Jul 05, 2024, 09:11:58 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.251 poruka u 18.758 tema - 20.955 članova - Poslednji član: Josephgat
X3MShop banner

Autor Tema: Molim za pomoc(savet)  (Pročitano 3026 puta)

Van mreže bigPaja

  • Član
  • *
  • Poruke: 2
Molim za pomoc(savet)
« poslato: Maj 27, 2009, 03:59:31 posle podne »
Sobzirom da je ovo moj prvi post na ovom fenomenalnom forumu, zelim unapred da se izvinim administratorima ukoliko sam pogresio podforum, ukoliko sam nesto lose formulisao i sl.

Imam 28 godina i vec 10-ak godina idem rekreativno u teretanu. Meni je teretana, pre svega, neverovatan filter za otklanjanje stresa iz svakodnevnog zivota. Ukratko, jako volim da vezbam u teretani i to mi  jako prija.

Medjutim, pre 10-ak dana sam radio nesto po kuci i pri podizanju tereta iz nezgodnog polozaja sam usinuo ledja. Ttokom dijagnostikovanja, utvrdjeno je da imam LUMBALNU SKOLIOZU, nenaglasenu(diskretnu ili tako nesto...) koja prema recima lekara  zahteva samo vezbanje pa su mi i zakazali fizikalne terapije. Prema njenim recima ja to imam od rodjenja, medjutim to mi za mojih 28 godina niko nije pomenuo, a imao sam redovne preglede kao klinac. Ok, da ne duzim o tome...

U svakom slucaju, pitao sam je koliko sam ja ogranicen u pogledu bavljenja sportom kosarka, fudbal, teretana,... Rekla je da nema nikakvih ogranicenja osim sto mi ne preporucije da naprezem ledja i podizanje velikog tereta(pitao sam je u vezi vezbi na ravnoj klupi tipa benc, razvlacenja itd. - rekla je da to moze). Sa druge strane, momak koji ce drzati fizikalnu terapiju je bio malo konkretniji kada sam ga pitao za teretanu i rekao mi je da treba da izbegavam vezbe koje su u pretklonjenom, stojecem i strogo sedecem polozaju(pod 90 stepeni). Takodje mi je pomenuo da mogu da radim  i te vezbe ali sa umanjenim intezitetom, pa da povecavam sve dokle se ja osecam prijatno. Vezbe koje mogu slobodno da radim su uglavnom one koje ne opterecuju kicmu kao gore  navedeni polozaji npr. benc, kosi benc, i  uopste rad na klupi pod odredjenim uglom kako bi ledja bila sto rasterecenija.

E sad, ja bih od vas zeleo da mi pomognete da sastavim program treninga sa slobodnim tezinama  koji ce pokriti sto je moguce veci broj micicnih partija, a koji ce sto manje opteretiti ledja(kicmu) na nacin koji sam gore opisao.

Takodje, dobrodosao je bilo koji vas savet, misljenje, predlog, ideja u vezi vezbi, tezina, tehnika... Naravno, bilo bi super ako ima neko sa slicnim iskustvom ili ako neko zna nesto vise da mi kaze o mom stanju itd.

Oprostite zbog duzine.

Milos

Van mreže kwon

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 348
Odg: Molim za pomoc(savet)
« Odgovor #1 poslato: Maj 27, 2009, 11:07:09 posle podne »

Van mreže bigPaja

  • Član
  • *
  • Poruke: 2
Odg: Molim za pomoc(savet)
« Odgovor #2 poslato: Maj 28, 2009, 12:28:44 pre podne »
Procitao sam taj post. Sinisa Privulovic je jedan od najjacih domacih takmicara. Drugim recima, covek je profesionalac i kao sto je on sam napisao dosta je rizikovao sa treninzima kakve zahteva profesionalni bodibilding. Diklofen, ukocenost, bol... Veliki je to  rizik i svaka cast Sinisi na hrabrosti. Jednostavno taj rizik se meni ne bi isplatio jer apsolutno nemam takmicarskih, profesionalnih ili sl. ambicija.

Ono sto je zanimljivo u mom slucaju je da ja nikada u zivotu nisam imao tegobe sa ledjima sve do pomenutog usinuca, kada je kao 'sporedna' stvar, utvrdjena skolioza. Cak sam trenirao dan pre usinuca, bez vecih problema. Medjutim saznanje da imam skoliozu me je ipak malo zabrinulo, jer ne bih zeleo da napravim goru stvar.

Jednostavno, sigurno ce se vremenom steci utisak da ne znam sta hocu... Nazalost, to i jeste istina. Prosto me je sve ovo zateklo i ne bih zeleo da ugrozim zdravlje, ali sa druge strane, teretana mi stvarno pomaze da prebrodim mnoge stresove i presiju koji nose posao, zivot... Takodje sam i muskulaturu dobro izgradio i dosta se dobro osecam... Ne bih zeleo da moram da biram: teretana ili zdravlje. Upravo je to razlog za pokretanje ove teme.

Ne znam, razmisljao sam sa forsiranjem izolacionih vezbi, zatim da sve vezbe koje sam radio stojeci, prebacim u polu-lezeci polozaj na klupici(sa stomakom ili ledjima na naslonu)... Prosto nemam ideju koliko bi to rasteretilo kicmu. Takodje bih neke vezbe zamenio sa vezbama bez opterecenja, npr. za ledja bih u glavnom radio razlicite vrste zgibova i sl.

Jednostavno se batrgam i nemam pojma koje vezbe bi mi najvise rasteretile kicmu...

Jos jednom oprostite na duzem postu, potrudicu se u buduce da budem koncizniji.