Septembar 23, 2024, 08:19:38 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.310 poruka u 18.764 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Explozivnost  (Pročitano 10373 puta)

Van mreže pajabre

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Explozivnost
« Odgovor #15 poslato: Oktobar 15, 2006, 11:40:57 pre podne »
A koje su jos razlike?
Kako se trenira jedno a kako drugo u teretani, ako uopste moze?
I stvarno, sta se radi da bi neko postao brzi , explozivniji, kako god?
Al moze uopste da se uspori ako se radi nesto pogresno u teretani a trenira se i nesto tipa kikbox?
 Pozdrav  :D

Van mreže Jkano

  • Član
  • *
  • Poruke: 46
Odg: Explozivnost
« Odgovor #16 poslato: Oktobar 15, 2006, 02:46:07 posle podne »
Ne bih da neke razocaram, mozete vi dobiti nekih 5-10 % brzine, eksplozivnosti ali velikih 90% je genetika. Isto kao sto ste mozda isli u razred/poznavali nekoga... ko nikad nista nije trenirao a bio je brz kao munja. Sve je to do broja/odnosa maksimalnog broja  brzih i sporih misicnih vlakana. Spora sluze za snagu dok brza za izdrzljivost, ima tu velikog prostora za koprcanje ali zar mislite da svako moze biti Sampion u nekom sportu?

Van mreže vuksa

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.500
Odg: Explozivnost
« Odgovor #17 poslato: Oktobar 15, 2006, 03:26:36 posle podne »
moram mali off Jkano koji ti je to lik na avataru?koji sport trenira?
al se nekad dobro jelo

Van mreže Jkano

  • Član
  • *
  • Poruke: 46
Odg: Explozivnost
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 15, 2006, 03:52:56 posle podne »
Trenira Judo, nisam 100% siguran ali mislim da radi za Japan.
Ne znam mu ime, radi do 73 kg. Mogao sam staviti neku sliku bacanja, ali to nije to.Ttacno vidim nesto jako u toj slici
 (ukucaj na yahoo 73-1 i otvori sliku)

Van mreže pajabre

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Explozivnost
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 16, 2006, 12:58:28 posle podne »
A dali bi ja mogo nekako da izolujem i da nabacujem samo ta brza vlakna, pa da budem brz? :D
@jkano
Ti kazes da to zavisi od MAXIMALNOG broja vlakana, pa nemaju valjda svi sampioni maximalan broj vlakana, valjda je u tome stos da se napravi neka proporcija?

Van mreže Jkano

  • Član
  • *
  • Poruke: 46
Odg: Explozivnost
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 16, 2006, 02:07:23 posle podne »
 Kao najbolji primjer ti je razlika izmedju gradje sprintera(100m) i maratonca.
Niko na svijetu nije postigao svoj limit, zato se i kaze da u sportu granice ne postoje, medjutim sa svojom genetikom( koja sa sobom nosi oblik misica i sve ostalo) maratonac NIKADA nece biti extra brz na sprint-u.
Borilacke vjestine se mogu nauciti, npr. ja sam prije mislio da se ruka treba drzati max. ukrucena :oops: dok mi neko nije rekao da je opustena brza a samim tim jaci je udarac!

Van mreže pajabre

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Explozivnost
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 17, 2006, 12:21:41 pre podne »
Pa ne mozes sad da uporedjujes sprintere i maratonce, misim oni su drugacije trenirali za to cime se bave, verovatno da tu ima i neke genetike al oni dzhgoljavi maratonci sigurno nisu isli u teretanu da pumpaju noge dok su sprinteri to morali da rade, nisu se oni rodili prirodno rodili s onolkim butkama...Pa sad ja pitam vas  kako se trenira explozivnost i brzina? Misim kapiram ja to sto ti pricas u vezi tehnike..ali recimo da ja imam tehniku (nemam al imacu  :D, treniram), i sad hocu da budem brzi, kako?

Van mreže Kobac

  • Član
  • *
  • Poruke: 33
Odg: Explozivnost
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 19, 2006, 09:29:42 posle podne »
@ pajabre

Pazi sad da ne davim mnogo, ali u sustini u teretani se radi eksplozivna snaga (ne mogu bas da se setim neke vezbe kojom bi radio brzinu sa tegovima). Kao prvo exp snaga oznacava da za odredjeno vreme (sto krace) delujes sto vecom silom, i pri treningu explozivne snage, gledas da sto vise zadrzis brzinu datog pokreta, a da se pri istoj brzini povecava sila kojom misic deluju. Primera radi, ako si kik bokser, uzmes u ruku lagane bucice, I radis shado ili dzak sa njima, pri tome je bitno da udarce radis MAXIMALNO BRZO, kako bi to zaista bila explozivna snaga. Pri ovakvom treningu ti neces povecati brzinu udarca, vec ako budes lepo radio brzina ce ostati ista, ali ce sila (jacina) koju razvijas prilikom udarca biti veca. Sto se tice treninga brzine za tebe kao borca, brzina se radi iskljucivo u olaksanim uslovima, (kod sprintera bi to na primer bio sprint nizbrdo), a kod boraca se radi shado ili dzak u kratkim rundama npr. runda 10-30sec I sa velikim odmorima 2-3min, kada je telo potpuno odmorno, sa sto brzim udarcima, I bez dodatnog opterecenja. Inace I trening exp snage I brzine se ISKLJUCIVO rade kada si odmoran. A sto se tice klasicnog rada sa tegovima, ako uz njega ubacis I trening brzine I exp snage, nece te usporiti vec ces imati jos bolje rezultate.



@ Jkano

Mislim da si zastoko lupio gore, ne mislim nego znam, sto se tice uloge brzih I sporih vlakana. Naima osnovna funkcija brzih vlakana je i snaga i brzina, dok je osnovna funkcija sporih vlakana izdrzljivost tj. ekonomicnost.

@ pajabre

Pazi sad, otprilike sam ti gore odgovorio kako raditi brzinu I exp snagu. Inace Jkano je u pravu sto se tice genetske uslovljenosti, tebi sad to izgleda malo cudno, ali zaista jeste tako, primera radi vrhunski sprinteri imaju oko 80% brzih misicnih vlakana. Transformacija sporih vlakana u brza je takoreci nemoguca (bar po trenutnim saznanjima), dolazi tokom treninga do odredjenih transformacija ali su one oko 2-3 procenta, I takoreci zanemarljive za sportski uspeh. Medjutim, ima jedno veliko ali, I za to postoji lek, inace bi bilo suludo trenirati neke sportove. Kod kontrakcije misica nekog pokreta, primera radi prednji direkt, ako izostavimo neke manje misice I trbusni misic, najvise ucestvuju triceps brachii i pectoralis major (grudni misic), pri njihovoj maksimalnoj kontrakciji pali se tek 30-40% misicnih vlakana (znaci ceo misic NIKADA ne radi), e sad kod kod koji preovladjuju spora vlakna treningom se tezi postici efekat da se istovremeno pali sto veci broj misicnih vlakana. Ali da te sad ne davim, ti se drzi treniga teretane, I uz to exp snaga I brzina, I videces rezultate. Ako ti je potrebna pomoc, javi se na pvt, pa cu ti rado pomoci. Pozzzzz