Miloš Šarčev - European Flex, Mart 2003, Masti koje leče
P: Redovan sam posetilac tvog foruma i marljiv čitalac tvoje rubrike. Divim se ljudima koj imaju hrabrosti da isprobaju nešto novo i neuobičajeno kao i ljudima koji se ne plaše da iznesu svoje mišljenje, posebno ako se ne slaze sa određenim naučnim istraživanjima. Svakako sam primetio da se tvoje preporuke za upotrebu određenih prostih ugljenih hidrata, doziranje proteina i uobičajenih dodataka ishrani (supplements) razlikuje od preporuka koje nalazim u člancima u magazinima. Šta misliš o esencijalnim masnim kiselinama (EFAs) i koliko su one u stvari važne. Takmičim se već 20 godina i sada, kao National master competitor, mislim da esencijalne masne kiseline stvarno imaju uticaja!
O: Prvo, da razjasnim nešto. Pišem isključivo za „Flex“ časopis i stvarno uživam u tom poslu. Urednici mi dozvoljavaju da iznesem svoje stavove i pogled na stvari iako su možda u suprotnosti sa nekim njihovim autorima koji pišu na o istim temama. Prednost koju ja imam je ta da ja nisam naučnik, specijalista, niti bilo šta drugo što bi mi stvorilo pritisak da potkrepim informacije koje iznosim u smislu uobičajenih naučnih shvatanja.
Ja sam ponekad glas tih priznatih naučnika koji bi voleli da obelodane svoja mišljenja, ali ne smeju da rizikuju svoje poslove, titule ili diplome...
Kada bi doktor preporučio unos proteina od 4 ili više grama po kilogramu telesne težine, ona ili on bi bio poslat u mentalnu umesto u medicinsku instituciju. Isto važi i za mnoge druge drastične preporuke koje su u suštini poznate i prihvaćene od dosta njih. Dalje, da kažem šta mislim o esencijalnim masnim kiselinama. Nadam se da svi znaju da ESENCIJALNO znači apsolutno neophodno za opstanak organizma! Pričali smo već o 8 esencijalnih aminokiselina koje naše telo ne može da proizvodi i koje moramo da unosimo kroz redovnu ishranu. Važno je razumeti da je ESENCIJALNA namirnica nešto što je svakoj našoj ćeliji neophodno da bi opstala, a ne može da je stvori sama. Iako većina ljudi veruje da će ih izbegavanje masti dovesti do dobrog zdravlja, istina je da bi njihovo zdravlje bilo ozbiljno ugroženo ako bi zanemarili DVE tako važe esencijalne masti. Alpha-linoleinska ili OMEGA 3 masna kiselina i Linoleinska ili OMEGA 6 masna kiselina su u pravom smislu te reči „spasioci“.
Medicinska zajednica je priznala brojne, za zdravlje korisne osobine masnih kiselina, od prevencije brojnih kardiovaskularnih problema (sposobnost da spušta krvni pritisak, nivo LDL holesterola, triglicerida. U isto vreme povećavaju nivo HDL ili dobrog holesterola, bitnog faktora dobro poznatog svakom bodibilderu takmičaru). Doprinosi prevenciji artritisa, pa čak i kancera. Pomenuli ste da su vam esencijalne masne kiseline donele pomak napred i ja pretpostavljam da pričate o napretku u snazi i izgledu. Ove esencijalne masti deluju kao lipotropički (sagorevanje masti) i anabolički agensi sa njihovim dokumentovanim sposobnostima da istovremeno povećavaju mišićnu masu i smanjuju nivo telesne masnoće. Ili, primećujete njihov uticaj na raspoloženje, energiju, vid, pamćenje, reparaciju zglobova i ligamenata ili osećaj opšteg boljitka.
