Jul 05, 2024, 08:26:15 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.251 poruka u 18.758 tema - 20.955 članova - Poslednji član: Josephgat
X3MShop banner

Autor Tema: BENCH-spustanje sipke na prsa!?  (Pročitano 5694 puta)

Van mreže FREESTYLER

  • Član
  • *
  • Poruke: 17
BENCH-spustanje sipke na prsa!?
« poslato: Mart 21, 2007, 01:02:19 posle podne »
Ovako, prijatelj u teretani ,a ne samo on nego vise njih koliko sam vidio radi bench tako da ne spusta sipku do prsa vec natovari dosta kila i spusta  do pola teret. i tako 6-7 ponavljanja.on kaze da je tako naucio i da ni ne moze tu tezinu podici sa prsa vec spusta do pola.i da su mu iskusniji i stariji bilderi rekli da ovako izgradjuje masu i da je to tzv. "pumpanje" misica.(po meni je to samo varanje a i cisto sumnjam da su mu to iskusni bilderi rekli)za  mene je bolje staviti manje kila i raditi pravilno(tj.spustati sipku na prsa) i pogoditi misic kako treba vec ovako spustati do pola sipku, nekako cini mi se da uopce ne osjetim poslje toga misic kako treba da se zategnio.sta mislite da li je nekada dobro ovako spustati sipku do pola ili ne?ili uvijek raditi pravilno, tj spustati do kraja?HVALA!

Van mreže Remetik

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.333
Odg: BENCH-spustanje sipke na prsa!?
« Odgovor #1 poslato: Mart 21, 2007, 01:11:23 posle podne »
Evo, mozda ti ovaj text bude zanimljiv:

Zasto svo to komesanje oko velikih tezina na Benc-press-u? Sta ta prividna tezina koja moze da se gurne dok se lezi na ledjima ima veze sa bilo cim? Ako sedite sa drustvom i neko jak udje u prostoriju, cesto mozete cuti,?pitam se koliko on moze da izbaci na bencu?? Ili kad se diskutuje o sport opet se pojavi isto pitanje.
Kad ja idem na slavlje ili zurku, mozete biti sigurni u prisustvu piva da ce neko da pita koliko izbacujes na bencu? Uvek je zanimljivo videti njihovu reakciju kad im kazem ne preterano, ali mogu da trcim 30 metara sa Malu Mainu na ledjima.
Benc press nikada nije trebala da predstavlja polaznu tacku kod zena ili muskaraca u testiranju ili u pojmu snage.To je vezba kojom mozemo da poboljsamo velicinu ili snagu grudi, anterior deltoida i tricepsa, nista vise. U stvari zvezda bilo kog tima nije onaj ko moze da izbaci najvise na bencu! Na nesrecu, preteranost na benc presu u kombinaciji sa losom tehnikom vodi ka povredi ramena i kod sportista i ne sportista.
Vecina ljudi nije anatomski dizajnirana da izvodi vezbu kao sto se u globalu smatra pravilnim.
PROBLEM SA TRADICIONALNOM TEHNIKOM
Sipka se spusta dok ne dotakne grudi (vidi sliku 1) i se vraca u pocetnu poziciju. Od svakog se ocekuje da spusti sipku do grudi i sve ostalo se smatra slabom formom, ispod standarda i cak pi....om od kolega vezbaca. Kako bilo, izvesti vezbu na taj nacin zahteva veliku amplitudu pokreta( greater range of motion (ROM)) u zglobu ramena vecine ljudi pogotovo muske populacije.? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ? ?
Zasto je toliko vazno da se radi sa u granicama ROM-a vaseg ramena. Jednostavna anatomija ce pomoci da se ovo objasni.
Ogranicivac pokreta u benc presu nije misic ramena; vec specijalno vezivno tkivo koje se nalazi oko ramenog zgloba, a zove se kapsula zgloba. Ova visoko specijalizovana struktura nije anatomski dizajnirana samo da omoguci pravu velicinu pokreta da bi zastitila zglob od povrede, ona ima na hiljade specijalizovanih nervnih zavrsetaka koji se zovu proprioceptori. Proprioceptori su specijalni nervni zavrsetci koji komuniciraju sa mozgom saljuci mu informacije o polozaju zgloba i brzini pokreta, pritisku, tenziji i bolu u okolini zgloba.
Preforsiravanje ramena i pokret preko funkcionalne ROM granice ce istegnuti kapsulu ramenog zgloba. Kod vecine ljudi ovo ce da se pojavi dozvoljavajuci da sipka ide dok ne dodirne grudi.
Dodatno, zato sto se pokret benc presa izvodi na klupi, normalan pokret lopatica je poremecen. Ovo zahteva da se pokret odvija vise u zglobu ramena. Kako je sipka svaki put natovarena sa sve vise i vise kilograma, lopatice su na bencu sve vise i vise pod pritiskom, dovodeci do poremecenog mehanizma u ramenom zglobu i preopterecenja ramena.

