Kičmeni stubKičmeni stub se sastoji od 33 vertebre (kičmenih pršljenova):
7 cervikalnih (vratnih)
12 torakalnih (svaki spaja po 1 par rebara)
5 lumbalnih (donji deo ledja - krsta)
5 sakralnih (kod odraslih su srasli u jednu kost koja se naziva sacrum i ne sadrži diskove)
4 kokcigealnih (spojeni u jedinstvenu kost coccyx – rep/trtica)
Degeneracija lumbalnog diska, habanje i prolapsLumbalni deo kičme ima 5 delova (vertebre) čija su tela spojena jedno uz drugo gradeći blok koji se naslanja na sakrum (repna kost). Disk ima ulogu jastučića ili amortizera pritiska izmedju dva pršljenska tela. Disk podseća na luk sa spoljašnjih slojem (
annulus) koji kada se pokida, postaje jako bolan. U sredini ovog prstena (
annulus) se nalazi jezgro (
nucleus), koje podseća na meso morskog raka. Disk se vremenom isušuje, nastupa degeneracija (što predstavlja trošenje I habanje koje se javlja sa starenjem, opterećenjem a pospešuje se povredom).
Degeneracija diska se nabolje vidi magnetnom rezonancom (MRI) ali obično ne predstavlja problem dok nema većeg opterećenja kičme. Medjutim, ponekad degeneracija diska može uzrokovati bol koji nastaje usled istrošenosti prstena (anulus), mehaničkog uzroka ili toksičnih materija ("produkata") koje se oslobadjaju pri pucanju diska. Degeneracija diska se može javiti sa ili bez smanjenja visine diska. Ruptura (prekid) prstea (anulusa) sa izlaskom jezgra se označava kao "prekinut disk", "hernijacija diska", "prolaps diska" ili "skliznuti disk". Sveži prolaps je u početku dobro hidratisan ali vremenom se disk stanjuje usled dehidratacije te nastaju problemi. Većina prolapsa se može simptomatski lečiti bez hirurških intervencija. Sa starenjem, naš kičmeni stub formira koštane izrasline (poznate kao osteofiti). Ovo stanje se naziva osteoartritis, osteoartroza ili spondiloza i najčešći je oblik artritisa u svetu. Najbitnije od svega je da ovi izraštaji ne stvaraju probleme. Medjutim, vremenom oni mogu rasti i savijati se, te pritiskati nerve što dovodi do pojave bola (sciatica).
Nukleus može iscureti kroz anulus i pritiskati nerve, što naravno, dovodi do bola, mravinjanja i/ili obamrlosti nogu, a stanje se naziva sciatica (u narodu poznato kao išijas ?!?!). Promene na disku mogu uzrokovati direktan bol ali i prenešen bol,što znači da se bol poreklom iz lumbalne kičme prenosi na drugo mesto- u karlicu, kuk i/ili bedra. Sciatica je vrsta prenešenog bola nastala usled pritiska na bolan nerv. Pokidan disk (ili iritacija spoja) može izazvati spazam mišića donjeg dela ledja. Mišići pokušavaju da zaštite zglob (spoj) od pokreta ali ponekad bol nastao usled spazma može biti biti gori od “skrivenog” problema.
TretmanNajbolji tretman je prevencija – na pr. vodjenje računa o pokretima kičme. Kičma je najjača kada su pršljenovii vertikalni, a najslabija kada je nagnuta ili uvrnuta. Stoga, kičma se najbolje koristi (i štedi) ukoliko se tovar nosi u uspravnom položaju, pa je najbolje toliko saviti kolena da kičma ostane vertikalna kada se podiže nešto sa poda. Slično tome, ne treba se ni uvrtati (okretati) kad se diže teret. Pravilni čučnjevi su najbolja vežba za vašu kičmu.
Postoje različiti vidovi tertmana, počevši od kompletnog mirovanja i manipulacije pršljenova, termoterapije, hidroterapije do plivanja u zagrejanom bazenu. Poseban vid tretmana predstavlja hirurška intervencija.