Opadajuće serije o kojima ćemo ovde govoriti je prilično lako objasniti:
Počnite jako, sa težinama sa kojima možete izvesti između 5 i 10 ponavljanja, odmah nakon toga izvodite istu vežbu, ali bez težinskog opterećenja, isti broj ponavljanja !
Da pojasnimo na primeru: čučanj (sa opterećenjem) praćen čučnjem sa skokom (bez opterećenja naravno). Potisak na benč klupi sa sklekovima.
Iako možete pomisliti, ovakva metoda ne predstavlja novitet – pojavljuje se u studijama koje datiraju još iz šezdesetih godina prošlog veka. Uprošćenost ove metode predstavlja jednu od njenih najpozitivnijih odlika – omogućava različite modifikacije.
Kada se primenjuje na sportiste, ova metoda jako brzo daje rezultate na polju
snage i kondicije. Za one koji se ne bave sportom profesionalno, ova metoda jeste sjajan način za postizanje mišićne hipertrofije, ubrzavanje metabolizma. Dodatno, metoda otvara mogućnost za kreativnost, pa vežbanje može biti prilično zanimljivo i zabavno.
Suština:
Ključ u vezi sa opadajućim serijama jeste produžena mišićna tenzija. Iako je aktivirani mišić izložen prilično jakom stresu usled težinskog opterećenja, ta tenzija se nastavlja izvođenjem dodatnih ponavljanja, sada bez dodatne težine.
Jedna situacija iz svakodnevnog života prilično dobro opisuje šta se dešava kada izvodite ovu metodu: zamislite da se spremate da dignete kofu koja je do pola napunjena vodom, a vi ste mislili da je potpuno puna i samim tim, znatno teža. Šta će se desiti?
Primetićete nesklad između snage koju ste upotrebili i one koja je bila potrebna: kofa će poleteti duplo brže, nego da je bila puna.
Stručnjaci tvrde da su dole navedene stvari značajne za produženu mišićnu tenziju:
-izrazita aktivacija motornih jedinica-značajno angažovanje motornih neurona-usklađen rad motornih jedinica-umanjena presinaptička inhibicija
Drugim rečima, nervni sistem angažuje više motornih jedinica (nerava i mišićnih vlakana) nego što je potrebno, pa usled nedostataka ,,kočnica’’ za koje je aktivacija ovih motornih jedinica bila namenjena dolazi do oslobađanja značajne količine snage!
Postoje i oni koji tvrde da u ove jednačine treba uvrstiti hormonske i metaboličke faktore, ali nijedno od postojećih objašnjenja stvarno ne bi značilo ništa, da nisu zabeleženi rezultati koje ova metoda daje: hipertrofija, brzina, eksplozivnost, pojačan metabolizam.
Najlakše za primetiti jeste uvećana snaga.
Time što izvodite brze i eksplozivne pokrete odmah nakon ozbiljnog težinskog opterećenja učite vaše telo da u budućnosti koristi više motornih jedinica za izazove poput skokova, sprintova ili udaranja.
Što se tiče uticaja ove metode na vaš metabolitam i telesnu kompoziciju, ovde stvari ipak nisu toliko očigledne. Ali, evo logike: angažovanjem većeg broja motornih jedinica prosto povećavate ukupni rad kojem ste izložili vaše telo. To se može pretvoriti u dobar
booster vašeg metabolizma.
Kada govorimo o hipertrofiji nema sumnje da ovom metodom, kao što smo već govorili, angažujete više motornih jedinica, nego da ste radili stadardne serije (određen broj ponavljanja sa istom težinom). Iskustvo je pokazalo da se još bolji rezultati mogu ostvariti povećanjem broja ponavljanja u obe serije. Npr. ciljajte na 8-12...
Nastavak teksta
OVDE