Jun 29, 2024, 05:48:03 posle podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.245 poruka u 18.758 tema - 20.951 članova - Poslednji član: mazar
X3MShop banner

Autor Tema: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.  (Pročitano 2454 puta)

Van mreže Vladar

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 6.552
    • https://www.proteini.si/me/
Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« poslato: Januar 18, 2008, 11:28:38 posle podne »
PREMINUO BIVŠI SVJETSKI PRVAK U ŠAHU ROBERT BOBI FIŠER

Jedan od najboljih igrača svijeta u istoriji drevne igre Robert Bobi Fišer umro je u 64. godini na Islandu u zemlji gdje je 1972. godine postao šampion planete pobijedivši ruskog velemajstora Borisa Spaskog. Titula mu je oduzeta tri godine kasnije jer je odbio da igra protiv izazivača Anatonija Karpova zbog kako je uvijek govorio zakulisnih radnji ruske mašinerije i neprihvaćenih uslova od strane FIDE.

Bio je poznat po tome što je borbeni duh za tablom prenosio i van nje tražeći bolji tretman za kolege i svakako moderni razvoj šaha bez namještaljki i spoljnih faktora koji su tada remetili regularnost mečeva kandidata i drugih međunarodnih takmičenja. Od 1975. godine prestao je aktivno da igra zbog čega je dobio nadimak "Zatočenik iz Pasadene", da bi sedamnaest godina kasnije na Svetom Stefanu i u Beogradu pružio revanš Spaskom prkoseći Vladi svoje zemlje obzirom da je tadašnja Jugoslavija bila pod međunarodnim sankcijama.

Za "čudo od djeteta" proglašen je kao 13-godišnjak kada je trijumfovao na otvorenom prvenstvu Amerike, a sa 15 godina dobio najveću titulu. Njegovi najbolji rezultati u karijeri datiraju sa turnira u Portorožu 1958., turniru kandidata kada je podijelio peto i šesto mjesto sa Svetozarom Gligorićem, zatim Marder Plati 1960. kada je podijelio prvo i drugo mjesto sa Spaskim, Bledu 1961., te Stokholmu godinu dana kasnije i drugim.

Fišer je jedno vrijeme živio u Mađarskoj, zatim Japanu, gdje je uhapšen 2004. navodno zbog korišćenja nevažećeg pasoša, da bi se poslije osam mjeseci pritvora preselio na Island gdje je završio životni i šahovski put. Beskompomisni borac, više praktičar nego teoretičar, vrsni kombinatorik i nepobjedivi matador za života je objavio više publikacija, među kojima i brošuru o kako je isticao lažiranom meču između Anatonija Karpova i Garija Kasparova. Na njegovu ideju konstruisan je takozvani "Fišerov sat" koji se danas koristi na zvaničnim takmičenjima.

Izvor: www.arenacg.net
PRVI CRNOGORSKI WEBSHOP ZA PRODAJU DIJETETSKIH SUPLEMENATA I OPREME ZA BODYBUILDING:
www.proteini.me

Van mreže Radomir

  • Cruiserweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.160
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2008, 11:59:06 posle podne »
Pocivaj u miru legendo.

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #2 poslato: Januar 19, 2008, 12:15:39 posle podne »
Slava mu :(
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #3 poslato: Januar 19, 2008, 12:58:16 posle podne »
Stvarno je bio legenda :(
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže N_E_Z_N_A_L_I_C_A

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.780
  • Krkam kao budala!!! MASS!!!
    • Apartmani "NIKOLA"
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #4 poslato: Januar 19, 2008, 02:02:33 posle podne »
Ma daj lik je rekao da je pad Tornjeva u USA sretan dan za njega...a imao je i drugih nebuloznih izjava, mislim da je malo pukao kao kokica nakon "slave" za mene nimalo legenda!!! Kad može slavit smrt nevinih ljudi...al eto samo moje mišljenje...

