БОГОЈАВЉЕЊЕ
Христос је ушао у воде Јордана. Тада се над њим отвори небо и Дух Свети сиђе на Исуса у виду голуба. Истовремено са неба се чуо глас Бога Оца који је рекао: "Ово је Син мој љубљени. Он је по мојој вољи". Зато је ово празник Богојављења. Јован Крститељ је дрхтавом руком дотакао спаситеља када је видео отворена Небеса и зачуо глас са висина. И у крштењу које је примио Господ од човека Јована Претече, безгрешни Исус Христос - Спаситељ света постаје једно са нама грешнима. Својим крштењем Христос сведочи да је дошао у свет да постане један од нас и тиме нас приближи Господу.
Наш народ верује да се у поноћ пред Богојављење отвара небо и Бог се јавља људима. Верује се да кад се небо отвори све воде престану да теку и све се умири. Зато је река Дунав симбол Јордана, јер је Христос крштен у текућој води. Уместо божићног поздрава "Христос се роди", овога дана једни друге поздрављамо радосним поздравом ''Бог се јави''.
Радост празника Христовог крштења је у вери да све и свагда може изнова да буде опрано, очишћено, обновљено и поново рођено. Зато је подвиг уласка у хладну дунавску воду више од спорта и надметања. Сваки учесник је пример како се вером, жељом и хтењем превазилази телесна и свака друга немоћ. То је лични подвиг који се мери чашћу да ће се понети титула Носиоца Богојављенског крста, а не жеља да се буде окићен златом и ловорикама.
Међу храбрим пливачима биће и чланови СВЕБОР савеза Београда. Удружење СВЕБОР сабира свенародно знање и умеће о борењу и преживљавању. Чланови Удружења СВЕБОР оличавају јединство физичке и духовне снаге која је водиља у историји српског народа.
Земунски историографи бележе да се Богојављенска литија одржавала у 18. веку, па све до почетка Другог светског рата. Након рата, Литија је одржана 1945. и '46. године. До обнављања ове традиције долази 1998. године, откада се на Богојављење организује вађење Часног крста из Дунава.