HORMONI HIPOFIZE
Hipofiza je mala zlezda. Lezi iza hijazme optičkih živaca u turskom sedlu (sella turcica) sfenoidalne kosti. Anatomski se hipofiza sastoji od prednjeg i zadnjeg režnja i svaki od njih luči specificne hormone.
Prednji režanj
Luči nekoliko hormona koji djeluju na druge endokrine žlezde stimulišući sintezu drugih hormona. Ovi hormoni se nazivaju tropni hormoni ili tropini. Upravo zbog toga, poremećaj rada hipofize izaziva poremećaj velikog broja u različitih procesa u organizmu.
ADRENOKORTIKOTROPIN (ACTH) ILI KORTIKOTROPIN
Po hemijskoj strukturi ACTH hormon je polipeptid, molekulske mase 4500 daltona, a sadrži 39 aminokiselina. Biološku aktivnost ovom hormonu daju prve 24 aminokiseline. Glavna uloga ACTH je ubrzavanje sinteze kortikosteroidnih hormona u nadbubrežnoj žlezdi, i to putem stimulacije prevodjenja holesterola u pregnenolon, kao i povećanjem lučenja hormona.
ACTH stimuliše sintezu proteina nadbubrežne žliezde, odnosno dovodi do rasta tkiva ove žlezde.
ACTH stimuliše i prenos holesterola iz lipoproteida krvi u ćelije nadbubrežnih žlezda.
TIREOTROPNI HORMON (TSH) ILI TIREOTROPIN
Po hemijskom sastavu je glikoproteid, molekuske mase oko 30000 daltona. TSH ubrzava sve faze biosinteze tireoidnih hormona. Podstiče rast i lučenje hormona štitne žlezde. Kada TSH hormon iz adenohipofize cirkulacijom dodje u štitnu žlezdu, on se veže na specifični membranski receptor ćelija ove žlezde. Posle vezanja za receptore TSH hormon reaguje sa specifičnim gangliozidom, koji je sastavni deo receptora. Rezultat ove reakcije je konformacijska promena hormona. Tako izmenjen TSH hormon stimuliše aktivnost adenilat-ciklaze, koja se nalazi u ćelijskoj membrani. Povišenje aktivnosti adenilat-ciklaze ubrzava se sinteza cAMP. Hipotalamus kontroliše lučenje svih trapina, a medju njima i TSH hormona. Lučenje TSH
hormona kontrolise posebni tripeptid hipotalamusa, koji se naziva hipotalamički-tireotropni-regulatorni hormon (TRH).
PROLAKTIN ILI LUTEOTROPNI HORMON (LTH)
Molekulska masa prolaktina iznosi oko 25000 daltona. Za razliku od FSH i LH, prolaktin nije glikoproteid, jer ne sadrži ugljenohidratnu komponentu. Stimuliše stvaranje mleka u mlečnim žlezdama, a pored toga deluje i na lučenje progesterona. U trudnoći se luče male količine prolaktina iz adenohipofize, a on stimuliše razvoj mlečnih žlezda. Nakon porodjaja lučenje ovog hormona se naglo povećava, jer prestaje inhibitorno delovanje hormona placente na lučenje prolaktina iz aminohipofize. Prolaktin aktivira corpus luteum, po čemu je dobio ime luteotropni hormon.
GONADOTROPNI HORMONI
Folikulstimulirajući hormon (FSH), koji se sintetiše u organizmu muškaraca i luteinizirajući hormon (LH), koji nastaje u hipofizi žena, označavaju se zajedničkim imenom gonadotropni hormoni. Oba hormona su glikoproteini molekulske mase 25000 odno-sno 40000 daltona. Sastoje se od dva polipeptidna lanca (alfa i beta). Alfa lanac je isti kod oba hormona dok se beta lanci razlikuju u primarnoj strukturi.
FOLIKULSTIMULIRAJUCI HORMON (FSH)
Podstiče nastajanje i sazrevanje folikula u ovarijumu žena, a ubrzava i lučenje estrogenih hormona. Kod muškaraca FSH hormon stimuliše razvoj i funkciju semenih kanalića, rast testisa, a ima i značajnu ulogu a raznim segmentima spermatogeneze.
LUTEINIZIRAJUCI HORMON (LH)
Kod žena ovaj hormon stimuliše sazrevanje folikula, ovulaciju i razvoj žutog tela (corpus luteum), a stimuliše i sekreciju estrogena i progesterona. Kod muškaraca LH hormon stimuliše sintezu testosterona u intersticijumskim ćelijama testisa (Leydigove ćelije). LH hormon se veže na specifične receptore locirane u membranama intersticijumskih i luteinskih ćelija.
HORMON RASTA, SOMATOTROPNI HORMON (STH) ILI KRESCIN
Hormon rasta čoveka sastoji se iz 191 aminokiseline, a molekulska masa mu je 21500 daltona. STH hormon stimuliše anabolizam proteina i nukleinskih kiselina, pospešuje aktivni transport aminokiselina kroz ćelijsku membranu, a istovremeno smanjuje katabolizam aminokiselina i proteina, smanjuje utilizaciju glukoze, stimuliše mobilizaciju masti iz depoa. U tkivima STH hormon pospjesuje beta - oksidaciju masnih kiselina, pri čemu nastaje acetil-KoA, čije dalje razlaganje organizam koristi za dobijanje energije. Ako se uporede delovanje STH
hormona i insulina, onda se vidi da STH hormon deluje suprotno insulinu. STH hormon pospešuje rast hrskavica i kostiju, i to indirektno putem somatomedina. STH hormon stimuliše sintezu somatomedina u jetri i bubrezima. Ako adenohipofiza prekomerno luči STH hormon u mladosti pre spajanja epifize i dijafize kostiju, dolazi do džinovskog rasta (gigantizma). Medjutim, ako se povećanje lučenja ovog hormona javi posle spajanja epifize i dijafize, onda dolazi do pojačanog rasta perifernih delova tela (šaka, stopala, nosa, donje vilice i jezika), što se naziva akromegalija. U slučaju da adenohipofiza u detinjstvu luči malo ovog hormona, onda dolazi do zaustavljanja rasta i do pojave hipofiznog kepeca.
Zadnji režanj
Luči dva hormona: oksitocin i vazopresin. To su dva manja ciklična oligopeptida. Razlikuju se samo u 2 aminokiseline, izoleucin u oksitocinu je kod vazopresina zamenjen fenilalaninom, a umesto leucina, koji se nalazi u oksitocinu, u vazopresinu se javlja arginin.
OKSITOCIN
Pojačava trudove i pospešuje kontrakciju muskulature uterusa. Upotrebljava se u akušerstvu za izazivanje trudova. Pojačava tonus glatkih mišića digestivnog trakta, mokraćne i žučne bešike. Izaziva, takodje, lučenje mleka. Oksitocin, kao i vazopresin, povećava koncentraciju cAMP u celijama. Ciklični AMP stimuliše oksidaciju glukoze.
VAZOPRESIN ILI ANTIDIURETIČKI HORMON (ADH)
Povećava krvni pritisak i smanjuje lučenje mokraće preko bubrega. Koristi se u kliničkoj praksi (npr. kod hirurških šokova) radi povišenja pritiska.