Septembar 20, 2024, 12:31:58 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.284 poruka u 18.763 tema - 20.970 članova - Poslednji član: Dario88NS
X3MShop banner

Autor Tema: Vezbe za kvadricepse  (Pročitano 12760 puta)

Van mreže Trulex

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Vezbe za kvadricepse
« poslato: Decembar 16, 2006, 10:41:10 posle podne »
Nadam se da mi ovde neko moze pomoci.
Lekar mi je ustanovio da mi se hrskavica u kolenu malo istrosila i da treba da ojacam kvadricepse.Znam da je bicikl najbolji ali posto nemam sobni odlucio sam da dok ne dodje bar malo toplije vreme probam da u kucnoj varijante radim neke vezbe koje bi mi pomogle.Bavim se trcanjem, rekreativno, ne idem u teretanu, ali zbog hrskavice mogu najvise deset minuta da istrcim.Najvise me zbunjuje to sto neko kaze da su cucnjevi dobri dok drugi kazu niposto, pogotovo me zbunilo to sto mi je ortoped rekao da u sedecem polozaju stavim neki teret na stopalo i da taki podizem i vezbam a na internetu kazu da to ne valja za koleno.
Eto, molio bih nekog strucnog sa ovog foruma da mi objasni par vezbi za jacanje kvadricepsa a da ne opterecujem kolena, znaci ligamenti su mi OK samo imam malo pomerenu casicu tj. istrosenu hrskavicu.
Hvala unapred
Pozdrav

Van mreže Vranac

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 56
    • Kopaonik - turistički portal
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #1 poslato: Decembar 17, 2006, 03:46:53 pre podne »
Mislim da cucanj opterecuje kolena dosta!

Ova vezba je odlicna za kvadriceps, a ne opterecuje klena:


Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #2 poslato: Decembar 17, 2006, 09:59:36 pre podne »
Nadam se da mi ovde neko moze pomoci.
Lekar mi je ustanovio da mi se hrskavica u kolenu malo istrosila i da treba da ojacam kvadricepse.Znam da je bicikl najbolji ali posto nemam sobni odlucio sam da dok ne dodje bar malo toplije vreme probam da u kucnoj varijante radim neke vezbe koje bi mi pomogle.Bavim se trcanjem, rekreativno, ne idem u teretanu, ali zbog hrskavice mogu najvise deset minuta da istrcim.Najvise me zbunjuje to sto neko kaze da su cucnjevi dobri dok drugi kazu niposto, pogotovo me zbunilo to sto mi je ortoped rekao da u sedecem polozaju stavim neki teret na stopalo i da taki podizem i vezbam a na internetu kazu da to ne valja za koleno.
Eto, molio bih nekog strucnog sa ovog foruma da mi objasni par vezbi za jacanje kvadricepsa a da ne opterecujem kolena, znaci ligamenti su mi OK samo imam malo pomerenu casicu tj. istrosenu hrskavicu.
Hvala unapred
Pozdrav
..

samo jedno pitanjece pre odgovora...a sto je dovelo do toga...tj sta si radio kada ti je ustanovljena ta dijganoza..

Van mreže Trulex

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #3 poslato: Decembar 17, 2006, 12:41:41 posle podne »
Pa kao sto sam rekao gore nikada se nisam bavio ozbiljno sportom samo par godina unazad rekreativno trcim, imam 35 godina i trcao sam po asfaltu svaki drugi dan 40 min, znaci nista ozbiljno cisto radi dobrog osecaja, i posto sam znao da ne valja trcanje po asfaltu presao sam po zemljanim puteljcima i posle toga me je zabolelo koleno, koje osetim samo kada trcim vise od 10 minuta, pri hodanju nista.Ortoped mi je rekao da su mi slabi misici kvadricepsi i da njih treba da ojacam, posto se oni trcanjem ne jacaju.
Ukapirao sam da cucnjeve za pocetak da preskocim i upravo onu vezbu sto je Vranac pokazao mi je preporucio i doktor, jedino sto sam negde na internrtu cuo razlicita misljenje o toj vezbi zbog njenog uticaja na kolena, ali mislim da je ona za pocetak dobra.Eto trba mi jos par nekih takvih vezbi i malo da mi pojasnite sa kolikim teretom da radim, koliko serija po koliko komada jer nisam nikad bio u teretani i totalno sam ne iskusan po tom pitanju posto mi dosada to nikad nije trebalo.
I imam jos jedno pitanje , kako bi uticao streching ili istezanje misica za moj problem.
Hvala svima koji hoce da mi pomognu
Pozdrav