Nedavno sam imao zadovoljstvo da prisustvujem seminaru Uda Erasmusa, priznatog stručnjaka za ulja i masti i autora knjige „Masti koje leče i masti koje ubijaju“, koju bih svima preporučio. Takođe sam imao zadovoljstvo da budem učestvujem u diskusiji sa njim i brojnim drugim stručnjacima iz oblasti nutricionizma i medicine na prestižnom SWIS simpozijumu u Torontu. Kada je počelo razgovor o esencijalnim masnim kiselinama svi smo se složili da one imaju brojne funkcije u ljudskom telu, ali nismo mogli da se složimo o dnevnim dozama.
Još jednom, doktori moraju da budu pažljivi i konzervativni kada prepisuju optimalne doze nekog medikamenta ili dodatka ishrani. Njihova preporuka određene namirnice jedva da dostiže minimalne doze za opstanak. Ne one optimalne i daleko od maksimalnih! Isto kao i kad preporučujem doze proteina sklon sam da savetujem obilno uzimanje esencijalnih masnih kiselina, posebno kada su u pitanju sportisti i fizički aktivni ljudi! Takođe, nailazio sam na poteškoće u prihvatanju „optimalnog odnosa“ omega 3 i omega 6 masti. Slažem se da unos omega 6 masti daleko premašuje unos omega 3 masti, ali teško mi je da tvrdim da odnos mora biti 2:1 ili 13:11 ili bilo koji drugi odnos koji se navodi u objavljenim studijama.
Jednostavno, ja verujem u uzimanje većih količina Omega 3 masnih kiselina. Bilo iz prirodnih izvora kao što su masnije hladno-vodne ribe, semenja lana/konoplje/chia-e, zelenog lisnatog povrća ili iz raznih široko dostupnih Omega 3 dodataka ishrani.
Mislim da su esencijalne masne kiseline naročito korisne za poklonike tzv. „low-carb“ dijeta kao što su popularne Atkinsonova, Ketogena, Metabolička ili dijete bodibildera pred takmičenje. Smisao ovde navedenih dijeta je u značajnom smanjenju unosa ugljenih hidrata čime „teramo“ organizam da koristi raspoložive telesne masti kao izvor energije. Izmene u našem enzimskom sistemu gde naše telo proizvodi enzime za varenje masti nas čini „prilagođene mastima“. Masti (trigliceridi) tako postaju preferirani izvor energije u odnosu na ugljene hidrate (glukozu). U suštini naše telo postaje mašina za sagorevanje masti koja efikasno sagoreva masti iz naše ishrane kao i iz naših telesnih rezervi, u nedostatku ugljenih hidrata! Osamdesetih godina mnogi profesionalni bodibilderi su koristili MCTs (srednje razgranate trigliceride) tokom njihovih „low-carb“ pred-takmičarskih dijeta. Atkins uopšte ne navodi koje vrste masti treba da se koriste (isto kao i kardiolog!), on štaviše preporučuje slaninu, svinjsku mast, puter i sve ostale „masti koje ubijaju“!
Moj savet bi bio: klonite se zasićenih masti. Imajući u vidu moje preporuke o visokom unosu proteina, sasvim je sigurno da je određena količina zasićenih masti sakrivena u izvorima proteina sasvim dovoljna za potrebe sintetisanja svih neophodnih hormona (što je i jedina stvar za koju su dobre). Ostale masti (po mom mišljenju) treba da budu isključivo iz porodice „masti koje leče“, mononezasićene ili polinezasićene masne kiseline.
Srednje razgranati trigliceridi (MCTs) nisu štetni, ali oni samo dopunjuju kalorije, i nemaju nikakav blagotvoran uticaj na zdravlje ili snagu i izgled.
Moja preporuka bi bila 0,3 – 0,5 grama Omega 3 masne kiseline po KG težine (bodibilder koji ima na primer 100KG treba da unosi 30 – 50 grama Omega 3 masne kiseline) i 0,2 – 0,3 grama Omega 6 masne kiseline (20 – 30grama) dnevno.