Van mreže ATJ LUCKO™

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.267
  • Markedj4ny BIG Team
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #5 poslato: Januar 19, 2008, 02:59:29 posle podne »
prvi put cujem za njega inace nemam pojma o sahistima i sahu...
samo me zanima kako se oni pripremaju za taj sah koliko dizu na benchu koliko su im podlaktice bicepsi ... a obujam  glave.... :mrgreen:

Ma daj lik je rekao da je pad Tornjeva u USA sretan dan za njega...a imao je i drugih nebuloznih izjava, mislim da je malo pukao kao kokica nakon "slave" za mene nimalo legenda!!! Kad može slavit smrt nevinih ljudi...al eto samo moje mišljenje...

to je njegovo mislje nje sta mi tu mosemo neka pociva u miru bozijem a On ce odrediti kakav je bio ko covik...

Van mreže sasacg

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 9.809
  • Get up you son of a bitch,'cause Mickey loves you!
    • http://www.realx3mforum.com
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #6 poslato: Januar 19, 2008, 03:40:56 posle podne »
Ma daj lik je rekao da je pad Tornjeva u USA sretan dan za njega...

Kralj!!!
"You'll be able to spit nails. You're gonna eat lightening and you're gonna crap thunder, you're gonna become a very dangerous person"

HASTA LA VICTORIA SIEMPRE !!!

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #7 poslato: Januar 19, 2008, 04:02:40 posle podne »
Ma daj lik je rekao da je pad Tornjeva u USA sretan dan za njega...a imao je i drugih nebuloznih izjava, mislim da je malo pukao kao kokica nakon "slave" za mene nimalo legenda!!! Kad može slavit smrt nevinih ljudi...al eto samo moje mišljenje...
bio je jedan od najvecih kriticara judeo-americko-teroristichke drzavnoadministrativne bagre. zato su ga tako i progonili.
napad na ameriku je 2001 obradovao sve ljude shirom svijeta koji ne podrzavaju gorepomenutu bagru. sto se tice zrtava upotrebicu CNNov terimn "kolateralna steta"(koja se na zalost dogodi u svakom ratu), tao da ne treba tu vadit neke izjave iz konteksta.
a inache na kraju sve dokazuje da se 11sept zapravo odigro u americkoj reziji ... ...
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže N_E_Z_N_A_L_I_C_A

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.780
  • Krkam kao budala!!! MASS!!!
    • Apartmani "NIKOLA"
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #8 poslato: Januar 19, 2008, 04:42:32 posle podne »
Ma bilo kako bilo ljudi su ljudi i nikad neću odobrit nevine žrtve za bilo kakav lobi, politiku ili šta već, a da vam budem iskren svaku sektu, extremizam, itd itd... NABIJEM NA KURAC!!!!!!!!!!

Oprostite mi na izrazu ali ne da se to objasnit drugačije!


A uostalom što jedan sportaš intelektualac ima se dirat u politiku???

E i da, kako svima tako i njemu vječni mir....
« Poslednja izmena: Januar 19, 2008, 04:51:01 posle podne N_E_Z_N_A_L_I_C_A »

Van mreže H2SO4

  • Super-heavyweight Member
  • ******
  • Poruke: 5.778
  • sve je to na psihickoj bazi ®
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #9 poslato: Januar 19, 2008, 04:56:32 posle podne »
Citat
A uostalom što jedan sportaš intelektualac ima se dirat u politiku???

jbg, politika se oduvjek mjesala u sport ....
matere mi matere,
kupicu ti dimije

Van mreže N_E_Z_N_A_L_I_C_A

  • Heavyweight Member
  • *****
  • Poruke: 1.780
  • Krkam kao budala!!! MASS!!!
    • Apartmani "NIKOLA"
Odg: Odlazak velikana: Bobi Fišer R.I.P.
« Odgovor #10 poslato: Januar 19, 2008, 04:57:44 posle podne »
Citat
A uostalom što jedan sportaš intelektualac ima se dirat u politiku???

jbg, politika se oduvjek mjesala u sport ....
Onda i nju nabijem...