Novembar 16, 2024, 07:31:49 pre podne
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte. Da niste izgubili svoj aktivacioni mejl?
419.359 poruka u 18.766 tema - 20.972 članova - Poslednji član: BrandnSmerb
X3MShop banner

Autor Tema: KOJE SU KALORIJE POTREBNE ZA MASU  (Pročitano 2629 puta)

Van mreže Pedja_Petrovic

  • Admin
  • Super-heavyweight Member
  • ********
  • Poruke: 45.352
  • THE GENERAL OF ARMY
    • Ogistra Suplement Shop
KOJE SU KALORIJE POTREBNE ZA MASU
« poslato: Avgust 07, 2019, 02:36:45 posle podne »
asto visoko kaloricne dijete nisu odgovarajuce za optimalan porast mase? Stara dobra bilderska izreka kaze da za povecanje mase,snage i misica treba unositi dosta kalorija.U bliskoj proslosti to je jos uvek bio osnovni princip bodibildera.


Ta ideja je bila toliko popularna da su i mnoge atlete smatrale prirodnim kako je jedino resenje,uz vezbe visokog intenziteta od kojih ocekuju porast misicne mase,pridrzavanje visokokaloricne dijete.Ova koncepcija u proteklih godinu-dve se u potpunosti srusila u SAD-u.Kod nas medjutim mnogi jos nisus a tim nacisto.To nije slucajno jer takve informacije jos nisu bile na raspolaganju.

Mnogi su poverovali da uzimanje dodataka ishrani koi su dogati kalorijama, koje brojcano sadrze i do nekoliko hiljada kalorija, ima svoje naucne osnove,ali to na zalost nije tacno.Cela ideja potice od promena na trzistu dodataka ishrani  od pre 8-10godina.Odprilike pocetkom devedesetih kada je poceo nagli pad popularisanja uzimanja tableta sa aminokiselinama,postala je nova manija uzimanje dodataka ishrani sa velikom koncentracijom ugljenih hidrata- sto je naravno bila glupost.

Prvi ovakav proizvod datira sa kraja osamdesetih i pocetka devedesetih kada se na trzistu pojavila kompanija sa proizvodom koji je na sebi nosio oznaku 900.To je upucivalo na 900 kalorija pri obroku.Pre pojave ovog proizvoda na trzistu nije postojao proizvod koji je sadrzao vise od 400-500 kalorija.Medjutim, cim se u SAD-u taj proizvod pojavio odmah je zauzeo vodece mesto na trzistu.Ideja,vezana uz taj proizvod da treba uzeti gotovo 1000 kalorija u jednom obroku od 200g koji je fakticki nesvarljiv, prosirila se medju bilderima poput pozara.Resenje se cinilo jednostavno,a mnogima se i danas tako cini.
Ako bi se neko stvarno pridrzavao kolicina oznacenih na kutiji,takav jedan proizvod bi se potrosio za svega tri do cetiri dana.Ali u to vreme ta cinjenica nikoga nije zanimala.Kada su konkurenti videli koliko je taj proizvod uspesan uz koriscenje jedne potpuno lazne koncepcije,tada su se jedan za drugim na trzistu pojavljivali proizvodi sa navodno sve vecim I vecim sadrzajem kalorija po jedinicnoj vrednosti.Nakon onih sa 1000 pojavili su se proizvodi sa 2000, 3000 a posle i sa 4000 hiljade kalorija.

Bilo bi tesko cak i da se zamisli da bi covek bio sposoban u jednom obroku da unese 4000kalorija!Pri tome i ne govorimo da je natpis na bocnoj stranici oznacavao jedan takav obrok koji je nacinjen od 800-1000g, dakle jedan kilogram praha otopljen u mleku ili u nekom kalorijama bogatom napitku sto bar na papiru znaci dodatne kalorije. Pojednostavljeno receno,kompanije za proizvodnju dodataka ishrani su ,ako posmatramo natpise na kutijama,vodile pravi rat brojkama,a pobednik je bio onaj koji je nekom smicalicom uspeo napisati vecu brojku iza naziva proizvoda. Mozemo mirno izjaviti da nauka ovde nije imala nikakve veze sa bodibildingom. .............

Nastavak teksta, procitajte OVDE