evo ga:
Predsednica Društva za zaštitu divljih ptica tvrdi
Švercovali sokolove šeicima iz Emirata
Društvo za zaštitu divljih ptica podnelo je Specijalnom tužilaštvu krivičnu prijavu protiv bivših rukovodilaca Republičke uprave za zaštitu životne sredine i Uprave za veterinu, zbog sumnje da su izdavali dozvole za izvoz nekoliko stotina zakonom zaštićenih ptica grabljivica.Predsednica Društva Aleksandra Tadić izjavila je juče za „Blic“ da je nelegalno izvezeno na stotine sokolova i orlova, što je suprotno domaćim zakonskim propisima. Cena tih ptica, kao i hibrida koji nastaju njihovim ukrštanjem, dostiže i do 50.000 evra, kaže ona.
Krivične prijave su podnete protiv bivšeg direktora Uprave za zaštitu životne sredine pri Ministarstvu životne sredine Miroslava Nikčevića i nekadašnjeg direktora Uprave za veterinu pri Ministarstvu poljoprivrede Dejana Krnjajića, kao i desetak njihovih saradnika iz ministarstava.
- U Srbiji postoji 20 vrsta ptica koje su dozvoljene za lov, među kojima su fazani i prepelice. Ali ni one ne smeju da se hvataju niti da se sa njima živima trguje. Sve ostale vrste su zabranjene za izvoz. Nikčević i ostali su zaobilazili zakon tako što su se pozivali na CITES međunarodnu konvenciju o prometu svetski ugroženih životinjskih vrsta, koja reguliše promet onih životinja koje nisu ograničene domaćim zakonima (CITES) - rekla je Tadićeva, dodavši da su sporne ptice najviše prodavane šeicima u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Dozvole za izvoz ptica, prema njenim tvrdnjama, nezakonito su dobili Tibor Buza iz Sente, Stjepan Bašić iz Novog Sada i Neboja Davidović iz Mladenovca. Predsednica Društva za zaštitu ptica je istakla da je Davidović u maju ove godine osuđen zbog trgovine zakonom zaštićenih ptica, dok se protiv Bašića i Buze zbog istog dela vodi krivični postupak.
Međutim, Miroslav Nikčević za „Blic“ „tvrdi“ da nisu tačne tvrdnje koje je Tadićeva navela u prijavi.
- Od prozvanih, poznajem samo Buzu. On nije izvozio, već je uvezao ptice u Srbiju. Buza ima uzgajalište sokolova u Emiratima. Te ptice, on je legalno uvezao u Srbiju i u Senti je napravio novo uzgajalište. Taj posao urađen je uz konsultaciju sa stručnim službama i preko legalnih institucija - kaže Nikčević.
On tvrdi i da je Tadićeva mogla da pogleda dokumentaciju o tome, ali da je nikada nije tražila.
- Tadićeva preko Društva svake godine podnosi prijavu protiv mene. Ovo nije prvi put. Nijedna ta prijava, međutim, nikada nije dokazana - kaže Nikčević.
Portparol Specijalnog tužilaštva Tomo Zorić izjavio je za „Blic“ da je u to tužilaštvo stigla krivična prijava i da je ona zatim prosleđena Okružnom tužilaštvu u Beogradu. U ovoj fazi istrage, Zorić nije želeo da komentariše navode prijave.
Zabrana
Prema srpskim propisima za 20 vrsta divljih ptica je dozvoljen lov odstrelom lovačkom puškom, i to isključivo u lovištima, sa dozvolom tokom lovne sezone. Njihovo hvatanje je zabranjeno. Sve preostale ptice, više od 400 vrsta, zakonom su potpuno zaštićene, što znači da je zabranjeno ubijati ih, hvatati, prodavati, prenositi preko granice ili ukrštati sa drugim pticama.
Masakr
Više od 120.000 mrtvih ptica otkriveno je u kamionu na slovenačko-italijanskoj granici, u novembru 2001. To je najveći zabeleženi masakr divljih ptica u istoriji Evrope.