Januar 23, 2025, 04:13:27 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.499 poruka u 18.773 tema - 21.000 članova - Poslednji član: acab12
X3MShop banner

Autor Tema: U Rusiji još nije pobedila trezvenost  (Pročitano 1257 puta)

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.777
  • sve je to na psihickoj bazi ®
U Rusiji još nije pobedila trezvenost
« poslato: Februar 02, 2008, 02:22:30 pre podne »
U Rusiji je smanjena potrošnja nelegalnog alkohola, zahvaljujući čemu je smrtnost stanovništva od trovanja alkoholom u poslednje dve godine smanjena skoro za polovinu, saopštilo je Nacionalno udruženje proizvođača alkohola (NAA), ukazujući da se sve veći broj Rusa priklanja jevtinim, ali, ipak, legalnim pićima, prenosi Tanjug. Prema podacima NAA, u Rusiji je za 11 meseci prošle godine od trovanja alkoholom umrlo 19.000 ljudi, dok je u 2006. život izgubilo 28.000, a u 2005. čak 40.000 osoba. Podaci pokazuju veliko smanjenje smrtnosti, mada je prošle godine od toksičnog hepatitisa kao posledice trovanja surogatnim alkoholom obolelo 16.000 Rusa. Mada se Rusija još ne može nazvati zemljom u kojoj je pobedila trezvenost, pozitivna dinamika je svakako prisutna. Stručnjaci NAA smatraju da je mnoge trovanja spaslo uvođenje poreza na tehnički alkohol.
Razlog povećanja smrtnosti od trovanja alkoholom u periodu od 2000. do 2005. bila je, prema mišljenju stručnjaka, potrošnja surogata alkohola - proizvoda parfimerije, kozmetike i tečnosti za čišćenje - za čiju se proizvodnju koristio denaturisani alkohol koji je bio oslobođen plaćanja akciza.

Stanovništvo Rusije je svake godine ispijalo oko 300 miliona litara jevtinih alkoholnih surogata, dobijenih od neprehrambenog alkohola, u kojima otrovni dodaci za denaturisanje nisu menjali boju, miris ni ukus alkohola.

Situacija se, međutim, u poslednje dve godine promenila. Na proizvode tehničke namene sa sadržajem alkohola počele su da se primenjuju akcize, što je dovelo do njihovog poskupljenja. Proizvođači su, sem toga, postali obavezni da tehnički alkohol denaturišu dodacima neprijatnog mirisa i ukusa koji jasno stavljaju do znanja da se takva tečnost ne može piti.

Onih koji su željni da ispiju tečnost za pranje stakla je stoga postalo manje, jer su prešli na jevtinu votku.

Istovremeno je u sferi potrošnje alkohola došlo do nekih novih zakonitosti. Sociološka ispitivanja, naime, pokazuju da učestalost kupovine i potrošnje votke zavisi od socijalnog statusa i prihoda ispitanika.

Zaposleni situirani Rusi koji mesečno zarađuju više od 15.000 rubalja (415 evra) po članu domaćinstva votku kupuju znatno češće od svojih manje bogatih sugrađana. Stručnjaci ukazuju da glavni potrošači žestokih pića u velikim gradovima postepeno postaju menadžeri koji se uz pomoć alkohola brane od stresa.

Prema rečima glavnog sanitarnog inspektora Rusije Genadija Oniščenka, u toj zemlji od alkoholizma pati oko 2,5 miliona ljudi, a prosečan Rus popije 15 litara čistog alkohola godišnje. Jedno ispitivanje, obavljeno pred kraj prošle godine, je pokazalo da praktično svaki drugi ispitanik bar jednom mesečno kupuje i troši votku, pri čemu se učestalost potrošnje tog pića povećava s uzrastom. Tako najveći deo ispitanika mlađih od 35 godina kupuje votku ne češće od jednom mesečno, dok 15 odsto onih u grupi od 46 do 55 godina to čini već jednom nedeljno.

Rusi, takođe, postepeno prelaze s votke na pivo, kako zbog prave zbrke s akcizama na uvozni alkohol, tako i usled promene ukusa potrošača. Tako je 2000. godine 55 odsto muškaraca prednost među alkoholnim pićima davalo votki, a 2007. - samo njih 36 odsto.

Rusija je do 1995. bila zemlja „vina i votke”. Sredinom 90-ih godina, međutim, zapadne korporacije su počele da preuzimaju ruske pivare i, kao rezultat, potrošnja piva je naglo porasla - sa 20 litara godišnje po stanovniku 1980, na 80 litara prošle godine. (Mondo)
matere mi matere,
kupicu ti dimije