KOLIKO DALEKO BI TREBALI DA SPUSTATE SIPKU PRILIKOM IZVODJENJA BENC PRESA?


Da bi ste zastitili zglob ramena od preistezanja i povrede morate da odredite koliko daleko mozete da spustate teg. Od presudnog je znacaja da svaka osoba odredi optimalni benc pres ROM za njega ili njegov rameni zglob jel svaka osoba je drugacija.

The Bench Press Range of Motion Test

Korak 1 - Pasivni Range of Motion:
Postavite vasu ruku u benc pres poziciju i dozvolite joj da se spusta do kraja pasivnog ROM (Slika 2). Ovo je pozicija gde ruka prirodno sama stane bez povlacenja dalje. Ovde ste odredili tacnu tacku gde zglob ramena zadrzava rameni ROM (amplituda pokreta).


Korak 2 - Optimalna Donja Pozicija:
Kad se utvrdili kraj pasivne pozicije podignite ruku 2-3 cm da bi ste nasli optimalnu donju poziciju za benc pres (Slika 3). Ovo formira malu bufer zonu (10? - 15?) koja ce da zastiti zglob ramena od preoptercivanja kad tezina postane teska ili kad se umorite.


Mnogi ce da pricaju da se mora trenirati kroz ROM da bi se bilo jako u sport, ovaj koncept je ne osnovan. Dobro je poznato izmedju fizioterapeuta i istrazivaca u sportu da je otprilike 15? +/- prilikom razvoja snage u svakom uglu zgloba dolazi do razvoja snage, npr. ako trenirate ramena 15? - 75?, snaga ce da se razvija u rasponu 0? - 90?. Na ovaj nacin doktori u sportu unapredjuju snagu u povredjenim ramenima ili kolenima bez pomeranja zgloba kroz bolni ROM (amplitudu pokreta).

Sta je toliko vazno oko treninga sa ROM (amplitudom pokreta)?

Sta vecina trenera i sportista ne respektuje je cinjenica da trening iza pasivne barijere sa teskim tezinama ce istegnuti kapsulu zgloba ramena. Kad se jednom istegne kapsula zgloba ona vise ne moze da stabilizuje zglob ramena? prilikom jednostavnih pokreta kao sto su plivanje, smec obojkaske lopte, drzanje masina preko glave (busilica itd.) ili zamah cekicem. Ako su ovi pokreti ponavljani bez funkcionalne kapsule ramenog zgloba dolazi do razvoja impingment sindroma, sto rezultuje razvojem upale i bola u zglobu ramena.
Bursitis i rotator cuff tendonitis se razvijaju posle toga. Zato sto kapsula ramenog zgloba obezbedjuje kriticne informacije o poziciji ruke, oni koji imaju problema sa opustenom kapsulom ramenog zgloba izgube mogucnost da precizno osete poziciju zgloba. Ovim ce da rezultira losa preciznost u sportu u kojem je potrebno precizno postavljanje ruke.
U svakom sportu vasa ruka retko kad dva puta u toku utakmice ili takmicenja dostigne kraj pokreta.?Za one koji imaju nedovoljan ROM i izvode tradicionalni benc pres sa velikim tezinama, 30-100 ponavljanja ili vise nedeljno je kao da cesto udarate sa autom u zid polako samo da bi se pripremili za sudar jednog dana.


Van mreže FREESTYLER

  • Član
  • *
  • Poruke: 17
Odg: BENCH-spustanje sipke na prsa!?
« Odgovor #2 poslato: Mart 21, 2007, 01:21:45 posle podne »
U potpunosti se slazem sa ovim tekstom a posebno sa ovom recenicom:
Sipka se spusta dok ne dotakne grudi  i se vraca u pocetnu poziciju. Od svakog se ocekuje da spusti sipku do grudi i sve ostalo se smatra slabom formom, ispod standarda i cak pi....om od kolega vezbaca!

