Postoji li nešto što
Kreatin ne može da učini za naše telo i radne performanse? Sudeći po novim zaključcima studija, korisnosti uzimanja ovog suplementa se samo ređaju. Novo otkriće postavljeno kao revolucionarno odnosi se na mogućnost kreatina da umanji aktivnosti miostatina. A još otkako su se nekoliko godina ranije pojavile fotografije onih čuvenih miševa sa manjkom ovog gena, odnosno onih čuvenih krava, bodibilderi tragaju za efikasnim metodama kojima će redukovati aktivnost miostatina.
Sportisti za sada strpljivo čekaju da se pojavi lek koji će biti odobren za upotrebu od strane sportista, a koji redukuje aktivnosti miostatina, ali kako za sada stvari stoje, moraćemo sačekati još malo. Ali, nakon nedavno završenih studija, moglo bi se reći da je odgovor sve vreme bio ispred nas, u jednom od najšire upotrebljavanih suplemenata u sportskoj zajednici-kreatinu (Cr).
Kreatin aktivira signalizaciju IGF-1 u mišićnim tkivima.Postoje respektabilni zaključci koji tvrde da kratkoročna upotreba kreatina može promovisati mišićni rast kod sportista snage. Novije studije iznalaze različite mehanizme po kojima kreatin promoviše mišićni rast.Jedan od načina na koji kreatin može promovisati hipertrofiju jeste kroz veće angažovanje IGF-1 mRNA. Među poznatim faktorima rasta, IGF-1 je poznat kao signalizator satelitskih ćelija, kao i aktivator procesa sinteze
Proteina , ali i direktni stimulator mišićnog rasta. Štaviše, IGF-1 izgleda da je tako jak stimulator hipertrofije, da je u nekoliko studija primećen lokalni rast (na mestu ubrizgavanja seruma) skeletnog mišića, nakon tretiranja sa IGF-1.
Od ranije nam je poznato, a zahvaljujući studijama koje su izvođene u laboratorijskim uslovima u okviru kojih su se mišićne ćelije ljudskih mišića „uzgajale“ u sudovima, da nakon tretiranja kreatinom ove ćelije su zabeležile bolju diferencijaciju i uvećano otpuštanje IGF-1 mRNA. A kakvi su rezultati studija koje su izvođene van laboratorija na ljudima? Isti, suplementacija kreatinom danas dokazano stimuliše aktivnost IGF-1 mRNA.
U jednoj studiji vršena je biopsija mišića vastus lateralis kod utreniranih sportista, u fazi mirovanja, zatim 3 i 24 sata nakon treninga. Sportisti su uzimali kreatin u jednoj grupi, odnosno šejk bogat proteinima i hidratima u drugoj grupi, tokom 5 dana u obe grupe. U grupi koja je uzimala
Kreatin , rezultati biopsije su pokazali uvećano prisustvo i aktivnost mRNA za IGF-1 i to čak za 30%! Fizička aktivnost je takođe uzrokovala uvećano lučenje IGF-1 u periodu tri sata nakon treninga za 24%, a u periodu od 24 sata nakon treninga za odličnih 29%! Ipak, interesantno je bilo za primetiti da su istraživači ocenili da ovi rezultati nisu direktna posledica uzimanja Cr suplementacije.
Treba primetiti da je u ovoj studiji zabeleženo da je suplementacija kreatinom uvećala mRNA IGF-1 bez vežbanja, a kombinacija Cr i fizičkog treniranja nije dala izraženije rezultate. Istraživači su zaključili da je uvećane kvalitetne mišićne mase koje se često dovodi u vezu sa upotrebom kreatina možda posledica signalizacije putanja koje imaju veze sa mišićnim mRNA IGF-1.
U nedavno objavljenom broju jednog poznatog časopisa objavljena je i studija koja je ponudila zaključak da unos kreatina uvećava aktivnost satelitskih ćelija. U okviru ove studije učestvovalo je 32 zdrava muškarca koji su izvodili trenažne protokole za fizičku snagu tokom 16 nedelja, uzimajući ili
Kreatin ili
Protein ili placebo. Mišićne biopsije izvođene su prve nedelje, četvrte, osme i u šesnaestoj nedelji. Svi ispitanici trenirali su po tri puta nedeljno....
Nastavak teksta procitajte
OVDE