Kava nije dobar doping
Znanstvenici iz Sveučilišne bolnice u Zuerichu su ustvrdili da je kava loš doping, odnosno da smanjuje reakciju srca na povećani fizički napor.
Za taj učinak kod zdravih osoba dovoljne su 2 šalice kave.
Konkretno, kava sprječava povećani protok krvi u srce kod povećanog tjelesnog napora, što znači da srce ne dobiva potrebnu količinu krvi i hranjivih tvari, niti je u mogućnosti ukloniti ugljični dioksid, mliječnu kiselinu i ostale štetne tvari.
U istraživanju što ga je na 18 zdravih mladih redovitih potrošača kave proveo prof. Mehdi Namdar, ispitanici su 50 minuta prije vježbanja uzeli 200 miligrama kofeina, što odgovara dvjema šalicama kave.
Omjer između protoka krvi za vrijeme vježbanja i onoga u mirovanju naziva se rezervni miokardalni protok.
Uzimanje kofeina smanjuje taj protok za 22%, a na razrijeđenom zraku za 39%.
Znanstvenici vjeruju da kofein blokira neke receptore na srčanim krvnim žilama koji dovode do širenja žila zbog povećanog tjelesnog napora.
Istraživanje sugerira da uzimanje kofeina kao dopinga djeluje kontraproduktivno, a važnije od tog podatka je da pacijenti s koronarnom bolešću uzimanjem kave riskiraju ishemiju srca i infarkt, budući da fizički napor može uslijediti bilo kada, primjerice, prilikom trčanja za tramvajem.
Kofein kao doping
Kofein se nalazi na listi zabranjenih sredstava kada je u pitanju doping kontrola, ali u količini koju je nemoguće unijeti u organizam ispijajući kave (trebalo bi u jednom danu popiti 300-tinjak espressa, što se može smatrati nemogućim). Drugim riječima, ukoliko sportaš na doping kontroli padne zbog prekomjerne količine kofeina u organizmu, znači da ga je unio direktnim putem preko šprice u krv (intravenozno). Što će reći da dvije, tri kavice pred trku nemaju praktički nikakve veze sa zvaničnim dopingom. Još dvije stvari svrstavaju kavu daleko ispred pravog dopinga – lako ju je pronaći i cijena joj je apsolutno prihvatljiva.
Mnogobrojne studije su dokazale da prisustvo kofeina u organizmu može povećati njegovu izdržljivost za 10-15%. Profesor Graham upozorava da su sva ta kofeinska istraživanja napravljena u laboratorijima, ne u stvarnom životu tj. ne u situacijama pravih trka. Međutim, rezultati su svejedno vrlo impresivni.
A što je s potencionalnim zdravstvenim rizikom? Tijekom dugog niza godina, puno je pitanja postavljano na temu odnosa zdravlja i kave, tj. kofeina. Stoga, pogledajmo što kažu najnovija zdravstvena istraživanja na tu temu.
* Energija
Kofein, između ostalog, stimulira centralni nervni sistem, što povećava produktivnost organizma. Za primjer, muškarac težak kojih 70-ak kilograma nakon što popije samo jednu šalicu kave osjećat će se življe, energičnije i koncentriranije, što znači da će biti bolje fokusiran na svoj trening, bolje motiviran i, što je najvažnije, duže će ga obavljati bez bolnih nuspojava. No, ako se unos bitno poveća pa recimo npr. isti taj muškarac popije 10-ak kava, ili ako žena od 60-ak kilograma popije 7-8 šalica, pozitivni efekti se počinju međusobno sukobljavati. Tada može doći do glavobolje, nervoze i razdraženosti.
Kao što se da zaključiti, mnoge studije idu u prilog tvrdnji da kava poboljšava trčanje. Uz već dugo poznatu i priznatu teoriju, da kava ubrzava i pospješuje korištenje masnih depoa, što omogućava štednju mišićnog glikogena (primarnog goriva) i njegovu dostupnost u kasnijoj fazi trčanja (recimo u drugom dijelu maratona, kao najadekvatniji mogući primjer), profesor Graham nudi još kofeinskih beneficija. Kako on tvrdi, kava popijena prije trke stvara lažni osjećaj lakšeg trčanja, što joj ne bi smjeli zamjeriti. Stvar je u tome da kofein u sukobu s nervnim sistemom "napali" mišiće koji nakon toga postaju upotrebljiviji za izvedbu, primjerice, opet maraton.
Sasvim konkretna doza pred trku, da bi se ostvario željeni potencijal rezultatskog poboljšanja od 15% trebala bi izgledati ovako: 4 miligrama kofeina po kilogramu težine, uzeta s puno vode sat vremena prije starta. U doslovnom prevodu to su 3 šalice kave za trkača teškog 80 kg ili 2 šalice za trkačicu od 60 kg. No, slične efekte možete postići i kofeinskim tabletama, ali tada izostaje relaksirajući socijalno-društveni aspekt i nadmudrivanje s konobarom/icom, što svaki pravi trkač/ica doživljava čisto ritualno, kao pravi mali obred s hepiendom u toaletu.
Tabela s prosječnom količinom kofeina, izraženih u miligramima po pojedinoj porciji:
* Obična kava 135
* Espresso 95
* Kava bez kofeina 5
* Čaj u vrećici 50
* Ledeni čaj 42
* Zeleni čaj 30
* Coca-cola 45
* Diet-cola 47
* Red Bull 130
* PowerGel 50
PODJELA DOPING SREDSTAVA KORIŠTENIH U SPORTU (Američki izvori)
1. ANABOLIČNI STEREOIDI (Anabolic stereoids) testosteron i njegovi brojni derivati, HGH, banrot, stanazol, dianabol, deca, parabolin i sustanon
2. STIMULATIVNA SREDSTVA (Stimulants) Efedrin, kofein, amfetamin i drugi
3. OPOJNA SREDSTVA (Narcotics) Marihuana, kokain, heroin...
4. KRVNI DOPING (Blood doping) EPO i druge zamjene za krv
5. BILJNI EKSTRAKTI (Herbal extracts) Ma Huang, Kava-kava
6. SREDSTVA PROTIV BOLOVA (Analgesic painkillers) kodein, analgin
7. PEPTIDNI HORMONI (Peptide hormons) angiotensin, bradykinin, serotonin
8. DIURETICI (Diuretics) Salirghan, furasemid, orocetam
9. LOKALNI ANESTETICI (Local anaesthetics) kapsaicin, dekstro-propoksifen
10. BETA AGONISTI (Beta agonists) clenbuterol