Ovaj tekst služi isključivo za informativne svrhe !
Ne podstičem uzimanje AAS pa se ograđujem od bilo kakvih tegoba ili negativnih posledica !
Zvanična farmakologija ovako definiše i objašnjava anaboličke steroide:
Anabolički steroidi nastali su kao pokušaj da se sintetišu steroidi koji će, poput testosterona imati anaboličko delovanje. Pri tome je zahtev bio da ovi steroidi moraju imati vrlo izraženo anaboličko delovanje (povećanje mišićne mase), a smanjeno androgeno delovanje. Tokom niza godina takve kombinacijee su dobijene.
U pitanju su steroidi kao što su nandrolon (Durabolin), metandrostenolon (Dianabol), metenolon (Primobolan), stanozolol (Winstrol), i sl.
Iako su bili namenjeni isprva za lečenje hronične pothranjenosti i u stanjima kada treba vratiti mišićnu masu nakon dužeg vremena mirovanja, vrlo brzo su se počeli koristiti u sportu za postizanje vrhunskih rezulata.
Anabolički steroidi su vrlo slični testosteronu, ali imaju neke hemijske modifikacije koje im omogućavaju da imaju puno više izraženo anaboličko nego androgeno delovanje. Nazivamo ih i kraticom AAS ili androgeno-anabolički steroidi.
Korištenje anaboličkih steroida snažno podstiče povećanje mišićne mase, podstiče snagu i agresivnost, sve karakteristike bitne u atletskim i sprinterskim sportovima. Međutim, povećana količina androgena uzrokuje pad vlastite proizvodnje testosterona te vrlo često, sportisti postaju impotentni. Za ponovno pokretanje produkcije sopstvenog testosterona u testisima koristi se klomifen.
Primena anabolika u žena veoma je opasna. Naime, ženski organizam nije naviknut na toliku količinu jakih anaboličkih steroida. Pre svega strada polni sistem, staje menstrualni ciklus, izostaju ovulacije, dolazi do produbljivanja glasa, povećanja agresivnosti, pojavljuju se dlake po celom telu, pogotovo na licu.
Anabolici uzrokuju, na kraju krajeva, veoma teška oštećenja kako muškog tako i ženskog organizma. Povećava se verovatnoća razvoja infarkta srca, povećava se holesterol u krvi, razvija se arteroskleroza, oštećuje se jetra, hipertrofira prostata, javlja se ćelavost.
Kod muškaraca se može javiti čak i ginekomastija (rast dojki).
Svako korištenje anaboličkih steroida mimo medicinsko-terapijski opravdanih razloga smatra se zloupotrebom. Ali apsolutno anatemiziranje i potpuno zabranjivanje anaboličkih steroida takođe nije opravdano jer postoje klinička stanja gde je korištenje takvih sredstava opravdano i tada možemo ta sredstva doista smatrati lekovima u pravom smislu te reči.
Metandrostenolon
Metandrostenolon je definitivno sinonim za anaboličke steroide. To je bio prvi anabolički steroid a stvorila ga je ekipa lekara američke reprezentacije u dizanju tegova dr Johna Zieglera 1955. godine. Na tržište je došao pod nazivom Dianabol, a danas je vrlo poznata rumunska generička verzija pod nazivom Naposim. Među sportistima jako je popularan žargonski naziv "metan".
Metandrostenolon se smatra jednim od najjačih anaboličkih steroida.
Iako je terapijska doza 5 mg pravu snagu metandrostenolon pokazuje pri dozama od 35 mg.
To dokazuje da mehanizam delovanja anaboličkih steroida nije samo vezivanje na androgene receptore, nego da su u taj mehanizam uključeni i neki drugi nedovoljno poznati putevi. Metandrostenolon snažno podstiče povećavanje snage i mišićne mase, poboljšava i fizičku izdržljivost, te superkompenzaciju glikogena u mišićima. Za njega je zanimljivo da povećava i nivo dopamina u mozgu što uzrokuje izuzetno poboljšano raspoloženje sportista koje neretko prerasta u euforiju. Zanimljivo je da je upravo metandrostenolon uz metenolon zaslužan za impozantne mišiće Arnolda Schwarzeneggera. Ovaj anabolik je karakterističan za sportove koje zahtevaju veliku i eksplozivnu snagu kao što su dizanje tegova, bacanje kladiva i sl.
Međutim, metandrostenolon je toksičan za jetru i može izazvati nepovratna oštećenja jetre. Pretpostavlja se takođe, da brojne tablete metandrostenolona poreklom iz Rusije više i ne sadrže metandrostenolon već metiltestosteron koji je jeftiniji ali izrazito toksičan za jetru.
Nadalje, metandrostenolon u organizmu posredstvom enzima aromataze prelazi u estrogene. To ima za posledicu simptome feminizacije - rast dojki (ginekomastija), ali je to najviše izraženo u obliku povećanog zadržavanja vode u mišićima zbog kojeg sportista dobija "naduvan" izgled, karakterističan za bodybuildere. Jako loše utiče na odnos LDL/HDL stoga snažno povećava opasnost od razvoja ateroskleroze. Podstiče androgenu ćelavost kod predisponiranih osoba, a takođe i benignu hipertrofiju prostate.
