Mnoge reklame nas bombarduju super-odlicnim aminokiselinama razgranatih lanaca (po americki : BCAA) i njihovim skoro idealnim osobinama. Pogledajte tekst pa sami odlucite!
Ako kazem da se stanice misicnog tkiva odnosno njihov protein miozin postupno zamjenjuje svakih 6 meseci, onda sam sasvim jasno rekao sve! Osim toga sportovi ne trose proteine jednako; na prvom mestu su sportovi snage, zatim brzine i na kraju izdrzljivosti. Treba li jos dodati da svaki aktivni sportista razvija svoj sopstveni proteinski program?
Popularne BCAA (leucin, izoleucin, i valin) su esencijalne aminokiseline koje u molekuli sadrze dragoceni dusik neophodan za biosintezu stanica misicnog tkiva. Istovremeno one cuvaju rezerve glikogena u misicima od preteranog razlaganja za vreme fizickog napora .. Buduci se ne mogu sintetizovati, moraju se svakodnevno unositi u organizam. BCAA se godinama koriste kao suplementi, a najveci potrosaci su body builderi. Ovde spadaju i njihovi derivati kao sto su primeri, keto-isokaproati i alfa-ketoglutirati.
Poslednjih godina objavljeni su rezultati brojnih istrazivanja ucinka BCAA a oni se krecu u sirokom krugu od negativnih do vrlo pozitivnih. Cak su ispitani i po pojedinim sportskim disciplinama; najveci efekti su postignuti kod disciplina izdrzljivosti gde navodno dolazeci u mozak smanjuju produkciju serotonina i tako odlazu pojavu centralnog umora. Ta omiljena teza medjutim, jos uvek nije dovoljno argumentovana. Studija na univerziteta Guelp, Kanada koja je je 2 puta ponovljena pokazala je pozitivne rezultate suplementacije sa BCAA. Nakon sto su testirani sportisti dobili 77 mg BCAA/kg telesne mase, poceo je trening misica kvadricepsa koji je trajao 60 minuta. Preciznim merenjima je utvrdjena znacajna redukcija razgradnje proteina, sto znaci da je dobro pre napornih treninga u napitku popiti dodane BCAA jer se tako omogucuje brzi oporavak.
Svedska studija na igracicama zenskog fudbala pokazala je korisnost upotrebe BCAA; ako su dobijale preparat neposredno pre treninga koji je trajao 90 minuta, kao i za vreme treninga, testovi mentalnih sposobnosti (koncentracija, preciznost suta, proigravanje) dali su vrlo obecavajuce rezultate koji su bili bolji od kontrolne grupe. Kod toga je koriscena doza od 7,5 g BCAA u napitku. Ocena je svedske studije da uporaba BCAA ima svoj puni smisao kod disciplina visoke koncentracije kao sto su tenis i hockey na ledu. Pozeljan odnos pojedinih aminokiselina razgranatih lanaca u kapsuli ili tableti je 150 mg izoleucin, 300 mg leucina i 300 mg valina
Gde ih ima?
Mleko, mlecni proizvodi, soja i crveno meso najveci su izvor BCAA. Proteinski koncentrat sirutke i jaja u prahu takoder su veliki izvor ovih aminokiselina. Buduci da se doza od 7,5 g dnevno ne moze osigurati kroz namirnice, koriste se gotovi preparati. Ako se koristi sojin koncentrat SUPRO na 20 grama se moze osigurati 1,5 g BCAA
Kako deluju?
Kroz praksu se pokazalo se da aminokiseline razgranatih lanaca (BCAA) dobro cuvaju misicnu masu u specijalno teskim okolnostima kao sto su visoka temperatura i vrlo dugotrajno naprezanje. Jos nesto dosta vazno; potvrdjeno je da poboljsavaju lose mentalno stanje izazvano teskim prolongiranim naprezanjima . Naime, dugotrajnim treningom oslobadja se znatna kolicina amonijaka u krvi koji prodire i do mozga izazivajuci tzv. centralni umor. Ako se BCAA uzima pre napora, taj centralni umor se moze odloziti i umanjiti. To su u zanimljivom ogledu na pacovima potvrdili belgijski naucnici. Poznati svetski strucnjak za sportsku medicinu dr Colgan u svojoj knjizi "Optimum Sport Nutrition" kaze sledece; BCAA stede testosteron za vreme napornih treninga i posle njih. Zato ako se BCAA koriste u pravo vreme, mogu zaista imati blagi anabolicni ucinak.
Preporuka za tipicno dnevno suplementiranje je 10-20 grama . Toksicni ucinci osim u jednom slucaju nisu poznati. To zahvaljujemo cinjenici da se BCAA razlazu u druge aminokiseline i izlucuju iz tela.
evo ovo je bukvalno isti text na srpskom samo je objavljen na yu-fitness.com ko je od koga prepisao ja to ne znam ali ako ce smetati obrisi