i magnezija kroz stanične membrane stabilizacijom staničnog elekticiteta. Za male bebe taurin je esencijalan, budući da ga ne mogu samostalno sintetizirati.

L-Treonin

Važan za razvoj i stabilnu funkciju tiroidne žlijezde i imunološkog sustava. U kombinaciji s L-aspatičkom kiselinom i L-metioninom pomaže funkciju jetre.

L-Tirozin

Sastavni je dio proteinskih amino šećera i amino lipida, koji pak imaju višestruke funkcije. Važan je za mozak budući da je prekursor za neurotransmitere - dopamin, norepinefrin i epinefrin. Važan je dio nekih peptida, kao što su enkefalini koji služe protiv bolova u mozgu. Prekursor je hormonima poput tiroida i katekolestrogena (spojeva koji su ujedno estrogeni i katekoalamini) i najvažnijeg za pigmentaciju – melanina.
WIN AT ALL COST

Spartak

  • Gost
Odg: Opis funkcija nekih najznacajnih aminokiselina
« Odgovor #1 poslato: Januar 22, 2008, 06:32:52 posle podne »
super!

Van mreže Nemac

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 591
Odg: Opis funkcija nekih najznacajnih aminokiselina
« Odgovor #2 poslato: Februar 24, 2008, 03:22:19 posle podne »
ovo nam je trebalo ;bravi;

Van mreže graysky

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 286
Odg: Opis funkcija nekih najznacajnih aminokiselina
« Odgovor #3 poslato: Februar 24, 2008, 10:56:00 posle podne »
Extra! Hvala puno.
To the LIMIT!

Van mreže BIG1

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 288
Odg: Opis funkcija nekih najznacajnih aminokiselina
« Odgovor #4 poslato: Februar 25, 2008, 05:18:47 pre podne »
odlican post, extra korisno.