Na kraju, metandrostenolon je jak inhibitor lučenja vlastitog testosterona pa nije retko da sportisti nakon uzimanja metandrostenolona dugo osećaju veliki pad libida i erekcijsku disfunkciju (impotenciju). Uprkos silnim opasnostima, "metan" je steroid izbora zbog svoje velike delotvornosti.
Nandrolon
Drugi najpoznatiji anabolički steroid jest nandrolon poznatiji pod nazivom Deca-Durabolin. Derivat je nortestosterona, a razvila ga je firma Organon. Nandrolon se najčešće primenjuje u obliku depo-preparata - uljne injekcije estra nandrolon-dekanoata. Nakon injekcije u mišiće ulje se lagano razgrađuje i ester se postupno hidrolizira kontrolisano otpuštajući nandrolon. Na taj način je potrebno davati samo jednu injekciju mesečno od 50 mg. Međutim, sportisti ga iniciraju jednom nedeljno i to u supraterapijskim dozama od 400 pa čak i suludim dozama od 600 mg nedeljno!
Za razliku od metandrostenolona nandrolon ne izaziva dramatična povećanja mišićne mase nego povećanje tvrdoće mišića i snage, a takođe i izdržljivosti pa je stoga karakterističan u sportovima kao što su plivanje, sprint na 100 metara i sl.
Takođe, ovaj anabolik daleko manje aromatizira u estrogene, pa nuspojave kao što su ginekomastija i retencija vode u mišićima nisu karakteristične za ovaj steroid. Ali, nandrolon snažno potire vlastitu produkciju testosterona pa je naknadna terapija s klomifenom ili horiogonadotropinom neophodna. Anabolički steroidi se jako često kombinuju a jedna od najpoznatijih kombinacija jest kombinacija metandrostenolona i nandrolon dekanoata ("metan + deca"). Time se postiže povećanje kvantiteta (mase) ali i kvaliteta (definicije) mišića.
Nandrolon ima jedno zanimljivo i jako vredno svojstvo - potiče obnovu hrskavičnog tkiva. Stoga je opravdana njegova terapijska primena kod osoba koje pate od oštećenja zglobova i ligamenata.
Stanozolol
Stanozolol je derivat dihidrotestosterona i poznatiji je pod nazivom Winstrol. Pokazuje jake anaboličke efekte, a koristi se u obliku tableta ili injekcija. Ima osrednje androgene efekte pa uzimaju ga i sportistkinje zbog toga što u manjim dozama retko izaziva efekte virilizacije.
On ima svojstvo koje ne nalazimo niti kod jednog anaboličkog steroida. Stanozolol je, naime, antiprogestagen i može blokirati delovanje progesterona. Zbog toga je on potencijalni abortiv, ali nema niti jednog izveštaja da se koristio u te svrhe.
Stanozolol ne izaziva retenciju vode i prevelik rast mišićne mase, već više poboljšava kvalitet mišića (poboljšava "definiciju) podstičući na taj način povećanje snage i eksplozivnosti. Zbog toga ga jako koriste atletičari i plivači a takođe se zloupotrebljava i u timskim sportovima. Ali stanozolol je dosta toksičan za jetru.
Često se kombinuje s metenolonom radi sinergističkog efekta postizanja bolje "definicije" ili s testosteron-entanatomili metandrostenolonom radi postizanja veće mišićne mase.
Zanimljivo je da je stanozolol jako korišćen anabolik u veterini za povećanje mišićne mase junadi. Često sportisti zbog slabih financijskih sredstava koriste veterinarske preparate što je totalno suludo.
Stanozolol je došao pod svetlo javnosti nakon velike doping-afere u čijem središtu se našao kanadski sprinter Ben Johnson. Iako mu je tada zlatna medalja na 100 m oduzeta postoje realne indicije da je ipak u pitanju bila nameštaljka. Na Olimpijskim igrama u Atini 2004-te godine ruska atletičarka Irina Koržanjenko također je ispala pozitivna na ovaj anabolik.
Metenolon
Metenolon je možda najsigurniji anabolik koji postoji. Razvila ga je firma Schering i dolazi u obliku depo preparata uljnih injekcija estera metenolon-entanata (Primobolan - Depot) i u obliku acetata - tableta (Primobolan S). Ne aromatizira u estrogene, nije toksičan za jetru, a ne potire niti vlastito lučenje testosterona (osim u ekstremnim dozama). S njim se ne postižu veliki efekti u smislu povećanja mišićne mase, ali efekti u smislu poboljšanja definicije mišića su znatni. Zbog toga je vrlo često sredstvo zloupotrebe u sportu. Arnold Schwarzeneger je često koristio kombinaciju metandrostenolona i metenolon-enatanata.
Metenolon u obliku tableta je često korišćen od strane sportistkinja radi toga što je anaboličan, a ne ugrožava njihovu ženstvenost. Nekadašnja je europska prvakinja na 100 i 200 metara Katrin Krabbe svojevremeno je priznala da je metenolon bio njezin steroid izbora.
Međunarodni olimpijski odbor zabranio je anaboličke steroide i pozitivni nalaz anaboličkih steroida u krvi sportista vodi neminovnoj diskvalifikaciji.