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #4 poslato: Decembar 17, 2006, 01:43:45 posle podne »
PA EVO OVAKO...TO STO EJ TAJ GLUPAN OD LEKARA REKAO DA MSICI NOGU PA TAKO I SAMO KVADRIPECPSA TRCANJEM NE OJACAVAJU TO DOVOLJNO GOVORI O TNJEGOVM ZNANJU..ALI NIE TO SADA BITNO..

JA BIH TI PREPRUCIO SLEDECE..POSTO JE PROBLEM ZDRAVSTVNE PRIRODE, DA SE NE IGRAS SAM EXPEROMENTISUCI JER KAKO SI SAM REKAO I NE POZNAJES BAS AMTERIJU NAJBOLJE,BILO BI PAMETNO DA NAJDES DOBRO INSTUKTORA,DA MU ISPRCAS PROBLEM I DA OTPCMES SA VEZBAMA..

ALI U KOLIKO NEMAS TU MOGUCNOST ONDA BI TREBALO DA SE PRVENSTVENO BAZIRAS NA IZOLACIONE VEZBE SA MISICE KVADRICEPSA...

DAKLE...LEG KURL JE JEDNA OD NAJBOLJIH....

MOGAO BIH POSLE NEKOG VREMENA ALI TO OPET OVISI OD NAPREDKA I PROGRESA DA ONDA POLAKO UBACIS RECIMO LEG PRESS....ALI SA JEDNOM NOGOM RADI PUNE KONTOLE POKRETA...

NE BI TREBALO DA RAMISLJAS NEKO VREME O NEKIM DRUGIM VEZBAMA DOK NE BUDES SIGURAN DA IMAS NAPREDKA U POVECANJU SNAGE I ANPRDKU KOD TOG ZDRAVSTVENOG PROBLEMA...

PREDLOZIO BIH TI DA ZA POCETAK VEZBE POCMES DA IZVODIS U BUKVALNO BEZ OPTERECENJA...CISTO DA VIDIS KAKO KOELNA REAGUJU NA TAJ NACIN...

DAKLE..PROBAS SA JAKO JAKO MALIM TEZINMA GDE MOZS DA IZVEDES CAK I PREKO 20 PONAVLJNJA U SERIJI...

MISLIM DA NEMA POTREBE DA TI GOVRIM O NEOPHONOSTI DA NA POCETKU DOBRO ZAGREJES KOLENA..

PREDLOZIO BIH 15 MIN STACIONARNI BICIKLO...

NAKON TOGA NA OVE VEZBE.....

NAGLASAVM DA SAM TI OVO SADA PREDLIZIO CISTO ONAKO..ODOKATIVNO..JER JA NEZNAM SUSTNSKI NI STA JE PROBLEM OSIM OVOGA STO SI TI NAPISAO....A SMTRAM DA TO IMA MNOGO DUBLJE KORENE I DA JE TO TRCANJE SAMO UBRZALO NEKE PROCESE..

PITANJE......DALI IMAS RAVA STOPALA?????

