Septembar 09, 2024, 06:48:15 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.261 poruka u 18.762 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dr. MIKI91
X3MShop banner

Autor Tema: Dennis James o benc presu  (Pročitano 3767 puta)

Van mreže Polomac

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.860
  • http://miskopolomac.blogspot.com/
Dennis James o benc presu
« poslato: Mart 27, 2009, 11:15:47 posle podne »
Benc je jedna od najboljih vezbi za gornji deo tela,a ujedno se radi i o jednoj od najpopularnijih vezbi.Uprkos svemu tome ,
veliki broj vezbaca i dalje gresi u tehnici izvodjenja te vezbe,sto rezultuje nenapretkom ili rizikom povrede.Trebali biste
experimentisati da bi otkrili sta na vas dobro deluje.To bi trebao biti neprekidni proces jer nesto sto danas deluje,ne mora
 da znaci da ce biti dobro za par meseci.No experimenti uvek treba da se temelje na argumentima.Kada sam pocinjao
 trenirati bio sam opsednut bencom.Nikada necu zaboraviti kada me je zgnjecio teg od 70kg u srednjoj skoli.No resio sam
 napredovati,ali greske su se desavale.

Serije,ponavljanja
Kroz experimente sam ustanovio da su za mene kroz piramidalno doziranje opterecenja 1do 2 teske serije sasvim dovoljne.
Imao sam treninge sa dosta serija,ali nisam video neku razliku.Ali sam bio jako umoran.Puno serija sa velikim teretom je
narusavalo moj oporavak.Kvalitet je vazniji od kolicine.Povecenjem inteziteta je moj nacin za napredak,a veci broj setova
ne znaci intezitet.
Ponavljanja,sve sam isprobao.Kada sam radio 8 ili vise,nikada se nisam povredio.Povrede su uvek isle kada sam radio 5 ili
manje ponavljanja.Kada tako nesto radite nama mesta za greske.Mislim da je to ipak za dizace tegova.No i prevelik broj
ponavljanja mi nije davao neke rezultate,a i tehnika izvodjena vezbe je stradala.Ja preporucuje izmedju 8 i 15 pon.Ali opet
zbog nervnog sistema,semu menjam mesecno.

Ucestalost.
Koliko cesto ga raditi?Probao sam sa 2 treninga sedmicno,ali kako sam radio princip tezak trening-velike tezine i lak trening
-male tezine,otkrio sam da su mi treninzi sa malim tezinama jednako zahtevni i smanjivali su sanse za moj oporavak.Kada
sam se prebacio na treninge jednom sedmicno napredak je bio ocigledan.

Hvat.
Cesto sam menjao sirinu hvata.Kada sam radio prilicno sirokim hvatom iskusio sam povrede,a mnostvo vezbaca je tako
unistila ramena.Danas vodim racuna o tome.Hvat mi je oko 60cm.Ne preporucujem sirinu hvata koja je znatno veca od sirine
ramena.

Gde spustati sipku?
Blizu vrata,probao sam,ako ne zelite umreti ili totalno unistiti ramena,nemojte onda tako vezbati.Nikakav rezultat nisam dobio
osim bolova u ramenima.Znaci najbolje u liniji bradavica.Ponavljanja bi trebalo kontrolisano raditi,sa stankom izmedju svakog
ponavljanja kako ne bi doslo do ispadanja iz ritma sto bi bio moguc rizik za povredu.

Kojom brzinom?
Nekada,ranije od trening partenera se moglo cuti-explodiraj-uu,za malo nekoliko puta nije doslo do povrede.Sada ne radim ni
brzo,a ni sporo.

Mnogi vezbaci prave luk na kicmi kako bi skratili putanju tega.Nemojte to raditi,opasnost da zaradite hronicnu povredu ledja,
pa cak i nesto gore,je prevelika.

Pomocne vezbe.
Francuski pres,ova vezba mi nikako nije pomogla.Da,boleli su me laktovi.A kako sam dodavao tezinu jos vise su me boleli.
Lat triceps potisak,ni tu nisam imao nikakve rezultate.Kada bih ludo povecao tezine zavrsio bih u nekom cudnom stojecem
polozaju.Ljudi bi mi gledali crnu mast po licu od sajle sa osmehom.
Uski benc,sa jako uskim hvatom,au ala su me boleli rucni zglobovi.No kada sam je poceo raditi sa hvatom nesto uzim od
sirine ramena,to je postala i ostala sjajna vezba za mene.
Potisci za ramena,jos jedna vezba koja je prosla test vremena.Volim je raditi bucicama.
Sirok hvat je smetao mojim ramenima,a pri tome nije cinio da moja ramena budu sira.Takodje sam otkrio da kada radim
bucicama vise mi odgovara da su mi dlanovi okrenuti prema telu.Meni se to cini prirodnije.

Benc je sjajna vezba,i vrlo produktivna,no opet veci deo misica koje sam izgradio nisu rezultat samo benca,cucanj i mrtvo
dizanje su deo toga i zapamtite te vezbe ne smete zanemariti.



Van mreže aNaBoLiKa

  • Middleweight Member
  • ****
  • Poruke: 453
  • il jedem...il spavam...il treninram
Odg: Dennis James o benc presu
« Odgovor #1 poslato: Mart 28, 2009, 12:16:16 pre podne »
svaka casst na ovom textu

Van mreže Remetik

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 3.333
Odg: Dennis James o benc presu
« Odgovor #2 poslato: Mart 28, 2009, 12:49:25 posle podne »
Prokleti bench pres...75 % povreda sam na njemu pokupio...moja najomrazenija vezba i jedina na kojoj nisam prevazisao komplex tezine. Polomac,hvala ti sto sa nama delis ovako dobre textove. ;)

Van mreže NemanjaBG

  • Light Heavyweight Member
  • ****
  • Poruke: 541
Odg: Dennis James o benc presu
« Odgovor #3 poslato: Mart 28, 2009, 03:22:00 posle podne »
 Jebo te kakve ruke ima ovaj  Dennis brate... :o pogotovo biceps,sta li mu je radio...Inace Polomac extra,extra... ;)

Van mreže Bertil Foxxx

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 254
Odg: Dennis James o benc presu
« Odgovor #4 poslato: Mart 29, 2009, 06:27:52 pre podne »
Slazem se sa Dennisom sto se tice koliko serija,ponavljanja. Gde spustati sipku,koliki hvat,ucestalost .probao sam 2 puta nedeljno kao sto on kaze,ali ne ide mislim da je najbolje jednom nedeljno. Po meni bench press i kosi bench press dve ne zamenjive vezbe za grudi.

Van mreže MARE 85

  • Bantamweight Member
  • ***
  • Poruke: 156
Odg: Dennis James o benc presu
« Odgovor #5 poslato: Mart 29, 2009, 02:00:39 posle podne »
EXTRA TEXT nema sta,svaka cast :)
WHERE THE MIND GOES,THE BODY WILL FOLLOW

Van mreže TeH FiLiP

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 2.443
  • Barbarian to be
Odg: Dennis James o benc presu
« Odgovor #6 poslato: Mart 31, 2009, 10:26:54 posle podne »
Meni s enjegove grudi najvise svidjaju,one prave gladijatorske kockaste
How could he know this new dawn’s light
Would change his life forever?
Set sail to sea but pulled off course
By the light of golden treasure