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.320
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: BENCH-spustanje sipke na prsa!?
« Odgovor #3 poslato: Mart 21, 2007, 01:23:30 posle podne »
AJ MALO DA RASPRAVLJMAO O NOGAMA...

STO STALNO O GRDUIMA..

A DA...JA ZABORAVI...SVIMA GRUDI SU SLABA TACKA..A NOGE IMAJU JAKE OD FUDABLA..

Van mreže Remetik

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.333
Odg: BENCH-spustanje sipke na prsa!?
« Odgovor #4 poslato: Mart 21, 2007, 01:34:10 posle podne »
Pa je kanarinac look u modi!  :roll: :twisted:
« Poslednja izmena: Mart 21, 2007, 01:35:59 posle podne RemetiK »

Van mreže DingDong

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 699
Odg: BENCH-spustanje sipke na prsa!?
« Odgovor #5 poslato: Mart 21, 2007, 01:36:08 posle podne »
hahahha,to je tako generale,ja sam se sa jakim nogama rodio nisam morao ni fudbal da igram

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.320
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: BENCH-spustanje sipke na prsa!?
« Odgovor #6 poslato: Mart 21, 2007, 01:44:39 posle podne »
hahahha,to je tako generale,ja sam se sa jakim nogama rodio nisam morao ni fudbal da igram
..JEBIGA..IZIVNI ONDA

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: BENCH-spustanje sipke na prsa!?
« Odgovor #7 poslato: Mart 21, 2007, 02:02:09 posle podne »
moje su nestale u ratnim grozotama
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Odg: BENCH-spustanje sipke na prsa!?
« Odgovor #8 poslato: Mart 21, 2007, 02:38:09 posle podne »
@FREESTYLER

Raditi parcijalna ponavljanja od starta na bench pressu, naravno pod uslovom da koristis tezinu adekvatnu za ta polu ponavljanja po mom iskustvu ce ti samo donijeti bolove i povrede ramena, laktova....

Ako nekim slucajem radis sam u teretani mozes da ukljucis par parcijalnih ponavljanja kad odradis kompletnu klasicnu seriju B.P. tj umjesto sto ti neko asistira i prevede te preko tacke otkaza mozes da uradis set sa tezinom kojom si recimo u dobroj formi izgurao 8-9-10 ponavljanja i potom izguras jos par parcijalnih, ali ti nikako ne bih preporucio da od starta radis parcijalna ili neka polu ponavljanja sto zbog tezine koja nije adekvatna i koja te moze povrijediti toliko ako ne i vise sto nemas istezanje u donjem polozaju...

Znaci forma je bitnija od broja ploca, a sto se tice forme evo kako ja mislim da treba da se izvodi...

Ramena su ti nazad, grudi su izbacene, ledja lagano povijena u luku, guzica cvrsto na klupi, kao i cvrsto postavljana stopala na zemlji, laktovi su izbaceni vani u stranu, sipku spustaj vrlo lagano nesto iznad linije grudi, i tako omogucis sebi dobro istezanje u donjem polozaju (sto svakako ne mozes sa polu-ponavljanjima) zatim pokusaj da grudima guras sipku a ne tvojim ramenima ili tricepsima, i naravno snazna kontrakcija grudnih misica u gornjem polozaju..
Ovu formu izvodjenja primjenjujem bez obzira da li je serija zagrijavanja ili radna serija...
Kako budes napedovao moci ces da ubacis i naprednije tehnike, gdje ce sam pokret trajati nesto duze...

Takodje morati ces da prilagodis tezinu tj da je smanjis ali isto tako garantujem da ces ovako mnogo bolje osjetiti svoje pecse a sigurno ces izbjeci i neugodne povrede ramena i laktova koje te mogu i mjesecima udaljiti od omiljenog treninga za grudi...

To je neko moje vidjenje, takodje bih ti preporucio da ostavis ego kuci i da ne obarces paznju na druge u gymu, vec da probas par treninga da izvedes setove na pravoj i kosoj klupi kao sto sam naveo i siguran sam da ces osjetiti mnogo bolje svoje grudi nego sto je to bio slucaj do sada...

Pozdrav
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me