Van mreže Trulex

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #5 poslato: Decembar 17, 2006, 02:39:16 posle podne »
Nemam ravna stopala, nikad nisam imao nikakvih problema sa nogama, doktor kaze velike kosti mali misici tj. u pitanju je genetika, i u ptanju je samo levo koleno.
Leg press pretpostavljam da je ono kad iz polulezeceg polozaja guras teret  nogama napred, ali leg kurl, nemam pojma.Posto nemam u blizini teretanu molio bih ako moze neka kucna improvizacija.Imam kuci vijace, jej moze to?I kako se zagrejava koleno?
Pozdrav

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #6 poslato: Decembar 17, 2006, 03:23:52 posle podne »
Nemam ravna stopala, nikad nisam imao nikakvih problema sa nogama, doktor kaze velike kosti mali misici tj. u pitanju je genetika, i u ptanju je samo levo koleno.
Leg press pretpostavljam da je ono kad iz polulezeceg polozaja guras teret  nogama napred, ali leg kurl, nemam pojma.Posto nemam u blizini teretanu molio bih ako moze neka kucna improvizacija.Imam kuci vijace, jej moze to?I kako se zagrejava koleno?
Pozdrav
...

UFF..STARI..IMAMO GENERALNO VELIKI PROBLEM.....

A TO JE DA SE TI NE RAZYUMES NI MALO U NI JEDNU VEZBU I IZ TOGA RAZLOG SAM TI I REKAO A SADA SAM SIGURAN U TO DA TREBA DA POTRAZIS NEKOG INSTURKOTRA KOJI CE BAR KROZ 10-AK TRENINGA DA UVEDE U CELU PRICU..

DAKLE....VIJACA NEMA NIKAKVE VEZE SA BILO KOJOM SPRAVOM KOJU SAM SPOMENUO CAK STO VISE..U KOLIKO TI EJ KOELNO STRADALO OD TRACNJA MOGU DA SAMO ZAMISLJAM STA BIH TI URADILO SKAKUTANJE UZ POMOC VBIJACE..

DAKEL...NEMA POTREBE DA TI OVDE OBAJSNAJVAM TJ STAVLJAM LINKOVE SA IZVODJNINJMA VEZ\BU JER TI TE SPRAVE I NE MOZES DA IMAS KUCI..TJ PROSTORNO JE DOSTA NEMOGUCE..

LEG KURL TI JE ONA GORE VEZBA KOJU TI JE STAVIO VRANAC..

A KONSTATAICJU DA TE BOLI KOLENO OD TOGA STO SU TI VELIKE KOSTI A MALI MISICI I NECU NI DA KOMENATRISEM..

JADNA NAM MAJKA KADA NAS LECE LEKARI POPUT TOGA...STRASNO..

SAVET.....POD HITNO NADJI NEKOG INSTURKOTRA..

Van mreže Trulex

  • Član
  • *
  • Poruke: 4
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #7 poslato: Decembar 18, 2006, 10:54:08 pre podne »
Hvala Pedja na odgovorima, i ja imam slicno misljenje o lekarima pa zato i pokusavam preko neta nesto da se informisem, sto se tice instruktora, pa ja sam mislio  da ih ovde nadjem, i rekao sam da sam neiskusan sa teretanom i ovo me je nuzda naterala, ali bolje da pitam nego da cutim i ostanem glup.Eto za sada imam jednu vezbu onu sto je Vranac pokazao, improvizovacu sa nekim teretom na podkolenici jedino ne znam koliki teret da stavim i koliko puta da podizem teret.
Hvala jps jednom
Pozdrav

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.335
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #8 poslato: Decembar 18, 2006, 11:00:25 pre podne »
Hvala Pedja na odgovorima, i ja imam slicno misljenje o lekarima pa zato i pokusavam preko neta nesto da se informisem, sto se tice instruktora, pa ja sam mislio  da ih ovde nadjem, i rekao sam da sam neiskusan sa teretanom i ovo me je nuzda naterala, ali bolje da pitam nego da cutim i ostanem glup.Eto za sada imam jednu vezbu onu sto je Vranac pokazao, improvizovacu sa nekim teretom na podkolenici jedino ne znam koliki teret da stavim i koliko puta da podizem teret.
Hvala jps jednom
Pozdrav
..

pa gle...ja neznam tacno gde ti zivis..ali bih ti sikreno i od srca preporucio da ne improvizujes ni jednu izloriajcucu vezbu..

ona se ne zove dzaba tako..dakle..ti mozes da na neki ancin improvizujes recim o cucanje..ali leg kurl..nikako...a pogtovo ne recimo leg press...ili haq sqaut..

iskreno ti kazem..bolje ti je da odes u gym pa da bar gledas ....jer..imas negde insutkotra koji se ne placaju tj oni su tamo sto se kaze po sluzbenoj duznosti i mora da ti pokaze bar osnovne vezbe...

