Selektor reprezentacije Milić Ilić sumirao učinak na Evropskom šampionatu u BeograduUvijek može bolje
NIKŠIĆ - Džudo nije sport koji ima na desetine verzija, sport koji je nastao prije deceniju ili dvije, nije "lokalni sport" i nije sport na čijem evropskom i svjetskom prvenstvu može proći jedno kolo, ako takmičar za sobom nema makar desetak godina paklenog rada i dosta sportske sreće. Svuda na planati radi se "isti" džudo i da pored reprezentativaca u koje "jake države" ulažu milione eura borac iz male Crne Gore osvoji medalju, pravo je čudo. E, to čudo se u našoj zemlji dogodilo mnogo puta. Od vremena Dragomira Bečanovića do prošlodecembarske vicešampionske titule Evrope Srđana Mrvaljevića. Ali, kad bi se tako lako u ovom sportu osvajala odličja vjerovatno bi se i Crnogorci prije dva dana u Beogradu domogli pregršt evropskih trofeja.
Nažalost ili pak na sreću nije tako. A, nažalost, za one kojima je do zavaravanja i samog sebe i kojima je bitno samo da ta medalja ima prefiks "evropska" ili svjetska (o olimpijskoj ne mogu ni sanjati jer nijesu u toj porodici), a srećom za druge, one koji ne vole lažni sjaj.
Džudisti, definitivno, spadaju u sportiste koje lak put do uspjeha ne interesuje. Pa i kad bi njime hteli ne može im biti. Tako je bilo i ovog puta u Beogradu.
Međutim, učinak crnogorske reprezentacije čak su neki mediji opisali katastrofalnim. Šta li će onda pisati grčke novine kad je već njihov olimpijski i svjetski šampion Ilijadis ovog puta na Evropskom prvenstvu ispao u prvom kolu, šta bi pisali Mađari ako je svjetski šampion Braun iz Kaira odmah pokleknuo, ili Rusi pošto je najbolji teškaš svijeta Mihaljkin (trostruki prvak) jedva i to uz pomoć sudija ugrabio bronzu. Pa, Grci su u Atini uzeli čak četiri olimpijske medalje, a sada su se iz srpske prijestonice vratili bez odličja.
Naravno, u crnogorskoj reprezentaciji su samokritični, ne žele da se pravdaju. Oni uvijek misle da mogu i moraju bolje.
- Nijesam nezadovoljan rezultatima ostvarenim u Beogradu. Međutim, ne bih se trenerskim poslom bavio decenijama kad bih danas bio prezadovoljan. Sportski je vjerovati da uvijek može bolje. Realno gledano, s obzirom na ulaganja i veličinu naše zemlje, uspjeh je proći jedno kolo na šampionatu Evrope. Pogotovu ovakvom šampionatu, gdje je stiglo 47 nacija s 650 boraca. Ne znam da li je ikad bilo ovako jako Evropsko prvenstvo. Pitam se, koji to sport može okupiti na jednom mjestu toliko kvalitetnih takmičara. Bivša državna zajednica, a onda i Srbija, 10 godina su čekali evropsku medalju, i tek je sad stigla zahvaljujući Milošu Mijalkoviću. U "Areni" su sada "letjele" glave proslavljenim asovima i to na samom startu. Nijesu imali pravo čak ni na repasaž. Ja sam to i očekivao, jer ovo je predolimpijska godina. Otputovali smo u punom sastavu. Tako je odlučeno mnogo ranije, jer nam se do Beograda nije bilo teško organizovati. Međutim, pratili su nas mnogi pehovi, počev od povreda Mrvaljevića i Radulovića, do one koju je Raičević u samom meču "zaradio" i zbog koje je morao staviti gips. Uz to, u žrijebu nijesmo imali sreće, jer gotovo svi protivnici naših reprezentativaca ušli su u završnicu turnira i osvojili medalju. Takav "talik" je potjerao Ilićku, Kostićku, Vučkovićku, Rebronju, Radulovića, Miranovića, Milovića i Bandu - kaže selektor crnogorske džudo reprezentacije Milić Ilić, sabirajući utiske sa Evropskog šampionata u Beogradu. Ra.P.
Mrvaljević na operacijiNajbolji crnogorski džudisti, Srđan Mrvaljević (do 81 kg) i Marko Radulović (plus 100 kg), dvadesetak dana prije šampionata u Beogradu povrijedili su se. Ipak, kao pravi borci, željeli su da izađu na tatami i doprinesu što boljem plasmanu reprezentacije. Ljekari su ih savjetovali na strogo mirovanje. Mrvaljevića su upućivali na operaciju koljena, i sada će se, kad je već prošla euforija iz "Arene", vjerovatno odlučiti na taj potez, a Radulović još desetak dana mora na fizikalne terapije, pa će na skočni zglob obavezno staviti gips.
Balkanijada 2008. u Crnoj GoriU Beogradu je minulog vikenda odlučeno da šampionat Balkana za 2008. godinu bude održan u Crnoj Gori. To je veliko priznanje za naš Džudo savez, ali i obaveza. Ova odluka, prema riječima predsjednika DŽSCG Saše Kosovića, biće potvrđena na sjednici Evropske džudo unije prilikom održavanja seniorskog prvenstva Balkana u Grčkoj 28. i 29. jula ove godine.
Na balkanskom prvenstvu u Crnoj Gori učestvovaće devet zemalja: Crna Gora, Srbija, BiH, Albanija, Grčka, Turska, Rumunija, Bugarska i Makedonija.
Ovu odluku našim predstavnicima džudo sporta u Crnoj Gori saopštio je Staniša Trujić, posljednji predsjednik DŽSSCG, aktuelni predsjednik Balkanske unije i predsjednik Organizacionog odbora Evropskog šampionata, koje je održano prije dva dana u Srbiji.
Izvor:
www.arenacg.net