Van mreže kiza

  • Minimumweight Member
  • **
  • Poruke: 58
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #9 poslato: Januar 01, 2007, 04:52:12 posle podne »
moje licno iskustvo,ako ce ti pomoci prijatelju je ovako:imao sam povredu meniskusa i nosio sam longetu  3 nedelje kada sam je skunuo nisam mogao bas skroz da isprav9im nogu,na moje pitanje doktoru da li treba da mirujem on je rekao ni slucajno nego da navalim ko blesav da ojacam butine kako bi mi misici stisli casicu kolena i samim tim ucvrstili je da nelandara puno:)znaci  misic je taj koji drzi sve to povezano da se nepovredjuje samo navali!!!!!!ovo je jedan od najboljih strucnjaka u nasoj zemlji sto se tice   te fele!!

Van mreže sempai

  • Lightweight Member
  • ***
  • Poruke: 205
Odg: Vezbe za kvadricepse
« Odgovor #10 poslato: Februar 16, 2007, 12:31:33 posle podne »
misic ne drzi koleno da ne landara za to sluzi nesto drugo...

misic “sluzi” da rastereti koleno

no, ovde je rec o necemu sto se zove artroza - prosto se potrosilo koleno i za to postoji 1001 razlog zasto se to desilo a najcesce je to kombinacija nekoliko stvari (genetska predisponiranost, kvalitet kostiju, upotreba odredjenih vrsta lekova kod npr asmaticara, losa ishrana, stres, pa tek onda sport i sportske povrede)

trcanje mozes da zaboravis do kraja zivota...a i zasto moras da trcis

plivanje ce ti pomoci prilikom oporavka dok ne budes spreman za teretanu
bicikl bi trebao da vozis do kraja zivota jer on omogucava da se koleno rastereti, misic optereti a istovremeno koleno da radi i da se na taj nacin donekle regenerise. znam da zvuci kontradiktorno ali tako je

dakle bicikl a u kasnim fazama oboljenja lekovi ce doprineti regeneraciji (delimicnoj jer je potpuna nemoguca u tim godinama) tkiva u kolenu

teretana i jacanje butine ti je jedini spas da se oslobodis bolova koji ovu bolest prate i koji se javljaju bez obzira na to da li sedis, leziz spavas trcis plivas sexas se itd itd...

naravno da bi dosao do faze da ides u teretanu i u pravom smislu jacas noge moras prvo da smiris proces koji je nastupio. za to sluze terapije u zdravstvenim ustanovama gde se desava upravo to sto pedja prica - neko ti pokaze vezbe, prati kako ih radis i polako te uvodi u svet vezbanja
na primer cuces da je odlicna vezba da ispruzis noge dok gledas tv i polako naizmenicno kontrakujes butine...zvuci prosto ali je to vezba za rekovalescente i nije nimalo naivna

kasnije kada krenes u gym prva faza je da se upoznas sa spravama i vezbama i osetis sta ti odgovara u smislu pokreta a sta ne...

sledeca faza je da ojacas noge, a to, nadam se da ce se pedjos sloziti, se malo drugacije trenira od BBildinga, malo su drugaciji prncipi treniranja pa se nemoj zaletati kokopirati bilo koga u teretani vec se raspitaj

vremenom ces se “navuci” pa ces kada noge ojacaju poceti i da ih bildujes

znam da je dugo ali je licno iskustvo i moze ti pomoci